יאנה טרזי (Yianna Terzi), נציגת יוון באירוויזיון 2018 שנערך בליסבון – בו זכתה ישראל, יורה חיצים לכל הכיוונים ומאשימה בכישלונה גורמים שונים המעורבים בהופעתה.

יאנה טרזי (Yianna Terzi), נציגת יוון באירוויזיון 2018 בו זכתה ישראל, התארחה בתוכנית הבוקר היוונית "Πρωίαν σε είδον" (בעברית: "ראיתי אותך בבוקר"). טרזי, אשר הגיעה למקום ה-14 בלבד בחצי הגמר הראשון בו השתתפה, ירתה חיצים לכיוונים רבים והאשימה גורמים אחרים בכישלונה בתחרות.




טרזי שיתפה: "השיר עבר את הצבעת הקהל, אבל השופטים סיכלו את העלייה שלו לגמר. כמו כן, רשת הטלוויזיה היוונית הורידה אינסטרומנטים (אלמנטים מוזיקליים) רבים מהשיר, מאחר והם נשמעו כמו קולות ליווי שהיו אסורים בזמנו. הדבר הוביל להופעה לא שלמה, כמו גם ההופעה הבימתית עצמה. חברת ההפקה הקצתה תקציב מסוים לבמה, ולא השלימה תקציב שהיה חסר. ברגע שראיתי את הבמה מלאה בכלום מלבד אורות, הבנתי שהדברים לא ילכו כמו שאנחנו מצפים שהם ילכו".

נזכיר כי בקרב החובבים טרזי הייתה פייבוריטית גדולה ורבים אף דיברו על ניצחון בתחרות, והסברה היא שיוון לא עלתה לגמר עקב הופעתה הבימתית החלדשה באופן יחסי לחצי הגמר בו השתתפה.

השנה תייצג את יוון באירוויזיון הזמרת מרינה סאטי (Marina Satti), שהיא הנציגה היוונית הראשונה שתשיר ביוונית מאז כישלונה של טרזי להעפיל לגמר ב-2018. גם הזמרת אנדרומאכי (Andromachi) שייצגה את קפריסין ב-2022 עם שירה ביוונית, "Ela", כשלה לעלות לגמר, והשפה היוונית לא נראתה בגמר התחרות מאז 2013 בה זכתה יוון במקום השישי עם השיר "Alcohol is Free".




יוון באירוויזיון 2024

"Zari" (בעברית: "קוביות") הוא שם השיר שיבוצע על ידי הזמרת מרינה סאטי (Marina Satti), אשר תייצג את יוון כשיר מספר 3 חצי הגמר השני של אירוויזיון 2024 שיתקיים ב-9 במאי במאלמו, שוודיה – שם תתמודד מול נציגת ישראל, עדן גולן. השיר נכתב ע"י הזמרת עצמה ביחד עם רשימה ארוכה של כותבים: פאלמר ג'ורדן ריצ'רד (Palmer Jordan Richard), סטולאר ג'יי לויט (Stolar Jay Lewit), או ג'י אי (OGE), בשקוב קונסטנטין פלמנוב (Beshkov Konstantin Plamenov), ניק קודונס (Nick Kodonas), ג'ינו דה גוסט (Gino the Ghost), וולוספה (Vlospa) וסולמייסטר (Solmeister). זהו שירם הראשון של היוצרים באירוויזיון והוא מבוצע ברובו ביוונית ומשלב מעט אנגלית. זאת הפעם הראשונה מאז 2018 שיוון שולחת לתחרות שיר בשפה היוונית.

בשיר מתוארת חוויה של כאב וחוסר ודאות ולמרות האתגרים שעומדים בפני הזמרת, היא משדרת נחישות להמשיך. הפזמון החוזר מרמז על נכונות לשחרר ולחבק את כל מה שהעתיד יביא עימו. הדימויים של הקוביות (""Zari") מרמזים על תחושה של אקראיות או גורל, מחזקת את הרעיון לקבל את כל מה שבא ולהפיק ממנו את המיטב. נראה שהשיר מעביר מסר של חוסן, שחרור מהעבר והתמודדות עם העתיד באומץ ובפתיחות.

בימים אלה מדורגת יוון במקום השביעי בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

מרינה סאטי – מי את?

סאטי היא זמרת, יוצרת ומפיקה מוזיקלית בת 36 מהעיר הרקליון שביוון. סאטי נולדה לאב ערבי-סודני ולאם יוונייה. היא החלה בלימודי נגינה על פסנתר בגיל צעיר ובשלב מאוחר יותר, בגיל תיכון, החלה בשיעורי פיתוח קול. ב-2010 היא החלה בלימודים בבית הספר למוזיקה בברקלי (Berklee College of Music). 

פריצתה המוזיקלית הגדולה הגיעה ב-2016 כאשר הזמרת שחררה את השיר "Koupes". ב-2017 שחררה שיר נוסף בשם "Mantissa" שנכנס למצעדים שונים באירופה. ב-2016 הייתה מעורבת בפתיחה של אנסמבל אקפלי נשי בשם "fonés" וב-2018 השיקה הזמרת יחד עם האנסמבל את פרויקט "!YALLA", באמצעותו ביצעה הזמרת שירים מסורתיים מהעולם בהם משולב סאונד עדכני. בשנים האחרונות שימשה גם כשחקנית ומלחינה בתאטרון בתיאטרון.

זאת אינה הפעם הראשונה ששמה של סאטי עולה בהקשר לאירוויזיון: ב-2020 הוזמנה הזמרת לייצג את יוון באירוויזיון 2020 לאחר שהמלחין דימיטריס פאפדימיטריו (Dimitris Papadimitriou), שגם חבר במערכת ERT, הציע את הזמרת כאופציה לייצג את יוון בתחרות. הזמרת שקלה את ההצעה אך לבסוף סירבה בטענה שלא יהיה לה שיר מתאים בזמן לתחרות ושמחויבויותיה המקצועיות לא מאפשרות לה להתמקד בתחרות.

 

מקור: eurovisionfun.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-44 של יוון באירוויזיון. יוון הצטרפה לתחרות ב-1974 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2005 לאחר שהזמרת הלנה פפאריזו זכתה במקום הראשון עם השיר "My Number One".




רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

הרשם
שלח התראה
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments