רשת הטלוויזיה של בוסניה והרצגובינה, BHRT, פרסמה את תוכניתה לשנת 2024 ובה נכתב כי המדינה שוקלת לחזור לתחרות האירוויזיון בשנת 2025. האם לאחר 9 שנות היעדרות המדינה הבלקנית תחזור להתחרות כבר בשנה הבאה?

רשת הטלוויזיה של בוסניה והרצגובינה פרסמה את תוכניותיה לשנת 2024, ובה אפשרות לשקול השתתפות באירוויזיון ה-69 שייערך בשנה הבאה במאי 2025. כך נכתב: "אנו חושבים שהגיע הזמן לשקול את האפשרות להחזיר את ייצוג בוסניה והרצגובינה לאירוויזיון ב-2025".

בוסניה והרצגובינה, המדינה הבלקנית הידועה באי-יציבותה ומצבה הכלכלי הרעוע, לא השתתפה בתחרות האירוויזיון משנת 2017, כשהשתתפותה האחרונה של המדינה הייתה בשנת 2016 בסטוקהולם, בירת המדינה המארחת של האירוויזיון השנה, שוודיה.

זוהי אחת מהפעמים הבודדות שרשת הטלוויזיה של בוסניה והרצגובינה התבטאה בנכונות חיובית מלאה לחזור לתחרות לאחר יותר מ-8 שנים שהודיעו שנה אחר שנה שלא יחזרו להתחרות באירוע המוזיקה הגדול בעולם. על אף מצבה הכלכלי הקשה של רשת הטלוויזיה הבוסנית BHRT וסנקציות שהטיל איגוד השידור האירופי (EBU) על הרשת, נשארה התקווה במהלך השנים שבוסניה תחזור בעתיד הקרוב להתחרות כשמצבה הכלכלי יאפשר זאת, גם בתוך רשת הטלוויזיה עצמה נשמעו כוונות ותקוות שכאלו.
בוסניה והרצגובינה היא המדינה בעלת המצב אולי הקשה ביותר מבין מדינות מזרח אירופה והבלקן. סכסוכים עממיים-לאומיים פנימיים, מצב כלכלי קשה, אי-יציבות פוליטית וכלכלית, ואי-חיבור למערב גרמו למדינה לקשיים רבים להשתתף בתחרות האירוויזיון. עוד באוקטובר 2023 אישרה רשת הטלוויזיה הבוסנית כי היא עדיין נתונה תחת סנקציות מטעם איגוד השידור האירופי בשל חובות ואי סדרים כלכליים שנותרו לה מול האיגוד.

בחודש יוני 2023 הודיעה ליילה א. באבוביץ’ (Lejla A. Babović), ראש המחלקה לעניינים בינלאומיים של בוסניה והרצגובינה, כי המדינה לא תחזור להשתתף באירוויזיון 2024 שייערך בשוודיה. בחודש אוגוסט 2023 רשת הטלוויזיה של בוסניה והרצגובינה אישרה סופית שהמדינה תישאר מחוץ לתחרות גם הפעם. החל מהצטרפותה לתחרות ב-1993 ועד 2016, בוסניה והרצגובינה נטלה חלק באירוויזיון 19 פעמים והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2006 שנערך ביוון, שם סיימה במקום השלישי.

עם זאת, הפעם נדמה שהמצב קצת שונה מבדרך כלל. למרות שבוסניה טרם הסדירה את חובותיה מול איגוד השידור האירופי, חובות שמנעו ממנה השתתפות באירוויזיון מאז הופעתה האחרונה ב-2016, חזרתה ההיסטורית של לוקסמבורג השנה אחרי 30 שנות היעדרות ואופטימיות ניכרת מצד רשת הטלוויזיה הבוסנית, כל אלו מעלים את הציפיות שאולי נראה בקרוב את המדינה בבלקן חוזרת להשתתף בתחרות. לא צפויים לבוסניה והרצגובינה חיים קלים במסעה לקראת חזרה לתחרות: הפיכתה של התחרות לקשה, יקרה וגרנדיוזית יותר משנה לשנה לא תקל על יכולתה של בוסניה להשתלב שוב באירוע האירופי, גם אם ייערך בסבירות גבוהה בשנה הבאה במרחק חציית גבול מדיני אחד בין בוסניה לקרואטיה.
השתתפותה האחרונה של בוסניה והרצגובינה באירוויזיון 2016:

השתתפותה האחרונה של בוסניה והרצגובינה בתחרות היה בשנת 2016, גם אז האירוויזיון התקיים בשוודיה, שם לראשונה בתולדותיה לא העפילה לגמר הגדול. דלאל ודין בשיתוף אנה רקנר וג'אלה (Dalal & Deen feat. Ana Rucner & Jala) נבחרו באופן פנימי על ידי רשת הטלוויזיה הבוסנית וייצגו את המדינה עם השיר "Ljubav Je" (בעברית: אהבה היא"). החבורה לא עלתה לגמר וסיימה במקום ה-11 בחצי הגמר הראשון, מרחק נגיעה מהעפלה לגמר הגדול.

מוחמד פאזלאגיץ’ (Muhamed Fazlagić), נציג בוסניה והרצגובינה לאירוויזיון 1993, אשר משמש כיום כפוליטיקאי ויועץ בכיר לשר ההגנה, שיתף כי הוא פועל מאחורי הקלעים על מנת להחזיר את מדינתו לתחרות: “אנחנו עובדים על זה. הבעיה היא שיש לנו כרגע בממשלה שתי מפלגות פוליטיות שמסרבות לממן כל דבר שקשור לפעילויות חוץ. לצערי, בארבע השנים האחרונות לא הצלחנו לגייס את הכספים באמצעים הרגילים כדי ללכת ולהתחרות באירוויזיון”.

מקור: BHRT.
מחפשים צלם מגנטים? בחרו רק ב- LaVie Photography!

הרשם
שלח התראה
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments