אחד ממתמודדי "הכוכב הבא" יהיה הנציג הישראלי לאירוויזיון 2024, אך עם קבלת הבשורה נרשמה אכזבה גדולה. האם באמת יש סיבה להתאכזב מההחלטה?

השבוע התבשרנו כי בתאגיד השידור הישראלי החליטו לחזור ולשתף פעולה עם קשת 12 בבחירת הנציג הישראלי לאירוויזיון 2024. הבשורה התקבלה באכזבה ומירמור – אך האם באמת יש סיבה להיות מאוכזבים מההחלטה?

עקבו אחרינו באינסטגרם | עקבו אחרינו ביוטיוב | עקבו אחרינו בטיקטוק | עקבו אחרינו בטוויטר

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
שיתוף הפעולה הראשון בין רשות השידור לתכנית "הכוכב הבא" נרשם בשנת 2015 לאחר 4 שנים רצופות בהן ישראל לא צלחה את שלב חצאי הגמר והמשלחת הישראלית חזרה בבושת פנים לישראל וצפתה בגמר מהבית (דנה אינטרנשיונל, איזבו, מורן מזור ומיי פיינגולד). מה לא ניסינו באותן שנים? קדם אירוויזיון קטן ובו עשרה מתמודדים, קדם אירוויזיון ענק ובו 30 מתמודדים, בחירה פנימית בזמר ובשיר וגם קדם אירוויזיון פרטי שבו נציגתנו הציגה שלושה שירים לבחירת הקהל הישראלי – אבל שום דבר לא עבד והרייטינג של התחרות ירד מידי שנה.

ב-2015 החליטו ברשות השידור לשתף פעולה עם קשת והחליטו לבחור את הנציג הישראלי בעזרת התכנית "הכוכב הבא". אז נראה שההחלטה הייתה מהפכנית. לראשונה מזה שנים רבות כל המדינה צופה פעמיים או שלוש בשבוע בתכנית ריאליטי שעוסקת באירוויזיון, בלב הפריים-טיים, בערוץ הנצפה ביותר בישראל. עם בחירתו של נדב גדג' כל המדינה קיוותה להצלחתו אך הספקות ותירוצי ה"אנטישמיות" המוכרים נשמעו בכל מקום.

השיר "Golden Boy", שנכתב על ידי דורון מדלי בהפקתו של ינון יהל, נבחר בבחירה פנימית על ידי וועדה של תאגיד השידור הישראלי. לראשוונה מזה 4 שנים, נדב גדג' צלח את שלב חצי הגמר ולבסוף סיים במקום התשיעי בגמר הגדול של התחרות. השיר של נדב היה לשיר הראשון שבוצע בשפה האנגלית בלבד וזכה להצלחה כבירה בישראל.
חובי סטאר. אירוויזיון 2016.
PHOTO: EBU

בעקבות ההצלחה, ברשות השידור החליטו על המשך שיתוף הפעולה גם לקראת אירוויזיון 2016. הפעם החליטו בהפקת "הכוכב הבא" לבחור את השיר לאירוויזיון במסגרת גמר התכנית, אז נבחר חובי סטאר לאחר שביצע גרסה נוראית לשיר "Made of Stars" שהותאמה לו ברגע האחרון. לאחר בחירתו קיבל השיר עיבוד שונה לגמרי. חובי סטאר גם צלח את שלב חצאי הגמר וסיים בגמר האירוויזיון במקום 14.

ב-2017 המשיך שיתוף הפעולה עם רשות השידור כשאימרי זיו נבחר לייצג את ישראל עם השיר "I Feel Alive" והגיע למקום 23 בגמר הגדול. השיר נבחר על ידי וועדה פנימית.

ב-2018 הוקם תאגיד השידור הציבורי החדש וגם הוא החליט לשתף פעולה עם "הכוכב הבא" בבחירת הנציג הישראלי לאירוויזיון. נציגת ישראל, נטע ברזילי, זכתה במקום הראשון באירוויזיון והביאה את האירוויזיון לישראל לאחר 20 שנים. השיר הישראלי, "Toy", נבחר בבחירה פנימית על ידי וועדה.

ב-2019 התלבטו בתאגיד האם להמשיך את שיתוף הפעולה עם "הכוכב הבא", אך לבסוף הוחלט לצאת לדרך עם עונה נוספת. ב"כוכב הבא" הגדירו מטרה ברורה: להביא דאבל לישראל! בסוף, התוצאה הייתה הפוכה לחלוטין – קובי מרימי הביא לישראל את המקום ה-23 בגמר האירוויזיון עם השיר "Home", וזאת לאחר שהתמודד אוטומטית בגמר בגלל אירוח התחרות בישראל. השיר נבחר בבחירה פנימית על ידי וועדה.
עדן אלנה. צילום: אבי זייקנר (EuroMix)

גם ב-2020 שיתף פעולה התאגיד עם "הכוכב הבא" כשעדן אלנה נבחרה לייצג את ישראל. הפעם, החליטו בתאגיד לערוך "קדם אירוויזיון פרטי" לעדן, בו היא הציגה ארבעה שירים. השיר נבחר על ידי וועדה מקצועית (50%), קהל הצופים (40%), ו-2 נקודות שיפוט נוספות (10%). השיר שנבחר לייצג את ישראל הוא "Feker Libi", אך כידוע האירוויזיון בוטל בשל התפרצות מגפת הקורונה.

לקראת אירוויזיון 2021 הוחלט להפסיק את שיתוף הפעולה עם קשת והתאגיד בחר בעדן אלנה כנציגת ישראל לאירוויזיון 2021 מאחר והזמרת הצעירה לא זכתה להתמודד באירוויזיון. שוב נערך "קדם אירוויזיון פרטי" לעדן, הפעם הציגה הזמרת שלושה שירים חדשים, והשיר נבחר על ידי קהל הצופים בלבד (100%). "Set Me Free" בוצע על בימת אירוויזיון 2021 והביא לישראל את המקום ה-17 בגמר הגדול.

לקראת אירוויזיון 2022 הוחלט בתאגיד שהם רוצים לשוב ולבחור את הנציג הישראלי בתכנית ריאליטי ופתחו במכרז חדש בין קשת 12 לרשת 13. הפעם, לראשונה, רשת 13 נבחרו במכרז יחד עם התכנית "אקס פקטור". במסגרת התכנית הוחלט לקיים בגמר מין קדם אירוויזיון בין ארבעת הפיינליסטים, כשכל מתמודד יציג שני שירים. השיר הזוכה נבחר על ידי קהל הצופים (50%), צוות השופטים (25%) וועדה מקצועית (25%). השופטים והוועדה העדיפו את אלי חולי אך קהל הצופים בחר במיכאל בן דוד, כך שלבסוף מיכאל בן דוד הוכרז כזוכה של העונה יחד עם השיר "I.M". בחירת הקהל הוכרזה ככישלון לאחר שהשיר "I.M" לא צלח את שלב חצי הגמר באירוויזיון, ולראשונה מאז 2014 ישראל לא השתתפה בגמר התחרות.

גם לקראת אירוויזיון 2023 פתח התאגיד במכרז להפקת תכנית טלוויזיה בקשת 12 או רשת 13 לבחירת הנציג הישראלי לאירוויזיון. הפעם שני ערוצי הטלוויזיה החליטו שלא לגשת למכרז בשל הדרישות הגבוהות של התאגיד. בלית ברירה, החליטו בתאגיד לבחור בזמן מוכר לייצג את ישראל – וכך נבחרה נועה קירל. נועה זכתה להצלחה פנומנלית באירוויזיון כשהביאה לישראל את המקום השלישי בעזרת השיר "Unicorn".
אז מדוע כולם מאוכזבים מההחלטה?

שיטת הבחירה באמן מוכר לאירוויזיון זכתה להצלחה גדולה, אך ניסינו אותה רק פעם אחת כששלחנו לתחרות את הזמרת הכי מצליחה בישראל. כמו בכל שיטה בה בחרנו את נציגנו בעבר, גם עם השיטה הזו היינו זוכים להצלחות ולכישלונות. יחד עם זאת, מיד לאחר הכישלון הראשון היינו רואים את כל אמני ישראל מסרבים לשתף פעולה עם השיטה החדשה מחשש לבושה הגדולה ופגיעה בקריירה.

יש גם לקחת בחשבון שתאגיד השידור הישראלי לא מתכוון להשקיע תקציבים רבים באירוויזיון ובמשלחת הישראלית, ולכן התאגיד מחפש גוף שיוכל לממן את כל העלויות. לא כל אמני ישראל "מגלגלים" מיליונים כמו נועה קירל ולכן אמנים אחרים היו מתקשים לממן את העלויות ונאלצים לסרב בשל כך. לכן, החזרה להפקת תכנית ריאליטי, שתוכל לממן את המשלחת הישראלית בעזרת פרסומות רבות, הייתה עניין של זמן. אם זה לא היה קורה בשנה הבאה אז זה היה קורה בשנה שלאחר מכן.

שיתוף הפעולה עם "הכוכב הבא" הביאה לישראל זכייה באירוויזיון וכל זוכיה התמודדו בגמר האירוויזיון – נתון שנחשב להצלחה גדולה לעומת הכישלונות הרבים שישראל חוותה בתחרות בין השנים 2011-2014.

כל שנותר לנו לקוות הוא לעונה מרתקת ומעניינת, עם מתמודדים מוכשרים ומוצלחים, שיביאו לישראל תוצאה מעולה באירוויזיון 2024! בהצלחה!
"Unicorn" (בעברית: "יוניקורן") הוא שם השיר שביצעה הזמרת נועה קירל (Noa Kirel) בגמר אירוויזיון 2023. הזמרת הגיעה למקום השלישי עם 362 נקודות וזאת לאחר שצוות השופטים העניקו לזמרת הישראלית את המקום השני ואילו קהל הצופים דירג אותה במקום החמישי. המקום השלישי נחשב לתוצאה הטובה ביותר שישראל השיגה באירוויזיון מאז הזכייה של נטע ברזילי באירוויזיון 2018.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-46 של ישראל באירוויזיון. ישראל הצטרפה לתחרות ב-1973 וזכתה בה ארבע פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של ישראל הייתה באירוויזיון 2018 עם השיר "Toy" בביצועה של הזמרת נטע ברזילי.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

  רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

  הרשם
  שלח התראה
  guest
  1 תגובה
  החדש ביותר
  הישן ביותר האהוב ביותר
  Inline Feedbacks
  View all comments
  יואב
  יואב
  10 months ago

  מאוכזבים? יעבור לכם!
  התוכנית הוכיחה את עצמה. ולכאן תרד אבן מהלב.