ז'נבה, באזל, ציריך וברן נאבקות לארח את האירוויזיון הבא. כל אחת מהן מציגה יתרונות וחסרונות שונים במאבק על הזכות לארח את התחרות המוזיקלית הגדולה בעולם. הדד-ליין להגשת הצעות לאירוח התחרות נקבע ליום שישי הקרוב.

עם התקרב המועד האחרון להגשת ההצעות לאירוח תחרות האירוויזיון 2025 בשוויץ, המתח בין הערים המתחרות מגיע לשיאו. ביום שישי הקרוב, יסתיים הזמן להגשת תיקי המכרז הרשמיים לרשת הטלוויזיה השוויצרית (SRG SSR) ולאיגוד השידור האירופי (EBU). לפי כתבה שפורסמה באתר החדשות של רשת הטלוויזיה השוויצרית, ארבע ערים מובילות – באזל, ציריך, ז'נבה וברן – נמצאות בחזית המאבק, כל אחת מציגה את יתרונותיה הייחודיים.
באזל

באזל מציעה שתי אפשרויות מרשימות: אולם זנקט יאקובסהלה (St. Jakobshalle) עם קיבולת של 12,400 צופים, או אצטדיון אצטדיון זנקט יאקוב פארק (St. Jakob-Park) עם קיבולת של 40,000 איש. שתי האפשרויות דורשות השקעה משמעותית בהתאמות, אך הממשל המקומי מוכן להשקיע בפרויקט.

"תוכנית תמיכה כוללת מתוכננת בעיר עבור אוהדי התחרות והתושבים, שכוללת כפר אירוויזיון עם צפייה ציבורית ותוכנית מוזיקלית, וכן יורוקלאב למבלים," נמסר מבאזל. קונרדין קראמר (Conradin Cramer), נשיא קנטון באזל-שטאדט, הצהיר בעבר כי "יהיה נהדר ומכובד אם באזל תוכל לארח את תחרות הזמר הפופולרית הבאה עבור שוויץ". בבאזל מדגישים כי התשתית, הנגישות והאירוח הם המתאימים ביותר. קראמר לא התייחס לאולם מסויים שיכולים לארח את האירוע, אך באזל ידועה כבירת התרבות של שווייץ וכעיר השלישית בגודלה במדינה.

ציריך

ציריך, המציעה את האולם הגדול ביותר בשוויץ – ההאלנסטדיום (Hallenstadion) שמכיל 15,000 מקומות, נחשבת למועמדת חזקה. יתרונותיה כוללים תשתית מפותחת, נגישות בינלאומית, ומגוון רחב של מלונות ומקומות בילוי. מנכ"ל האולם, פיליפ מוסהאפן (Philipp Musshafen), כבר יצא בהצהרה נלהבת בה הוא מאשר את פרטים: "האירוויזיון הוא אירוע המוזיקה הגדול ביותר בעולם, 180 מיליון צופים! זה יכול להיות פרסום חיובי לא רק לציריך אלא גם ל"Hallenstadion". נאמר לנו לשריין בין שישה לשמונה שבועות בין אפריל לאמצע מאי, כשתאריך אפשרי ולא רשמי של הגמר הגדול הוא ה-10 במאי". ציריך היא העיר הגדולה ביותר בשוויץ.

ז'נבה

ז'נבה הייתה העיר הראשונה שהצהירה רשמית שהיא מתכוונת להגיש הצעה במכרז והיא מעוניינת לארח את תחרות האירוויזיון 2025. במידה וז'נבה תבחר כעיר המארחת, תחרות האירוויזיון תתקיים במרכז הכנסים "Palexpo Geneva". בפאלקספו מציינים בפני התקשורת: "האולם שגודלו כ-32,000 מ"ר יכול להכיל כמעט 15,000 צופים". הם הוסיפו כי כל שלושת מרכזי הכנסים במתחם ישוריינו כדי להכיל את התחרות: האולם המרכזי, הבאבל שבו שוהים האמנים ומתחם העיתונאים. העיר ז'נבה היא השנייה בגודל אוכלוסייתה בשווייץ, ומהווה מרכז אירופאי חשוב ומשכן לארגונים פאן-אירופאיים רבים, ביניהם איגוד השידור האירופי EBU המארגן ומפיק את האירוויזיון. העיר ז'נבה היא גם בירת קנטון ז'נבה (אחד מ-26 הקנטונים המרכיבים את שווייץ). ז'נבה מציעה יתרון של מיקום אסטרטגי על גבול צרפת ונוכחות של ה-EBU בעיר.

ברן

בירת שווייץ ברן ועיר מגוריו של נמו, ביל-ביין, בוחנות הגשת מועמדות משותפת לאירוח אירוויזיון 2025 יחד עם קבוצת ברנקספו (Bernexpo Groupe). האולם המתוכנן לארח את התחרות נמצא האולם כעת בבנייה וצפוי להיפתח רק באפריל 2025. הקיבולת המיועדת היא 9,000 מקומות ישיבה. בעבר עלתה אפשרות שהאצטדיון המיועד לאירוח התחרות יהיה פסטהאלה (Festhalle) בברן אך נראה שהרעיון נפסל בשלב זה. טיסו ארנה (Tissot Arena),  שנמצאת בעיר ביל-ביין, תארח אירועים נלווים.

עם זאת, שדה התעופה קטן ומבחר המלונות מוגבל, מה שעלול להקשות על הארגון.
השיקולים המרכזיים

התחרות בין הערים אינה רק על גודל האולמות. גורמים כמו נגישות תחבורתית, כמות חדרי המלון, ניסיון באירוח אירועים גדולים, ותמיכה כלכלית מהרשויות המקומיות – כולם משחקים תפקיד מכריע בהחלטה. באזל, למשל, מדגישה את ניסיונה באירוח אירועים בינלאומיים כמו תערוכת האמנות Art Basel. ציריך מציגה את עצמה כמרכז כלכלי ותרבותי עם קהילת להט"ב גדולה. ז'נבה מסתמכת על מעמדה הבינלאומי והקרבה ל-EBU.

כל הערים מודעות להשפעה הכלכלית העצומה של אירוח האירוויזיון. לפי הערכות, האירוע צפוי להביא עשרות אלפי מבקרים ולייצר ערך כלכלי של עשרות מיליוני פרנקים שוויצריים, בעיקר בתחומי המלונאות, המסעדנות והקמעונאות. בנוסף, השידור החי של האירוע, הצפוי להגיע ליותר מ-160 מיליון צופים ברחבי העולם, מהווה הזדמנות ייחודית לחשיפה בינלאומית עבור העיר המארחת.

החלטה סופית בסוף אוגוסט

ההחלטה הסופית על העיר המארחת צפויה להתקבל בסוף אוגוסט. עד אז, כל עיר תמשיך לשפר את הצעתה ולהדגיש את יתרונותיה הייחודיים. בעוד שההכנות לקראת התחרות מתקדמות, ברור כי כל אחת מהערים המתמודדות יכולה להציע חוויה ייחודית ובלתי נשכחת לאירוויזיון 2025. השאלה הנשארת היא – איזו עיר תצליח לשכנע את מקבלי ההחלטות כי היא המתאימה ביותר לארח את אחד האירועים המוזיקליים הגדולים בעולם? עם ההכנות לאירוויזיון 2025 בעיצומן, שוויץ מתכוננת לא רק לארח תחרות מוזיקה, אלא גם להציג את עצמה כמדינה מודרנית, מגוונת ופתוחה בפני העולם.

מקור: SRF

אירוויזיון 2025: תחרות האירוויזיון ה-69 תתקיים בשוויץ, לאחר זכייתה השלישית בהיסטוריה של שוויץ עם השיר "The Code", בביצועם של הזמר.ת נמו (Nemo). זאת תהיה הפעם השלישית שבה התחרות תתארח בשוויץ, לאחר שהתחרות התארחה בשוויץ בשנים 1956 ו-1989.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!