בעמוד האינסטגרם הרשמי של "UMK", קדם האירוויזיון הפיני, פורסמה הצהרה שנויה במחלוקת על המצב במזרח התיכון והשפעתו על תחרות האירוויזיון. כל הפרטים בכתבה.

עד כה היה נראה כי אף אחת מהמדינות המשתתפות באירוויזיון לא קוראת לפסול את ישראל מהתחרות בעקבות המלחמה הממושכת מול ארגוני הטרור ברצועת עזה. עד שלפתע, בימים האחרונים החלו לצוץ ביקורות רבות אודות השתתפותה של ישראל מצידם של גורמים שונים באיסלנד ובאירלנד. כעת, רשת הטלוויזיה הפינית הודיעה כי היא צפויה לקיים דיונים עם איגוד השידור האירופי ומדינות נורדיות נוספות בנוגע למצב במזרח התיכון והקשר שלו לתחרות.

עמוד האינסטגרם הרשמי של קדם האירוויזיון הפיני "UMK", או בשמו המלא "Uuden Musiikin Kilpailu" התייחס לנושא מלחמת ישראל-חמאס בסטורי שהעלה לפני שעות אחדות, בו נכתב: "היי! תודה על ההודעות והדעות הרבות. קראנו כל אחת מהן, וההודעה הועברה ל-YLE (רשת הטלוויזיה הפינית). המצב במזרח התיכון ממש מזעזע וחמור וזה מדאיג גם את קבוצת העבודה של UMK. תחרות ה-UMK שאורגנה על ידי YLE כבר הפכה לתוכנית כל כך גדולה – שהיא תתקיים ללא קשר אם פינלנד תשתתף באירוויזיון או לא. בנוגע לאירוויזיון, הנהלת YLE עוקבת מקרוב אחר המצב ומקיימת דיונים עם איגוד השידור האירופי ומדינות נורדיות אחרות".

נכון לעכשיו לא ברור אם פינלנד תבחר בסופו של דבר לפרוש מהתחרות עקב השתתפותה של ישראל או האם תשפיע בדיוניה עם מדינות נורדיות אחרות על החלטתן בנושא. יש לציין כי אמירה זו של רשת הטלוויזיה הפינית מגיעה לאחר ההצהרה הרשמית שפרסם איגוד השידור האירופי, שלפיה רשת הטלוויזיה הישראלית עומדת בכל כללי התחרות, מה שמאפשר את השתתפותה של ישראל יחד עם יתר המדינות המשתתפות.

רשת הטלוויזיה הפינית YLE הייתה הראשונה להביע עניין באירוויזיון 2024, הקדם משמש לבחירת נציגי פינלנד לאירוויזיון החל מ-2012, וחלון הגשת המועמדות להשתתפות בקדם נפתח ב-21 לאוגוסט ונסגר שלושה ימים לאחר מכן ב-24 לאוגוסט.

הקדם הפיני זוכה בשנים האחרונות לפופולאריות רבות, ומביא לפינלנד הצלחה רבות בתחרות: ראשית, פינלנד עלתה לגמר שלוש פעמים ברציפות, הישג שלא הגיעה אליו מאז רצף ההעפלות בין השנים 2006-2009. שנית, באירוויזיון 2021 פינלנד הגיעה בתחרות למקום השישי – שהיה עד אותה עת להישג השני הכי טוב בתולדותיה, הישג שנשבר כבר השנה עם המקום השני. הקדם הפיני שנערך השנה זכה להצלחה עצומה עם למעלה מ-2 מיליון צופים ברחבי פינלנד.
פינלנד באירוויזיון 2023

הזמר קארייה (Käärijä), שזכה בקדם האירוויזיון הפיני, ייצג את פינלנד עם שירו ""Cha Cha Cha". פינלנד עלתה לגמר לאחר שניצחה בחצי הגמר הראשון עם 177 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום השני עם 526 נקודות. זהו ההישג השני הכי טוב בתולדותיה של פינלנד וההישג הכי טוב שלהם מאז הניצחון באירוויזיון 2006. זאת הפעם השנייה שבה פינלנד מנצחת בשלב חצאי הגמר, ובגמר הגדול אף ניצחה בהצבעת הקהל אך הגיעה למקום הרביעי בהצבעת השופטים.

מקור: Uuden Musiikin Kilpailu.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-57 של פינלנד באירוויזיון. פינלנד הצטרפה לתחרות ב-1961 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2006 לאחר שזכתה במקום הראשון עם השיר "Hard Rock Hallelujah" בביצועה של להקת "לורדי".

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!
מחפשים צלם בר מצווה? בחרו רק ב- LaVie Photography!

הרשם
שלח התראה
guest
1 תגובה
החדש ביותר
הישן ביותר האהוב ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
ק. פריש
ק. פריש
6 months ago

יש לצטט לפינחם מה אמרה מובלמית בפינלנד: יש יותר מדי פינים, אהל זה ישתנה! מקווה דהם זוכרים מה עשו הפינים לרוסים שביקשו לכבוש אותם.