למרות האיומים בחרם והתלונות של רשת הטלוויזיה הנורווגית על קיטוב, פוליטיזציה וסיכונים ביטחוניים, נורווגיה מאשרת השתתפות באירוויזיון 2025.

רשת הטלוויזיה הנורווגית NRK הודיעה כי נורווגיה תשתתף באירוויזיון 2025 שייערך בשוויץ. קדם האירוויזיון "Melodi Grand Prix" ששימש את המדינה בשנים הקודמות ימשיך לשמש את המדינה כפורמט הבחירה של האמן והשיר לאירוויזיון. נורווגיה היא המדינה ה-14 עד כה שמביעה רצון להשתתף באירוויזיון להשתתף באירוויזיון 2025, לאחר אוסטריה, בלגיה, גרמניה, דנמרק, ישראל, לוקסמבורג, מלטה, ספרד, פורטוגל, פינלנד, קרואטיה, שוודיה והמארחת שוויץ.

.אישור ההשתתפות של נורווגיה באירוויזיון 2025 מהווה בעצם התקפלות של המדינה בפני איגוד השידור האירופי, שכן, מלבד הכרזה על שינויים, טרם התקיימו השינויים בתחרות בפועל. סטיג קרלסן (Stig Karlsen), ראש המשלחת הנורווגית לאירוויזיון, הגיב: "עכשיו, כשאיגוד השידור האירופי הכיר בעובדה שבתחרות יש בעיות והוא עובד על מנת לשפר אותן, אנחנו מוכנים לעבוד איתם בשיתוף פעולה חיובי ובונה על מנת להכניס את נורווגיה לאירוויזיון 2025, אנחנו נשתתף".

קרלסן מוסיף בהכרזתו: "אנחנו מקווים שאיגוד השידור האירופי יוודא שהתחרות אינה משמשת ככלי פוליטי, כי זה קרה השנה. חשוב גם שהם ישתפרו בתקשורת, ניהול משברים ואבטחת האירועים. חשוב שהתקשורת מול האמנים תהיה טובה ושהאמנים יצאו מהאירוויזיון עם חוויות חיוביות".סטיג קרלסן התייחס לישראל בתחרות באופן ישיר ונקודתי בהצהרתו, באופן אבסורדי הוא אומר: "רשת הטלוויזיה הנורווגית מתנגדת לחרם תרבותי על מדינות, מה שחשוב באמת זה שהאירוויזיון לא ישמש כפלטפורמה פוליטית, האיגוד כשל בזה השנה. אסור לתת לאף מדינה במה לפרופגנדה בתחרות".

ההצהרה של קרלסן בנוגע לישראל הזויה ומקוממת לאור העבודה שהלהקה הנורווגית, גוטה (Gåte), השמיעה התבטאויות פוליטיות כבר ב-28 בינואר, עוד טרם נבחרה הלהקה להתמודד באירוויזיון. סולנית הלהקה, גונהילד סונדלי (Gunnhild Sundli), אמרה בראיון: "המצב הקיצוני והבלתי נסבל בעזה חייב להסתיים בהקדם האפשרי. כולנו בלהקה מסכימים שההשתתפות של ישראל קצת בעייתית עם כל המצב הזה". כבר בחודש ינואר פנתה מערכת יורומיקס לקרלסן עצמו בשאלה מדוע הם אינם אוסרים על המתמודדים להשמיע דעות פוליטיות נגד מדינה אחרת המתמודדת בתחרות, אך תגובה לא התקבלה.

בהמשך הצהירה הלהקה שבמידה וישראל תשתתף באירוויזיון, הלהקה הנורווגית תשקול האם להשתתף בתחרות. ברור שהלהקה בחרה בסוף להשתתף בתחרות – אך אנו תוהים האם דברי הלהקה לא היו איום בחרם? ואם כך, כיצד רשת הטלוויזיה הנורווגית יכולה לומר שהם מתנגדים לחרם תרבותי בזמן שנציגיהם מאיימים בחרם?

אם קרלסן מעוניין באירוויזיון מלא חוויות חיוביות לאמנים המשתתפים בו, עליו למנוע כראש משלחת חרם תרבותי, בריונות והתעמרות על בסיס לאומני. דבר שבו הוא נכשל השנה באופן מהדהד, כשהמשלחת הנורווגית החרימה את ישראל בתחרות באופן כמעט מלא.נורווגיה באירוויזיון 2024

"Ulveham" (בעברית: "איש זאב") הוא שם השיר שבוצע ע"י להקת גוטה (Gåte), אשר נבחרה לייצג את נורווגיה לאחר שזכתה בקדם האירוויזיון המקומי. נורווגיה עלתה לגמר לאחר שהגיעה למקום העשירי בחצי הגמר השני עם 43 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום ה-25 והאחרון עם 16 נקודות. זאת הפעם הראשונה מאז אירוויזיון 2012 שנורווגיה מסיימת במקום האחרון, והפעם ה-12 בסך הכל מאז הצטרפה לתחרות.

מקורות: NRK.

אירוויזיון 2025: זו תהיה ההשתתפות ה-63 של נורווגיה באירוויזיון. נורווגיה הצטרפה לתחרות ב-1960 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של נורווגיה הייתה באירוויזיון 2009 עם השיר "Fairytale" בביצועו של הזמר אלכסנדר ריבאק.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!