מעל 1000 אמנים שוודיים חתמו על עצומה המתנגדת להשתתפות ישראל באירוויזיון 2024 שייערך במאלמו. מיהם זמרי האירוויזיון שחתמו על העצומה? ומה הייתה תגובתה של רשת הטלוויזיה השוודית?

מעל 1000 אמנים שוודיים חתמו על עצומה המתנגדת להשתתפות ישראל באירוויזיון 2024. בין החתומים על העצומה השוודית נגד ישראל נמצאים לא מעט שמות מוכרים, ביניהם שני נציגי עבר באירוויזיון – אריק סעדה (Eric Saade), נציג שוודיה לאירוויזיון 2011 שהגיע למקום השלישי, ונציגת שוודיה לאירוויזיון 2009, מאלנה ארנמן (Malena Ernman) שסיימה במקום ה-21. ארנמן היא אמה של גרטה טונברי (Greta Thunberg), פעילת זכויות אקלים שלאחרונה הפכה למתנגדת ראשית לפעולותיה של ישראל.

בנוסף, ניתן למצוא בעצומה את שמם של שלושה מתמודדים אשר יתחרו בקדם האירוויזיון השוודי הקרוב – טימבוקטו (Timbuktu), מדינה (Medina) וג'קלין (Jacqline).
בעצומה נכתב: "לאורך למעלה מ-100 ימים, היינו עדים לכך שהצבא הישראלי ביצע מה שמגדירים ארגוני זכויות אדם כפשעי מלחמה רצחניים. תחרות האירוויזיון החלה כפרויקט של שלום עם החזון לאחד מדינות ואזרחים באמצעות מוזיקה. לאשר לישראל להשתתף זהו מעשה שלא רק חותר תחת רוח התחרות, אלא חותר גם תחת משימת השליחות הציבורית. זהו מעשה השולח שמאפשר לממשלות לבצע פשעי מלחמה מבלי לשאת בהשלכות. ולכן, אנו קוראים לאיגוד השידור האירופי להוציא את ישראל מרשימת המשתתפות באירוויזיון 2024".

רשת הטלוויזיה השוודית, SVT, המארחת של אירוויזיון 2024, יצאה בהצהרה אל מול הוויכוח הסוער האם ישראל צריכה להשתתף בתחרות הקרובה: "ההשתתפות של ישראל באירוויזיון יוצרת ויכוח סוער וכיום אנחנו רואים קריאות לאיגוד השידור האירופי מצד אמנים שוודיים להשעות את ישראל מאירוויזיון 2024. ההחלטה מי משתתף בתחרות או לא היא של איגוד השידור האירופי ובתור המדינה המארחת נתחייב לציית להוראותיו. הסבל האנושי בקונפליקט המורכב הזה הוא מזעזע. אף אחד לא יכול להתעלם ממה שקורה כעת בעזה, או במתקפות חמאס על ישראל. אנחנו גם מאוד מודאגים בנוגע להתפתחויות בנושא. אנו מבינים ומכבדים את קולות הקבוצות הרוצות להישמע".

בתור המדינה המארחת, SVT מנהלת דיאלוג עם איגוד השידור האירופי על האתגרים המעורבים בהובלת המשדר הגדול באירופה בזמנים טעונים אלה: "אנו מרגישים מבורכים על כך שעלינו הוטלה המשימה לוודא שהפרויקט הזה ייצא על הצד הטוב ביותר, עם החזון לאחד באמצעות מוזיקה".

קארין קארלסון (Karin Karlsson), האחראית על ארגון התחרות במאלמו, הגיבה על העצומה לעיתון Expresse: "איננו יכולים להשפיע אם ישראל תשתתף בתחרות או לא, זהו עניין שכולו באחריות איגוד השידור האירופי ומתחילת הדרך אמרנו כי כולם מוזמנים למאלמו".
העצומה השוודית אינה העצומה הראשונה המנסה למנוע השתתפות ישראלית בתחרות הקרובה. לאורך החודשיים האחרונים עלו קולות ומתנגדים רבים הקוראים להרחיק את ישראל מהאירוויזיון:
שוודיה באירוויזיון 2023

לורין (Loreen), שזכתה בקדם האירוויזיון השוודי, ייצגה את שוודיה עם שירה "Tattoo" (בעברית: "קעקוע"). שוודיה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום השני בחצי הגמר הראשון עם 135 נקודות, ובגמר הגיעה למקום הראשון עם 583 נקודות.

זהו ניצחונה השביעי של שוודיה בתחרות, מה שהופך אותה לשיאנית הזכיות ביחד עם אירלנד, ואת לורין לאומנית השנייה שזוכה באירוויזיון בפעם השנייה אחרי ג'וני לוגן מאירלנד.

מקורות: Melodifestivalen, SVT.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-63 של שוודיה באירוויזיון. שוודיה הצטרפה לתחרות ב-1958 וזכתה בה שבע פעמים לאורך השנים, שיאנית הזכיות ביחד עם אירלנד. זכייתה האחרונה של שוודיה הייתה באירוויזיון 2023 עם השיר "Tattoo" בביצועה של הזמרת לורין.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!