המחאה עולה שלב: אמנים שוודים מוכרים מאוד בעולם האירוויזיון הודיעו כי יחרימו את אירועי האירוויזיון בעקבות השתתפות ישראל בתחרות. כל הפרטים בכתבה.

אירוויזיון 2024 מתקרב ואיתו מגיעות לשיא גם ההכנות של המשלחת הישראלית לקראת התחרות הקרובה בעיר מאלמו השוודית. השנה המצב מורכב עוד יותר בשל המלחמה המתמשכת בעזה ובצפון ובעקבות ההתנגדות ההולכת וגוברת של רבים ברחבי העולם להשתתפותה של ישראל בתחרות. בחודש מרץ, ימים ספורים אחרי פרסום השיר הישראלי לאירוויזיון 2024, "Hurricane", פעילים אנטי-ישראליים השחיתו את שלטי התחרות בעיר המארחת כמחאה על השתתפותה של ישראל. עוד פורסם כי צפויה אבטחה כבדה ומוגברת למשלחת הישראלית מחשש לפגיעה בה על ידי פעילי טרור או מפגינים, וכי הצוות הישראלי ונציגת ישראל עדן גולן עתידים להיחשף כמה שפחות בציבור ולהימנע ממסיבות ואירועים נלווים.
המחאה כנגד ישראל סוחפת אחריה אמנים שוודים רבים שהיו אמורים להשתתף באירועי האירוויזיון, אך ביטלו את השתתפותם כמחאה נגד השתתפות ישראל בתחרות. כך למשל הצמד השוודי מדינה (Medina), שהשתתף שלוש פעמים במלודיפסטיבלן, והגיע למקום השני במלודיפסטיבלן 2024 עם שירו "Que Sera", הודיע על ביטול השתתפותו באירועי כפר האירוויזיון בעקבות השתתפות ישראל. עוד שם גדול שביטל את ההשתתפות באירועי כפר האירוויזיון היא הזמרת דוטר (Dotter), שהשתתפה במלודיפסטיבלן ארבע פעמים והגיעה להישג השיא שלה ב-2020 עם שירה "Bulletproof". הזמרת מסרה בתגובה למגזין השוודי אפטונבלדט (Aftonbladet): "אין לי מה להגיד יותר מזה שזה מרגיש פשוט לא נכון".

זמרת שוודית נוספת שביטלה את השתתפותה באירועי כפר האירוויזיון היא טיטיו (Titiyo), שאומנם לא השתתפה במלודיפסטיבלן אבל זכתה בארבע פרסי גראמי. זו מצידה הכחישה כי ביטלה את ההשתתפות בעקבות השתתפות ישראל, אלא בעקבות "סיבות לוגיסטיות", אך היא חתמה על עצומת האמנים השוודים שדרשה את הדחת ישראל מהתחרות בחודש ינואר.

ההסלמה של המחאה כנגד ישראל היא מדאיגה. עד כה אמנם נעשו מחוות פרו-פלסטיניות ונערכו מפגנים אנטי-ישראליים על ידי אמנים המשתתפים בתחרות (בהם נציג שוויץ, המוביל בטבלאות ההימורים והמועמד המרכזי לניצחון), אולם אין הדבר הגיע להחרמה ממשית של התחרות והאירועים הנלווים לה, כפי שעשו האמנים השוודים.

מקורות: Aftonbaldet, הארץ.

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 תיערך בעיר מאלמו שבשוודיה ב-7, 9 ו-11 במאי. זאת תהיה הפעם השביעית שבה תארח שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם. האולם המארח של התחרות הוא "Malmö Arena", אשר אירח את התחרות גם ב-2013, ומכיל בתוכו כ-15,500 מושבים.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

הרשם
שלח התראה
guest
3 Comments
החדש ביותר
הישן ביותר האהוב ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
שיר
שיר
19 days ago

ישראל כל כך גרועה ההסברה, הם אפילו לא יודעים מה עבר עלינו ולא מכירים את הצד שלנו בסיפור. לא פלא שזה המצב

גבריאל אדרי
גבריאל אדרי
25 days ago

"ואף על פי כן, נוע תנוע!" (באיטלקית: !E pur si muove) היא אמרה המיוחסת למתמטיקאי, הפילוסוף והפיזיקאי האיטלקי גלילאו גליליי (1564–1642).

ואנחנו נאמר: ולמרות כל המתחסדים ובנות היענה, אנחנו כאן ושם ובכל העולם וככה זה יהיה תמיד.

שי אביגד
שי אביגד
26 days ago

אז רק בשוודיה ביטלו את ההשתתפות?