בצל מתקפת הטרור המזעזעת: כוכבי אירוויזיון מביעים תמיכה גדולה בישראל. יחד עם זאת, ישנם זמרים שביקשו להעביר מסרים ניטרליים וכאלה שתמכו דווקא בפלסטינים.

ביום שבת התעוררה מדינת ישראל לזוועה שלא ידעה כמותה. מעל 1300 נרצחים, מרביתם נשים, ילדים וקשישים, מצאו את מותם בביתם על ידי מחבלים פלסטינים. ילדים, נשים וקשישים רבים נחטפו על ידי המחבלים ומוחזקים בשבי בניגוד לחוק הבינלאומי.

בעקבות המצב, כוכבי אירוויזיון רבים הביעו תמיכה גדולה בישראל.

אפנדי (Efendi), נציגת אזרבייג'אן באירוויזיון 2021, שהתה בישראל ביום שבת לרגל הופעתה במסיבת OGAE. הזמרת עלתה ללייב באינסטגרם במהלך יום שבת, בו הביעה את החששות והקשיים שהיא חוותה בזמן שהתבקשה לרדת למקלט במלון בו היא שהתה בישראל. בשבת כתבה: "5000 טילים, תל אביב מתפוצצת. צלילי הפיצוצים והאזעקות מטריפות מפחד. שאלוהים יעזור". אפנדי עזבה את ישראל ביום ראשון וביום רביעי העלתה לאינסטגרם פוסט עם תמונות מירושלים, ובו כתבה: "אנחנו תמיד צריכים להוקיר ולשאוף לשלום. הלוואי ויהיה שלום על כדור הארץ, שכולם יהיו בטוחים".

אנדרו למברו (Andrew Lambrou), נציג קפריסין באירוויזיון 2022, גם שהה בישראל בשבת אך בחר שלא להתייחס למצב הקשה. אנדרו עזב את ישראל בשבת בלילה.

נועה קירל, נציגת ישראל באירוויזיון 2023, העלתה פוסט תמיכה בישראל כבר ביום ראשון וכתבה באנגלית: "24 השעות האחרונות היו קשות מאוד לעיכול עבורי. מעל 300 מאחינו ואחיותינו נשחטו על ידי טרוריסטים שפלשו לערינו. חיילים ואזרחים נחטפו לעזה. ליבי כואב את כאבם של הקורבנות ומשפחותיהם שנפגעו מהטווח ההרסני. עם ישראל חי". מאז ממשיכה קירל להעלות מידי יום חומרי הסברה באנגלית אשר מסבירים את התקפת הטרור הנוראית.

נטע ברזילי, זוכת אירוויזיון 2018, התגייסה למערך ההסברה והתראיינה למספר כלי תקשורת בעולם. בראיון לתקשורת היוונית אמרה: "נשים, ילדים וגברים מוחזקים כבני ערובה, הם מתנהגים כמו חיות טרף. מפציצים מהשמיים, שורפים בתים ורכבים. זה גדול יותר מה-11/9. יש לי חברים שאני מכירה שנחטפו". בימים האחרונים מופיעה הזמרת לתושבי הדרום שהפכו ל"פליטים", כדבריה.

 

הצגת פוסט זה באינסטגרם

 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎mako‎‏ (@‏‎mako.il‎‏)‎‏
יזהר כהן, זוכה אירוויזיון 1978, הביעה זעזוע קשה בתחילת השבוע: "אני יוצא מדעתי. איפה כל חברי הממשלה? למה הם לא יורדים לדרום? לערים שמותקפות? הם כנראה מתחבאים. איפה שרת ההסברה והפה הגדול שלה? מה היא מסבירה? איפה גב' רגב, שרת התחבורה, בזמן שלמתגייסים אין רכבות ואוטובוסים להגיע לחזית? איפה קרעי שמדבר על הטייסים שבזכותם הוא נושם? איפה אמסלם שמפלג בין אשכנזים ומזרחים? איפה הם כולם? לאן נעלמו? עד עכשיו לא סתמו לרגע את הפה ופתאום הוא נעלמו?"

גלי עטרי, זוכת אירוויזיון 1979, כתבה פוסט מרגש בו היא מנחמת את אחייניתה האהובה, שי-לי עטרי, שבעלה יהב נרצח בזמן שניסה להציל את רעייתו ובתו בת החודש כאשר שהו בביתם בכפר עזה.

הצמד ואל (VAL), שנבחר לייצג את בלרוס באירוויזיון 2020 שבוטל, עזב את מדינתנו לאחר שתמך בגורמי אופוזיציה בבלרוס מחשש שייעצר על ידי שלטונות בלרוס. הצמד שוהה בתקופה האחרונה בראשון לציון שבישראל. השניים כתבו בעמוד האינסטגרם: "אנחנו עוד לא יודעים עברית (נצטרף לאולפן שיפתח בקרוב), אבל השיר היפה הזה, שנכתב על ידי הזמרת המוכשרת נינט טייב ומבוצע יחד עם סטיבן ווילסון, משקף את כל הכאב והסבל של התקופה האחרונה. אנחנו הרבה יותר חזקים ממה שיכולנו לדמיין! עם ישראל חי". הצמד הוסיף ביצוע מרגש לשיר:
הזמר הישראלי-צרפתי, עמיר חדד (Amir Hadad), שייצג את צרפת באירוויזיון 2016 (מקום 6), האלה מספר פוסטים ובהם סרטוני הסברה אשר מסבירים את מה שהתרחש בישראל מאז שבת. הזמר כתב: "7 באוקטובר האחרון בישראל: חמאס רצח, אנס, השחית, שרף וחטף יותר מ-1,300 בני אדם בפיגוע הקטלני בהיסטוריה. אם אתה לא עומד לצד ישראל אתה תומך בטרור".

לנה מאייר-לנדרוט (Lena Meyer-Landrut), אשר הביאה לגרמניה את הזכייה באירוויזיון 2010, כתבה בסטורי באינסטגרם: "המחשבות שלי עם החברים היהודים שלי וכל בני האדם חפי הפשע שנהרגו"

הזמרת האוקראינית רוסלנה (Ruslana), זוכת אירוויזיון 2004, הביעה תמיכה ברורה בישראל כשכתבה באינסטגרם: "ישראל, בזמנים קשים אלה, קבלו את תמיכתי דרך תפילותיי".

קרולה (Carola) השוודית, זוכת אירוויזיון 1991, פרסמה כמה סטוריז בהם הביעה את תמיכתה בישראל. באחד מהם נכתב: "זהו המספר הגדול ביותר של יהודים שנהרגו ביום אחד מאז השואה". בנוסף, לקחה חלק בהפגנת תמיכה שנערכה בשוודיה ביום רביעי כאשר היא לבושה בכחול-לבן.

זוכת האירוויזיון ההולנדית, לני קור (Lenny Kuhr), שזכתה באירוויזיון 1969, ידועה כזמרת שהתגיירה בשנת 1970 בישראל. כשפרצה מלחמת יום כיפור, הגיעה לני לישראל בניסיון להעלות את המורל הלאומי. היא הגיעה לישראל גם במלחמת המפרץ. לזמרת שתי בנות וארבעה נכדים אשר מתגוררים בישראל וכעת הגיעה הזמן לישראל מאחר ונכדה, חייל בן 19, נפצע בלחימה ומאושפז בבית חולים: "מפלצת הרוע הופיעה. תאוות דם. מתעלה על דם של בני נוער, תינוקות וקשישים. הנכד שלי, עוז, נורה בבטנו במהלך ניסיונותיו להציל אנשים מידי המפלצות הללו. הוא מאושפז בבית חולים. אני לא רוצה דיון פוליטי. אני מתפללת לאור. האור שלנו, והאור שצריך לנצח בחושך הזה".

אן-מארי דוד (Anne-Marie David), זוכת אירוויזיון 1973 ונציגת צרפת באירוויזיון 1979 שנערך בישראל, נוהגת להופיע בישראל באופן קבוע כאשר הופעתה האחרונה נערכה בישראל קולינג בחודש אפריל. הזמרת ביקשה להעביר מסר דרך מנהלה האישי, אלון אמיר: "אנא וודא שאעשה כל מה שאפשר עבור העם הישראלי. אני אוהבת אתכם ואני מרגישה קרובה מאוד לעם ישראל. אתם יכולים לסמוך עליי במידה ואתם זקוקים למשהו. נסו לשמור על עצמכם והמשיכו לקוות. נשיקות חמות".
הזמרת השוודית שרלוט פרלי (Charlotte Perrelli), שזכתה באירוויזיון 1999 שנערך בישראל, העלתה לסטורי באינסטגרם תמונה הכוללת מגן דוד כחול ועליו רשום "אני עומדת לצד ישראל".

מיקה ניוטון (Mika Newton), נציגת אוקראינה באירוויזיון 2011 (מקום רביעי), תומכת בישראל כאשר מפרסמת תמונה של דגל ישראל לצד דגל אוקראינה וכותבת: "ליבי יוצא לאנשי אוקראינה וישראל ברגעים אלה", ומוסיפה אייקון של לב שבור.

פרידריקה באייר (Friderika Bayer), נציגת הונגריה באירוויזיון 1994 (מקום רביעי), גם הביעה תמיכה בלתי מסויגת כשהעלתה לסטורי תמונה של עין דומעת ועליה מגן דוד. מתחת לתמונה כתבה הזמרת "שלום".

גם טינה קארול (Tina Karol), או בשמה האמיתי טטיאנה ליברמן, הביעה תמיכה מלאה בישראל. קארול, זמרת יהודייה שייצגה את אוקראינה בארוויזיון 2006 (מקום 7), כתבה בסטורי שלה "ישראל", והוסיפה לב שבור ולב חבוש.

הזמרת היהודיה מאשה כץ, שמוכרת בשם יודיף (Youddiph), ייצגה את רוסיה באירוויזיון 1994 בהופעת הבכורה, שם הביאה לרוסיה את המקום ה-9. הזמרת פרסמה סרטון בו היא שרה יחד עם זמרים נוספים את המנון מדינת ישראל וכתבה: "אלוהים! שיגמר הסיוט הזה בישראל!".
אליקה (Alika), נציגת אסטוניה באירוויזיון 2023 (מקום 8), כתבה בסטורי על רקע שחור: "הלב נשבר לרסיסים", והוסיפה את דגל ישראל ואייקון של לב שבור.

מוניקה לינקיטה (Monika Linkytė), נציגת ליטא באירוויזיון 2023 (מקום 11 בגמר), שיתפה פוסט ובו נרשם: "איך כל כך הרבה אנשים יכולים לשתוק? ממה אתם מפחדים? מפחדים להגן על זכויות אדם בסיסיות כשאנשים חפים מפשע נרצחים על ידי טרוריסטים? זה לא קשור למוסלמים נגד יהודים או ישראל נגד פלסטין. חמאס הוא ארגון טרור. עמדו לצידנו. עמדו לצד היהודים בכל מקום".

הזמרת ההולנדית מיה ניקולאי (Mia Nicolai), נציגת הולנד באירוויזיון 2023 (מקום 13), כתבה במפורש: "אני לא עוסקת בבחירת צד. זו התנהגות לגמרי ברברית כלפי אנשים חפים מפשע", כאשר היא משתפת פוסט בו רשום: "חמאס תוקף את ישראל. חמאס חוטף ילדים ומחזיק בהם כבני ערובה. זה טרור. לתרץ את הזוועות האלה כהתנגדות מוצדקת זה מעשה לא אנושי כלפי ישראלים".

צמד האחים האזרי טוראן וטוראל (TuralTuranX), נציגי אזרבייג'אן באירוויזיון 2023 (מקום 14 בחצי הגמר), פרסמו בסטורי שלהם את דגל ישראל לצד דגל אזרבייג'אן.

מלובין (Mélovin), נציג אוקראינה באירוויזיון 2018 (מקום 17), פרסם סימן של מגן דוד כחול בסטורי שלו באינסטגרם.

הזמר הבריטי דאנקן ג'יימס (Duncan James), חבר הלהקה הבריטית בלו (Blue) שייצגה את בריטניה באירוויזיון 2011, כתב: "התפללו עבור ישראל".

סופיה ווסו (Sophia Vossou), נציגת יוון באירוויזיון 1991 (מקום 13), הופיעה לפני כחצי שנה במסיבת OGAE בישראל, אך כעת הזמרת מבקשת למסור מסר מחבק לישראל בעזרת נציגי OGAE: "אני רוצה למסור שאני מאוד עצובה מהמצב הטרגי בישראל. אין לי מילים לומר. אני אוהבת אתכם מאוד ומתפללת שאלוהים יהיה אתכם ויציל את יקיריכם. משום שאנחנו אוהבים אתכם וצריכים אתכם. אני אוהב אתכם בכל ליבי".
מרקו קון (Marko Kon), נציג סרביה היהודי שהתמודד באירוויזיון 2009 (מקום 10 בחצי גמר), פרסם בדף הפייסבוק שלו מספר תמונות של ישראלים שנרצחו ונפגעו בהתקפת הטרור האחרונה. הזמר אף הגדיל והוסיף פוסטים נוספים אשר תומכים ומסבירים את המתרחש בישראל בימים האחרונים.

נציג אוסטריה באירוויזיון 2021, וינסנט בואנו (Vincent Bueno), שהגיע למקום 12 בחצי גמר, הביע זעזוע עמוק מהמתרחש בישראל: "לעיתים קרובות קשה לגברים להביע חולשה. אך כשזר מוחלט, מלא בכוונות רעות, חוטף, גורר, ופוגע בילדים ונשים בפני אביהם ובעליהם, זה פשוט לא הגיוני. אני אוחז בילדיי ומחבק אותם חזק, מביט במבט חודר לעיניה של רעייתי. אני אומר לכולם כמה אני אוהב אותם בגלל שבחלקיק שניה, המציאות יכולה להשתנות".

סשה סטרונין (Sasha Strunin), חברת להקת דה ג'ט סט (The Jet Set) שייצגה את פולין באירוויזיון 2007 (מקום 14 בחצי הגמר), שיתפה תמונה ברורה של נערה עטופה בדגל ישראל ועליה רשום "אני עומדת לצד ישראל".

אנרי ג'וחדזה (Anri Jokhadze), נציג גאורגיה באירוויזיון 2012 (מקום 14 בחצי גמר), מפרסם באינסטגרם תמונה של מגדל שידורי הטלוויזיה של טביליסי אשר מואר בצבעי כחול-לבן. בתוכן הפוסט הוא מתייג את גאורגיה וישראל ומצרף את דגל ישראל.

אנז'יי דז'אן (Anžej Dežan), נציג סלובניה באירוויזיון 2006 (מקום 16 בחצי הגמר), שיתף פוסט בו נכתב: "רצח אנשים חפים מפשע הוא בלתי מתקבל על הדעת. חילול גופות הוא בלתי מתקבל על הדעת. לקיחת ילדים כבני ערובה הוא בלתי מתקבל על הדעת. חגיגות לאחר רצח – וביחוד רצח אזרחים – לא מתקבל על הדעת". יחד עם זאת, נכתב בפוסט: "התפללו למיליוני ישראלים ופלסטינים שנפגעים כעת בגלל האלימות של אתמול וכל מה שהוביל אליה".

אינטארס בוסוליס (Intars Busulis), נציג לטביה באירוויזיון 2009 (מקום 19 בחצי הגמר), שיתף תמונה של דגל לטביה לצד דגל ישראל.

ארזו אצ'ה (Arzu Ece), נציגת טורקיה באירוויזיון 1989 ו-1995, פרסמה בדף האינסטגרם שלה סרטון של פשעי הטרור של חמאס בישראל כשנכתב: "ארגון חמאס, שתקף את ישראל, הודיע ​​כי שלח 5 אלף טילים. ישראל הכריזה מלחמה מסיבה זו".

הזמרת לאורה ברטאן (Laura Bretan), שהתמודדה בקדם אירוויזיון הרומני ב-2019, פרסמה תמונה ובה דגל ישראל והכיתוב "מתפללת למען ישראל".
היו זמרים שביקשו לשמור על נייטרליות ולא להביע עמדה ברורה:

נציגת בלגיה לאירוויזיון 2016 (מקום 10), לאורה טסורו (Laura Tesoro), כבר הביעה בעבר תמיכה בצד הפלסטיני כשפרסמה ב-2021 תמונה של שתי נשים משוחחות כאשר אחת מהן מסבירה: "ישראל הם המדכאים והפלסטינים מדוכאים כשהם נלחמים זה בזה על הכל חוץ מדת". כעת משתפת הזמרת פוסט שלא נוקט עמדה ברורה ובו כתוב: "אם יש לך פחות אמפתיה לקורבנות בגלל מה שאתה חש כלפי הממשלה שלהם, אז דברי התעמולה עובדים עליך".

נטשה סן-פייר (Natasha St-Pier), נציגת צרפת באירוויזיון 2001 (מקום רביעי), שומרת על ניטרליות: "שום קרב לא מצדיק את הזוועה. העולם זקוק לשלום". כתבה בסטורי באינסטגרם.

איל וולו (Il Volo), הלהקה האיטלקית שייצגה את מדינתם באירוויזיון 2015 (מקום שלישי), הופיעה בעבר בישראל ותוכננה להופיע שוב בשבת הקרובה בתל אביב. חברי הלהקה הודיעו על דחיית ההופעה: "בשל המצב הביטחוני, ההופעה של איל וולו בתל אביב נדחתה ל-9 באפריל". חברי הלהקה לא הביעו שום אמפתיה כלפי הקהל שלהם בישראל, בנוסף, המונח "מצב בטחוני" הוא מונח שלא ממש תואם את המצב הקשה בו שוררת מדינת ישראל. רוכשי כרטיסים רבים התאכזבו מחוסר האמפתיה וחלקם אף כינו את ההודעה כ"מכבסת מילים פחדנית".

ויש כאלה, שלמרות התקפת הטרור המזעזעת, מביעים תמיכה ברורה בפלסטינים:

מונטיין (Montaigne), נציגת אוסטרליה באירוויזיון 2021 (מקום 14 בחצי גמר), לא נמצאת בצד הישראלי בהסברה. הזמרת אמנם לא כתבה פוסט לגבי הסכסוך אך הגיבה לפוסט תמיכה ב-X (טוויטר לשעבר) שבו נכתב "אוסטרליה עומדת לצד ישראל", כשכתבה בתגובה: "אלוהים, אתה רציני?". בנוסף, עשתה לייק לפוסט אחר בו פורסמו הפגנות תמיכה בפלסטינים ברחבי אוסטרליה.

הזמרת הגרמניה סנדי מולינג (Sandy Mölling), חברת להקת נו אנג'ל (No Angel) שייצגה את גרמניה אירוויזיון 2008 (מקום 23), לא מביעה כלל אמפתיה כלפי קורבנות הטרור בישראל. ההפך, מולינג מפרסמת מספר סרטונים בסטורי ובהם היא עונה לנשיא ארה"ב ג'ו ביידן: "אתה תומך ברצח פלסטינים בהם החמאס משתמש ואותם מנהיגי ישראל שונאים. עכשיו אתה מצדיק הפצצה על כל המדינה (פלסטין) והריגה של כל האנשים חפי הפשע, ללא אפשרות לעזוב, ללא אוכל, ללא מים, ללא חשמל. לידיעה, זו לא אשמת הפלסטינים במה שקרה לישראל. זו הייתה תקיפת טרור של חמאס. הם הרוצחים ומה שהם עשו הוא לגמרי נורא. מבחיל. אבל זה לא העם הפלסטיני". עוד שיתפה פוסט שכותרתו הוא: "המצור של ישראל על עזה הוא פשע ואנחנו צופים", ובו נכתב: "שום דבר לא מצדיק אזרחים מתים. האם משהו מצדיק את הסבל והמוות של אזרחים פלסטינים? אזרחים אינם מטרה לגיטימית. לעולם לא. לגרום להם לסבול זה פשע". עוד שיתפה הזמרת את דבריו של ברני סנדרס, כסנטור יהודי-אמריקני, שמכנה את המצור של ישראל על עזה כ"הפרה חמורה של החוק הבינלאומי".

הזמר אמל פרנקה (Emel France), שייצג את מונטנגרו באירוויזיון 2019 שנערך בישראל (מקום 16 בחצי גמר), שיתף בסטורי סרטון של אדם היושב על הריסות בניין ברצועת עזה.

מכירים מתמודדים נוספים שהתבטאו בעד ישראל? אולי כאלה שהתבטאו נגד? נשמח שתעדכנו אותנו בתגובות בתחתית העמוד!
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

  [fblike]

  רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

  הרשם
  שלח התראה
  guest
  1 תגובה
  החדש ביותר
  הישן ביותר האהוב ביותר
  Inline Feedbacks
  View all comments
  פרנק נף
  פרנק נף
  6 months ago

  לא הבנתי למה שמתם תמונה עם דגל פלסטין?
  אין שום סיבה..
  תחליפו בבקשה.