רשת הטלוויזיה הסלובנית RTVSLO מציעה את החזרת קדם האירוויזיון הסלובני "EMA" לקראת אירוויזיון 2025, לאחר שנתיים של בחירות ישירות.

מריו גלוניץ' (Mario Galunic), עורך ברשת הטלוויזיה הסלובנית RTVSLO, הציע טיוטה למסמך המתאר את עתידה לטווח הקצר של רשת הטלוויזיה הסלובנית ומה צפוי להיות משודר בה. בין התוכניות בטיוטה זו נראה כי רשת הטלוויזיה הסלובנית RTVSLO מתכננת להחזיר את קדם האירוויזיון "EMA", לאחר שנתיים רצופות בהן סלובניה בחרה את נציגיה לאירוויזיון בבחירות ישירות. נראה כי מקומה של התחרות המקומית בטיוטה הוא מיקום מאוד מרכזי, כך שהחזרת קדם האירוויזיון לקראת אירוויזיון 2025 נראית הגיונית.
מהו קדם האירוויזיון הסלובני – EMA?

סלובניה התחילה להשתתף באירוויזיון בשנת 1993, וממנו נעדרה פעמיים – בשנת 1994 ובשנת 2000 בשל ניפויים. לקראת אירוויזיון 1996, סלובניה חנכה לראשונה את קדם האירוויזיון המקומי – EMA, אשר בחר את מרבית נציגי סלובניה באירוויזיון עד 2022. קדם האירוויזיון הסלובני עבר שינויים רבים עם השנים, כאשר עבר ממשדר גמר יחידי, עד לשנים מסוימות בהם הכילה התחרות המקומית גם חצאי גמר, ולקראת אירוויזיון 2012 מבנה התחרות אף דמה לבחירה דרך תוכנית ריאליטי. בין השנים 2014 ל-2019 חזרה התחרות המקומית למבנה הפשוט של גמר בלבד. ב-2020 נחנך מסלול EMA Fres, לאומנים חדשים, בו הזוכים העפילו למשדר הגמר של EMA שנערך כ-5 שבועות לאחר מכן. במשדר הקדם המקומי האחרון עד כה, לקראת אירוויזיון 2022, גדל מסלול EMA Fres, והזוכים במסלול זה היו צריכים גם לעבור את אחד משני חצאי הגמר בכדי להעפיל לגמר התחרות המקומית, וזוכי קדם אירוויזיון 2022, להקת אל פי אס (LPS) עברו בקדם המקומי את כל השלבים האפשריים מתחילתו ועד סופו.

מקרים חריגים בין שנים אלו נרשמו לקראת אירוויזיון 2013, בה נבחרה האנה מאנצ'יני (Hannah Mancini) בבחירה ישירה, ולקראת אירוויזיון 2021, בה נבחרה בבחירה ישירה אנה סוקליץ' (Ana Soklic), אשר הייתה מיועדת לייצג את סלובניה שנה קודם לכן והשתתפותה בוטלה עקב מגפת הקורונה. המשדר האחרון של קדם האירוויזיון הסלובני EMA עד כה, היה המשדר לבחירת נציגי סלובניה לאירוויזיון 2022.

בשנתיים האחרונות נראה כי סלובניה שינתה את שיטת הבחירה. ב-8 בדצמבר 2022, נבחרה באופן ישיר להקת ג'וקר אאוט (Joker Out) לייצג את סלובניה באירוויזיון 2023 בליברפול ובסופו של דבר סיימו במקום ה-21 עם השיר "Carpe Diem". לקראת אירוויזיון 2024 סלובניה עוררה לא מעט הדים, מכיוון שכבר בספטמבר היו שמועות כי יש מועמדת מובילה לייצג את סלובניה בתחרות, ולאחר מכן תכננה סלובניה להשיק פלטפורמת בחירה חדשה בשם "Misija Malmo" (בעברית: "המשימה – מאלמו"), אך זו לא יצאה לפועל. במסיבת עיתונאים שנערכה ב-12 בדצמבר 2023, אותן שמועות התבררו כנכונות, ואכן נבחרה בבחירה ישירה הזמרת רייבן (Raiven) לנסוע ולייצג את סלובניה באירוויזיון 2024 במאלמו עם שירה "Veronika".
סלובניה באירוויזיון 2024

רייבן (Raiven), שנבחרה בבחירה פנימית, תייצג את סלובניה כשיר מספר 9 בחצי הגמר הראשון שייערך ב-7 במאי עם שירה "Veronika" ("ורוניקה"). השיר נכתב ע"י רייבן עצמה, ביחד עם קלאודיה קופינה (Klavdija Kopina) ובויאן צבייטיצ'נין (Bojan Cvjetićanin), סולן להקת ג'וקר אאוט (Joker Out) אשר ייצגה את סלובניה באירוויזיון האחרון שהתקיים בליברפול, בריטניה. השיר נבחר בבחירה פנימית ע"י רשת הטלוויזיה המקומית ומבוצע בשפה הסלובנית.

מילות השיר מספקות ביטוי מטאפורי העוסק ברגשות, מערכות יחסים וגילוי עצמי. הטקסט מצייר תמונה של חוויותיה של ורוניקה דסנישקה (Veronika Deseniška), אשתו השנייה של פרידריך השני (Frederick II) שהיה רוזן העיר צליה (Celje), כיום העיר הרביעית בגודלה בסלובניה. ורוניקה הייתה פשוטת עם והרמן השני (Hermann II), אביו של פרידריך, לא אישר בתחילה את נישואיהם. הוא חטף את בנו והאשים את ורוניקה בכישוף, ממנו זוכתה בשלב מאוחר יותר.

מילות השיר מתארות את ורוניקה כשהיא תופסת את המורכבות הרגשית והחברתית סביב רדיפות היסטוריות כנגד מכשפות. הנושאים של התרסה, סבל וחיפוש אחר הבנה מהדהדים עם הנרטיב הרחב יותר של נשים שנרדפו וסבלו מאפליה מגדרית במהלך ההיסטוריה.

בימים אלה מדורגת סלובניה במקום ה-19 בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

רייבן – מי את?

שרה ברישקי צירמן (Sara Briški Cirman), הידועה בשם הבמה רייבן, היא זמרת אלקטרו-פופ ונגנית נבל בת 27 אשר גדלה בליובליאנה, בירת סלובניה. בגיל 4 החלה ללמוד מוזיקה והמשיכה עם לימודי המוזיקה עד התיכון. שם הבמה של רייבן (עורב) מגיע מאהבתה לציפורים ומזיקתה למשפחתה המגדלת בזים. הציפורים הם חלק בלתי נפרד מעטיפות אלבומיה והקליפים של השירים אותם היא מבצעת.

רייבן אינה זרה לעולם האירוויזיון וזאת לאחר שהשתתפה שלוש פעמים בקדם הסלובני לאירוויזיון: רייבן נחשפה למעריצי האירוויזיון לראשונה ב-2016, וזאת לאחר השתתפותה בקדם הסלובני עם השיר "Črno bel" ("שחור ולבן"), איתו הגיעה למקום השני במרחק של 127 קולות בלבד מהמקום הראשון. ב-2017 חזרה לקדם בפעם השנייה עם השיר "Zažarim" ("אני קורנת") והגיעה למקום השלישי. רייבן ניסתה את מזלה בפעם השלישית והאחרונה ב-2019 עם השיר "Kaos" ("כאוס" / "אי סדר") ושוב הגיעה למקום השני בקדם.

מקור: RTVSLO.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-29 של סלובניה באירוויזיון. סלובניה הצטרפה לתחרות ב-1993 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 1995 ובאירוויזיון 2001 לאחר שסיימה פעמיים במקום השביעי.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם מגנטים? בחרו רק ב- LaVie Photography!

הרשם
שלח התראה
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments