זמרי אירוויזיון מהעבר ומהווה מביעים את דעתם על הלחימה המתמשכת של ישראל מול הפלסטינים בשבוע האחרון. האם יהיה למצב הבטחוני השפעה על התוצאה הישראלית באירוויזיון?

עריכת תמונה: אבי זייקנר
עוד ועוד זמרים אשר התמודדו באירוויזיון לאורך השנים מביעים את דעתם על הסכסוך הישראלי-פלסטיני והלחימה המתמשכת בימים האחרונים. נציג שוודיה לאירוויזיון 2011, אריק סעדה (Eric Saade), שנולד לאב לבנוני ממוצא פלסטיני, הביע תמיכה בעם הפלסטיני כשפרסם בסטורי שבאינסגרם שלו תמונה של מתפלל פלסטיני בהר הבית ולצידו שוטרים ישראליים עם כלי נשק. על התמונה הוסיף הזמר לבבות שבורים.

נציגת בלגיה לאירוויזיון 2016, לאורה טסורו (Laura Tesoro), הביעה תמיכה בצד הפלסטיני כשפרסמה תמונה של שתי נשים משוחחות כאשר אחת מהן מסבירה: "ישראל הם המדכאים והפלסטינים מדוכאים כשהם נלחמים זה בזה על הכל חוץ מדת". את אותה התמונה פרסם באינסטגרם גם הזמר הגרמני לאירוויזיון 2021, ינדריק, שמיהר להוריד את התמונה לאחר כשעה ופרסם הודעת התנצלות על כך שלא באמת מכיר את מקור הסיכסוך.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
צמד התאומים האירי Jedward, שייצג את אירלנד באירוויזיון 2011 וב- 2012, אף החמיר וכתב בטוויטר: "השיר הישראלי לאירוויזיון נקרא 'Set Me Free' ('בעברית: שחררו אותי') בזמן שהם הורגים פלסטינים. שחררו אותם!" עוד הוסיף הצמד: "אנחנו קוראים לאירוויזיון לפעול כעת ולהוציא את ישראל השנה מהתחרות! העולם צופה בכם! צדק לפלסטינים!
לעומת זאת, נציגת אזרבייג'אן לאירוויזיון 2016 – סמרה (Samra), דווקא הביעה תמיכה בישראל כשפרסמה בסטורי שבאינסטגרם שלה: "להיות מאותה דת אין משמעותה שאנו חברים. חבר אמיתי הוא מי שנמצא איתך ביום רע. בואו לא נשכח את אלו שהיו איתנו ביום הרע שלנו!" כותבת סמרה כשרומזת על תמיכתה של ישראל באזרבייג'אן בזמן הלחימה של המדינה המוסלמית בארמניה בנובמבר 2020. לא בטוח שזה מקור לגאווה.
נזכיר שבמהלך מסיבת העיתונאים של המשלחת הישראלית באירוויזיון נרשם עימות לא נעים בין כתבת אל ג'זירה ששאלה את עדן אלנה על המצב הבטחוני בישראל והסכסוך הישראלי-פלסטיני. לאחר ששאלה הכתבת את השאלה הבהיר לה המנחה ההולנדי שהמשלחת הישראלית לא תענה על שאלות פוליטיות מאחר ומדובר באירוע מוסיקלי ולכן השאלות יעסקו אך ורק סביב השיר והתחרות. כתבת אל ג'זירה התעקשה על השאלה והמנחה הבהיר לה שעליה להחליף את השאלה. לבסוף הסתפקה הכתבת בשאלה מה המשמעות של המשפט "Set Me Free" אותו שרה הזמרת. בזמן העימות בין המנחה לכתבת שתקה עדן בחוסר נוחות על הבמה.
עדן אלנה כתבה פרסמה לקראת סוף השבוע את ההודעה הבאה כשהיא מתייחסת למצב בישראל בזמן שהותה ברוטרדם: "עמדתי על הבמה ברוטרדם ועשיתי כל מה שאני יכולה כדי להביא כבוד למדינה שלי, לאזרחים, למשפחה ולחברים שלי. בכל רגע על הבמה לא יכולתי שלא לחשוב על הקרובים אלי ועל העם שאותו אני מייצגת. אני נמצאת כאן בהולנד, אבל בלב איתכם בכל רגע, כואבת, אוהבת, מחזרת ועוקבת בדאגה אחרי כל מה שקורה בישראל!"
ישראל באירוויזיון 2021

"Set Me Free" (בעברית: "שחררו אותי") הוא שם השיר שיבוצע על ידי הזמרת הישראלית עדן אלנה (Eden Alene) אשר תייצג את ישראל בחצי הגמר הראשון אירוויזיון 2021 שיתקיים ב- 18 במאי. השיר נכתב יל ידי צוות היוצרים נועם זלטין, עידו נצר, עמית מרדכי ורון כרמי.

בימים אלה מדורגת ישראל במקום 19 בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2021.

זו תהיה ההשתתפות ה- 43 של ישראל באירוויזיון כאשר המקום הגבוה ביותר אליו הגיעה המדינה הוא המקום ראשון בשנים: 1978, 1979, 1998 ו- 2018. זכייתה האחרונה של ישראל הושגה בזכות ביצועה של נטע ברזילי לשיר "Toy" באירוויזיון 2018.

הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

    פרסומת: חוגגים בקרוב אירוע? מחפשים צלם? צלם מגנטים – זה LaVie Photography!