להקת גוטה (Gåte), אשר מתמודדת על ייצוג נורווגיה באירוויזיון 2024 ומובילה בהימורים לזכייה, עלולה לפרוש מהאירוויזיון במידה ותזכה הערב עקב השתתפותה של ישראל בתחרות.

הערב (שבת) ייערך הגמר של קדם האירוויזיון הנורווגי "Melodi Grand Prix 2024". שירה של להקת גוטה (Gåte), “Ulveham” (בעברית: "עור זאב"), הפך לפייבוריט לזכייה בתחרות לאחר הופעת הלהקה בחצי הגמר השני של הקדם לפני שבועיים. אתמול (שישי) הצהירה הלהקה בראיון כי במידה ותזכה בקדם האירוויזיון הנורווגי, השתתפותה באירוויזיון אינה בטוחה מאחר ואינה מסכימה עם השתתפותה של ישראל בתחרות.
סולנית הלהקה, גונהילד סונדלי (Gunnhild Sundli), אמרה בראיון: "המצב הקיצוני והבלתי נסבל בעזה חייב להסתיים בהקדם האפשרי. כולנו בלהקה מסכימים שההשתתפות של ישראל קצת בעייתית עם כל המצב הזה. נצטרך קצת זמן כדי לדון בזה".

סונדלי הוסיפה: "אנחנו להקה שמאמינה שמוזיקה היא משהו שמאחד. מלחמה מעולם לא הובילה לשלום. אנחנו צריכים לראות מה יש למדינות אחרות לומר. אני חושבת שיהיה צורך בדיאלוג עם אנשים משמעותיים יותר. זו החלטה לא קלה. עלינו להאמין בשלום, דיאלוג והבנה לכל אומה, והמלחמה הכי חשובה היא המלחמה נגד המלחמה".

למרות קריאות מצד אמנים כאלו ואחרים להחרים את ישראל מהאירוויזיון, גם רשת הטלוויזיה הנורווגית וגם איגוד השידור האירופי הצהירו זה מכבר שהם לא מתכוונים להחרים את השתתפותה של ישראל באירוויזיון 2024. הגמר הגדול של קדם האירוויזיון הנורווגי יתקיים הערב (שבת), בו יוכרע מי ייצג את המדינה באירוויזיון שייערך במאלמו, שוודיה.
זו לא הפרשייה היחידה המערבת את חברי להקת גוטה. ראש המשלחת הנורווגית לאירוויזיון, סטיג קרלסן (Stig Karlsen), הסביר לפני מספר ימים כי בשיר “Ulveham” ישנן מילים העשויות להיות בעייתיות ולעמוד בניגוד לכללי התחרות, זאת בגלל דמיון גבוה מדי בין מילות השיר לבין טקסטים עתיקים מימי הביניים. רשת הטלוויזיה הנורווגית, NRK, פנתה ללהקת גוטה בעקבות זאת ודרשה לערוך את השינויים המתבקשים כדי לעמוד בתנאי ההשתתפות.

השיר “Ulveham” עוסק בתרבות הנורווגית המסורתית העתיקה. קרלסן הבהיר כי על אף השינויים שהתבקשו להתבצע, שמו ונושאו המרכזי של השיר יישארו כסדרם, וכי אין חשדות על העתקה או גניבה כנגד השיר והלהקה. רשת הטלוויזיה הנורווגית אף התייעצה בנושא עם איגוד השידור האירופי (EBU), שאישר כי הלהקה והשיר עומדים בתנאי ההשתתפות באירוויזיון ויוכלו להתמודד בתחרות הקרובה במאלמו במידה וינצחו בקדם האירוויזיון.

קרלסן, שהוא גם המנהל המוזיקלי של המלודי גרנד פרי בנורווגיה, הוסיף שלא יורגש הבדל גדול בין גרסתו הראשונה של השיר לבין הגרסה החדשה לאחר השינוי. לפי המידע שפורסם, האלמנטים הנורווגיים המסורתיים יישארו אך מילות השיר יעברו שכתוב כמעט לגמרי.

אתמול פורסמה גרסת השיר החדשה, לה ניתן להאזין כאן:
גוטה – מי אתם?

גוטה (Gåte) היא להקה נורווגית המתעסקת בעיקר במוזיקת פולקלור נורווגי ומטאל, המורכבת מגונהילד סונדלי (Gunnhild Sundli), מגנוס ביורמארק (Magnus Børmark), יון אוון שארר (Jon Even Schärer), מאטס פאולסן (Mats Paulsen) וג'ון סטנרסן (John Stenersen). הלהקה הוכרזה כמשתתפת בקדם האירוויזיון הנורווגי ב-5 בינואר והשתתפה בחצי הגמר השני של קדם האירוויזיון ב-20 בינואר, בו הצליחה להעפיל לגמר התחרות שיתקיים הערב. גוטה מסתמנת כאחת המועמדות הבולטות והמתקדמות לזכות בקדם האירוויזיון ולייצג את נורווגיה באירוויזיון 2024 במאי הקרוב בעיר מאלמו, לצד מתמודדים חזקים אחרים כמו קיינו (KEiiNO) ומרגרט ברגר (Margaret Berger).

רשימת המתמודדים בקדם האירוויזיון הנורווגי:

  1. KEiiNO – "Damdiggida"
  2. Annprincess – "Save Me"
  3. Gothminister – "We Come Alive"
  4. Ingrid Jasmin – "Eya"
  5. Miia – "Green Lights"
  6. Margaret Berger – "Oblivion"
  7. Dag Erik Oksvold & Anne Fagermo – "Judge Tenderly of Me"
  8. Gåte – "Ulveham"
  9. Super Rob & Erika Norwich – "My AI"

לחצו על שם השיר להאזנה!
נורווגיה באירוויזיון 2023

אלסנדרה מלה (Alessandra Mele), שזכתה בקדם האירוויזיון הנורווגי, ייצגה את נורווגיה עם שירה "Queen of Kings" (בעברית: "מלכת המלכים"). נורווגיה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום השישי בחצי הגמר הראשון עם 102 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום החמישי עם 268 נקודות – ההישג הכי טוב של נורווגיה מאז אירוויזיון 2013.

מקור: NRK, Eurovisionfun.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-62 של נורווגיה באירוויזיון. נורווגיה הצטרפה לתחרות ב-1960 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של נורווגיה הייתה באירוויזיון 2009 עם השיר "Fairytale" בביצועו של הזמר אלכסנדר ריבאק.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם בר מצווה? בחרו רק ב- LaVie Photography!