מרטין אסטרדל. צילום: Sören Vilks

ההכנות לקראת תחרות האירוויזיון המתקרבת במאלמו צוברות תאוצה בימים אלו, אך השתתפותה של ישראל מאיימת להפוך את התחרות לטעונה במיוחד. מרטין אוסטרדהל, מפקח התחרות מאז 2020, מגיב לראשונה לסוגייה.

העיר מאלמו שבשוודיה מתכוננת במרץ לתחרות האירוויזיון שתיערך במאי הקרוב, ותשוב לשטחה 11 שנה מאז הפעם האחרונה בה אירחה את התחרות. התחרות השנה נחשבת לסמלית במיוחד, לאור חגיגות 50 השנה לניצחון השוודי הראשון של להקת אבבא (ABBA) באירוויזיון 1974, שהפכה לתופעה ולהצלחה גדולה ברחבי העולם.

עם זאת, אירועי השעה מעיבים על החגיגות. רשת הטלוויזיה השוודית המארחת, SVT, עושה מאמצים רבים על מנת להפוך את התחרות למיצג של שלום ושמחה, אבל צופים רבים מעריכים כי השתתפותה של ישראל בזמן המלחמה בעזה, בנוסף למלחמה בין רוסיה לאוקראינה וההתראות המתגברות על טרור ברחבי אירופה, יהפכו את התחרות הקרובה לשנויה במחלוקת ביותר אי פעם.
בראיון מיוחד לאתר החדשות The Guardian, שיתף המפקח הכללי של תחרות האירוויזיון, מרטין אוסטרדהל (Martin Österdahl), על ההכנות לתחרות: "האירוויזיון תמיד משקף את התקופה. הייתי מעורב מספיק זמן כדי לזכור הרבה סיטואציות באירופה וסכסוכים גאו-פוליטיים שהשפיעו עלינו בכל מיני דרכים, כל אחד בשעתו". אוסטרדהל מעורב בתחרות בתפקידים שונים מאז 2007, ובין האירועים שהוא ציין ניתן למנות את האלימות המשטרתית בעצרת הגאווה לקראת אירוויזיון 2009 במוסקבה, התחרות ב-2020 שבוטלה לראשונה בתולדותיה בגלל נגיף הקורונה והרחקתה של בלארוס ב-2021.

אחד החששות לקראת התחרות היא האפשרות שחלק מהאומנים המשתתפים יצאו בהצהרות פוליטיות על הבמה. חלק מן האומנים כבר הביעו תמיכה בעזה, כאשר כמה מהם ענדו את הסיכות האדומות הקוראות להפסקת אש בעזה, וחלקם חתמו על מכתב הקורא לשלום ולשלום העם הפלסטיני. כל זאת על רקע אלפי האומנים מפינלנד, שוודיה ואיסלנד שחתמו על הצהרות הקוראות להחרמת התחרות במקרה בו ישראל לא תורחק ממנה.

אוסטרדהל מנסה להרגיע את הרוחות: "אנחנו חיים בתקופה של סכסוך, אבל לאורך 68 שנים של תחרות תמיד העדפנו להישאר אירוע לא פוליטי, וזאת ע"י שמירת מסרים פוליטיים מחוץ לבמה". אוסטרדהל נשאל על ההבדלים בין רוסיה, שהורחקה מהתחרות לאחר הפלישה לאוקראינה ב-2022, לבין ישראל, אבל הוא ממהר לדחות את ההשוואה: "אלה שני מצבים שונים לחלוטין". עם זאת, כאשר נשאל מה ההפקה מתכננת לעשות במידה ואומנים יתבטאו פוליטית על הבמה, או אם יקראו קריאות בוז לעבר עדן גולן בזמן הופעתה, הוא מסרב לענות. כאמור, האירוויזיון הולך להתרחש תחת החשש הכבד מפעילויות, כגון מחאות נגד ישראל, אשר יפריעו לסדר הציבורי. משטרת שוודיה נערכת בימים אלו להפגנות מרובות בעיר במהלך שבוע האירוויזיון.
אוסטרדהל התייחס גם להשתתפותה של ישראל בתחרות ועל אישורו של השיר "Hurricane", אותו תבצע עדן גולן על בימת האירוויזיון בחודש הבא: "אנחנו עוברים על כל שיר, והרבה פעמים רשויות הטלוויזיה פונות אלינו בשלב מוקדם במטרה להתייעץ על השירים. במקרה של ישראל, הם הגישו לנו את שני השירים האחרונים שנשארו. אמרנו להם: 'סליחה, השירים האלו לא יעברו', והצענו להם לשנות את השירים או להגיש שירים חדשים".

כזכור, אל קו הסיום הגיעו שני שירים – "October Rain" שנכתב ע"י קרן פלס, אבי אוחיון וסתיו בגר, והשיר "Dance Forever" שנכתב ע"י גולן עצמה ביחד עם רון ביטון, מאי ספדיה וינון יהל. לאחר ששני השירים נפסלו בעקבות טענות על מילים בעלות אופי פוליטי, שונו מילות השיר "October Rain", שבסופו של דבר התקבל לתחרות תחת השם "Hurricane".

מגנוס רנסטור (Magnus Ranstor), מומחה לטרור מאוניברסיטת ההגנה בסטוקהולם, מזהיר מכך שהתחרות מתרחשת דווקא במאלמו, עיר עם אוכלוסייה פלסטינית גדולה, שרבים ממנה נוהגים להגיע בקביעות להפגנות נגד המלחמה ונגד ההחלטה לאפשר לישראל להתחרות השנה באירוויזיון: "עבור פעילים רבים וקיצוניים רבים, זאת תהיה הזדמנות גדולה. האיומים כוללים פעילויות מחאה נגד ישראל ועד פעולות טרור, אם כי מחאה היא האפשרות הסבירה ביותר".

בתוך האולם, הוא מוסיף, יש פוטנציאל רב לפלישה לבמה בזמן ההופעה של עדן, או קריאות בוז ורעש על מנת להפריע להופעה להתרחש. הוא מדגיש כי האבטחה תצטרך להיות הדוקה, עם משטרה בכוננות מלא באולם ובאזור התחרות, כלבים בסיור ועצירות משטרתיות של כלבי רכב.

מקור: theguardian.

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 תיערך בעיר מאלמו שבשוודיה ב-7, 9 ו-11 במאי. זאת תהיה הפעם השביעית שבה תארח שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם. האולם המארח של התחרות הוא "Malmö Arena", אשר אירח את התחרות גם ב-2013, ומכיל בתוכו כ-15,500 מושבים.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!