ברקע המלחמה בעזה והאיומים הבינלאומיים נגד ישראל, המשלחת הישראלית לאירוויזיון 2024 תצא למאלמו בסוף חודש אפריל עם אבטחה מוגברת מאוד והגבלות בטיחות חמורות. כל הפרטים בכתבה.

ישראל תשתתף באירוויזיון 2024 שיתקיים בחודש מאי הקרוב בעיר מאלמו שבשוודיה. עדן גולן, נציגת ישראל, תופיע בחלקו השני של חצי הגמר השני שייערך ב-9 במאי עם השיר "Hurricane", אשר עתיד להיחשף ביום ראשון הקרוב (10 במרץ) במשדר מיוחד שישודר בכאן 11 בשעה 21:30.

ישראל צפויה להשתתף בתחרות אחרי חצי שנה לא פשוטה בכלל, וככל שחולף הזמן נראה שהסיכויים ויכולתה של ישראל להופיע על הבמה בשוודיה בשקט ובביטחון הולכים ופוחתים. בעקבות טבח ה-7 באוקטובר והמלחמה בעזה בעקבותיו, האנטישמיות בעולם סוערת והגיעה לממדים שלא נראו כבר שנים רבות, ונראה כי לישראל צפויה השתתפות לא פשוטה בכלל באירוויזיון, כשברקע המונים ברחבי אירופה ובעולם קוראים להחרים את ישראל באירוויזיון והחשש מפני פגיעה בישראלים בחו"ל הולך וגובר.


מאז ומתמיד ישראל (מטבע הדברים) הייתה נתונה לאבטחה מוגברת יותר משאר המשלחות באירוויזיון, בעקבות החשש מפיגועי טרור או אלימות נגד המשלחת הישראלית. באירוויזיון 2013 למשל, שהתקיים גם הוא במאלמו, המשלחת הישראלית לוותה ב-6 מאבטחי שב"כ ועשרות שוטרים מקומיים. גם באירוויזיון 2012 שנערך שנה קודם לכן בבאקו, בירת אזרבייג'ן, התעורר חשש ממשי לביצוע פיגועים איראניים על אדמת העיר המארחת וזאת בשל הגבול המשותף של שתי המדינות. בעקבות כך, תנועת המשלחת הישראלית הוגבלה ולהקת איזבו, נציגי ישראל לאירוויזיון 2012, הוברחו דרך כניסות ויציאות צדדיות.

השנה האירוויזיון יתקיים בעיר מאלמו השוודית, המתאפיינת ביחס עוין לישראל, באוכלוסיית מהגרים מוסלמים גדולה ובתמיכה פרו-פלסטינית מובהקת ביחס למלחמה המתרחשת בעקבות אירועי ה-7 באוקטובר. עם זאת, על אף החשש, גורמי המשלחת הישראלית מטעם תאגיד השידור הישראלי "כאן" פועלים בתקשורת ישירה ומוקפדת עם גורמי הביטחון הרשמיים וביניהם משרדי הממשלה האחראיים ושירות הביטחון הכללי. בשל החשש מפגיעה בצוות הישראלי לאירוויזיון 2024, צפויה אבטחה מוגברת עוד יותר מבדרך כלל על חברי המשלחת. עשרות מאבטחים צמודים צפויים לנסוע יחד עם אנשי צוות ההפקה, הצוות האומנותי, מנהלי המשלחת וכמובן נציגת ישראל עדן גולן. ההערכה היא שצפוי להיות לפחות מאבטח אחד על כל חבר משלחת. ריבוי אנשי האבטחה לא רק יגדיל את גודל המשלחת הצפויה לטוס מישראל, אלא גם ייקר את עלות ההשתתפות הישראלית השנה. ישראל תיעזר בנוסף גם בשירותי אכיפת החוק והביטחון השוודיים שיאבטחו את האירוע ויסייעו לשמירת ביטחונו של כל אחד ממשתתפי התחרות.


לצד החשש, נקבעו צעדי ביטחון על ידי הגורמים האחראיים במשלחת הישראלית, ביניהם הוחלט כי ישראל לא תשתתף השנה באירועים המוניים הצפויים להתקיים לצד האירוויזיון כגון מסיבות והופעות. שנית, ישראל תיעדר מאירוע הפתיחה החגיגי של האירוויזיון בתחילת שבוע התחרות, "השטיח הטורקיז" (Turquoise Carpet), בעקבות יום הזיכרון לשואה ולגבורה שיחול באותו ערב ועקב הרצון של המשלחת הישראלית לשמור על כבודו של יום זה ועל זיכרון הנספים. להחלטה הזו יש כמובן יתרון מבחינת האבטחה, והוא ירחיק את הצוות הישראלי מהמקום ההמוני שעלול להוות איום בטיחותי עבורו. המשלחת הישראלית כמעט ולא צפויה לבוא במגע מתמשך עם הסביבה, וההערכה היא שרוב הזמן הצוות הישראלי לא צפוי להיות במקומות חשובים לצורך התחרות, אלא במלון ובמקומות בטוחים ורחוקים מעיני הציבור.

מעבר לענייני הביטחון של המשלחת, ישראל מודאגת השנה גם מיחס הקהל כלפיה ומתרחישים לא נעימים ואף מביכים שעלולים לקרות כלפי ישראל וכלפי הופעתה של עדן גולן על הבמה. חשש אחד קשור להנפת דגלי פלסטין באולם כמחאה על השתתפות ישראל בזמן השידור החי או בזמן ההופעה של עדן. עם זאת, פחות סביר שתרחיש זה יקרה עקב חוקי האירוויזיון שאוסרים הנפת על דגל זה ועוד דגלים שנויים במחלוקת באולם, אך תמיד ישנם אנשים שמצליחים להגניב דגלים וסמלים אסורים לתוך האולם. חשש נוסף הוא שריקות בוז או קריאות גנאי נגד ישראל מצד הקהל בזמן השיר הישראלי או בזמן ההצבעה, במידה ונעלה לגמר הגדול.

אבי זייקנר, עורך האתר, מסר לעיתון ישראל היום: "מלבד סכנות ביטחוניות, ממש לא יפתיע אותי אם ישמעו בוז כשיזכירו את ישראל או כשעדן תעלה על הבמה. זה יכול להיות רגע מאוד לא נעים. זה קרה בעבר עם רוסיה, וזאת בהחלט אפשרות". בנוגע לראיונות שיערכו עם התקשורת העולמית במהלך שבוע החזרות, מסר אבי: "יהיו הרבה בקשות לראיונות. גם כאלה שעכשיו מאיימים להחרים אותנו ירצו לבוא למסיבות העיתונאים של ישראל ולשאול שאלות על המלחמה".

מקור: ישראל היום.

אנחנו נהיה כאן לאורך כל העונה כדי לדווח על כל החדשות, הדיווחים וההימורים! עקבו אחרינו!
עקבו אחרינו באינסטגרם | עקבו אחרינו ביוטיוב | עקבו אחרינו בטיקטוק | עקבו אחרינו בטוויטר

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-46 של ישראל באירוויזיון. ישראל הצטרפה לתחרות ב-1973 וזכתה בה ארבע פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של ישראל הייתה באירוויזיון 2018 עם השיר "Toy" בביצועה של הזמרת נטע ברזילי.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם מגנטים? בחרו רק ב- LaVie Photography!

הרשם
שלח התראה
guest
1 תגובה
החדש ביותר
הישן ביותר האהוב ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
אביבה
אביבה
1 month ago

אחת הזמרות הכי גרועות בעולם מקווה שתיכשלי