הולנד באירוויזיון 2024יוסט קליין (Joost Klein) ממריא עם שירו "Europapa", שהפך בתוך 48 שעות מפרסומו לשיר הנצפה ביותר של אירוויזיון 2024 בערוץ היוטיוב הרשמי של התחרות.

פחות מ-48 שעות עברו ממועד שחרורו של השיר "Europapa", אותו יבצע יוסט קליין (Joost Klein) בחלקו השני של חצי הגמר השני של אירוויזיון 2024 שיתקיים ב-9 במאי במאלמו, שוודיה – שם יתמודד מול נציגת ישראל, עדן גולן.

השיר נכתב על ידי הזמר עצמו ביחד עם מאראדוני (Maradonnie) וטים גרי הארס (Tim ‘Gerrie’ Haars), ומבוצע בשפה ההולנדית. יוסט קליין מספר שהשיר נכתב כהקדשה לאבא שלו: "השיר הוא על יתום שמטייל ברחבי אירופה (ומעבר לה) כדי למצוא את עצמו ולספר את סיפורו. בהתחלה אנשים לא מזהים אותו, אבל הוא ממשיך לנצל כל הזדמנות שהוא מקבל כדי שיראו את עצמו. "Europapa" הוא מחווה לאבי. הוא העביר לי נקודת מבט רחבה על העולם".
השיר נחשב בקרב החובבים ל-"Joke Entry" (שיר בדיחה) עקב אופיו המשעשע, המוזר והלא-קונבנציונלי, המאפיין את יוסט קליין ומזוהה מאוד עם סגנונו השונה והמיוחד. השיר התקבל בקרב מעריצי התחרות ברגשות מעורבים ובתגובות חלוקות, כצפוי משמיעה ראשונה לשיר כל כך לא טיפוסי.

יחד עם זאת, למרות הזמן הקצר שעבר בין פרסום השיר עד עכשיו, חמקה מתחת לרדאר העובדה שנכון לשעה זו, הקליפ לשיר כבר הספיק לחצות את רף ה-5 מיליון צפיות ביוטיוב, כאשר תוך יומיים מפרסומו כבר עמד על למעלה מ-4 מיליון צפיות. גם נתוני ההשמעה בספוטיפיי גבוהים מאוד, שם הגיע השיר ההולנדי ללמעלה מ-2.4 מיליון השמעות נכון לעכשיו, יותר מכל שיר אחר השנה.

נתונים אלה, ובמיוחד כמות הצפיות ביוטיוב, מציבים את השיר כהפתעה מוחלטת וכתופעה שעדיין לא ברור מה המשמעות שלה. ייתכן מאוד שישנם הרבה יותר חובבים שאוהבים את השיר ומדרגים אותו גבוה ממה שנדמה ומהנתונים שמשתקפים בטבלאות ההימורים או אפליקציות הדירוגים השונות. השיר נמצא במקום ה-11 בטבלאות ההימורים ובמגמת עלייה, כאשר רק לפני מספר ימים דורג במקום ה-15.

נכון לכרגע, "Europapa" הוא השיר הנצפה ביותר של אירוויזיון 2024 בערוץ היוטיוב הרשמי של האירוויזיון! האפקט המפתיע של פריצתו המרשימה של השיר נובעת מהזמן הקצר שעבר עד ההישג הזה (48 שעות בלבד מהוצאת השיר) ומכך שהשיר לא זוכה כרגע לפופולריות אחידה מאוד מקיר לקיר ולתמימות דעים חיובית לכאורה בקרב קהילת האירוויזיון.
השיר שבר שיא מרשים נוסף: "Europapa" זכה ביום אחד לקפוץ לראש רשימת ההשמעות בהולנד, והוא השיר המושמע ביותר במדינה עם 1.2 מיליון השמעות ב-24 שעות. בכך, עקף קליין את דאנקן לורנס (Duncan Laurence), זוכה אירוויזיון 2019 עבור הולנד, שלפני חמש שנים הצליח להגיע עם שירו "Arcade" לשיא של מיליון השמעות ביממה אחת.

גם שכנתה של הולנד, בלגיה, הראתה התלהבות מהשיר של יוסט קליין. השיר סחף את צמרת רשימת ההשמעות בספוטיפיי בבלגיה, עם למעלה מ-170,000 השמעות ביממה. שיא כזה בדרך כלל נחצה בבלגיה רק על ידי שירי חג המולד.

השיר ההולנדי עקף בכמות הצפיות שלו ביומיים כמה מהמועמדים החזקים ביותר לזכייה באירוויזיון במאלמו: ראשית, שירה של קרואטיה, "Rim Tim Tagi Dim" בביצועו של הזמר בייבי לזניה (Baby Lasagna), שניצב כעת בראש טבלאות ההימורים לזכייה. הולנד עקפה גם את גם שירה של אוקראינה, "Teresa & Maria" בביצוען של אליונה אליונה וג'רי הייל (Alyona Alyona and jerry Heil), אשר ממוקמות כרגע במקום השני בטבלאות ההימורים.

אם כן, מדוע השיר ההולנדי מצליח כל כך ביוטיוב? יכולות להיות לכך כמה סיבות:

ראשית, הקליפ מושקע, מעוצב בצורה מעולה ומבטא את השיר באופן מושלם (דגלי האיחוד האירופי והאלמנטים הכחולים-צהובים כצבעי הדגל, הצגתה של אירופה כבית כפרי, ציורי ומאושר שבסוף הקליפ עולה באש וכו'). שנית, סופו של הקליפ והחלק הסוגר שלו מהווים אנטי-תזה מוחלטת לשאר השיר. החלק האחרון לא נכלל בגרסת האודיו של השיר ונדמה כי הוא שייך רק לקליפ ולסיפור שמסופר בו. השיר השמח והקליפ הקופצני והמשעשע נגמר בצורה טרגית שנותנת אפקט "בוקס בבטן" ההופך את כל משמעות השיר ומציגה אותו באור חדש ואחר לגמרי. בפריים האחרון בקליפ, חושף יוסט שהוא מקדיש את השיר להוריו.
באופן כללי, ניתן גם לטעון שהשיר יכול להיות מעין "Guilty Pleasure", או שיר שלאט לאט מתרגלים אליו והוא "גדל על המאזינים שלו". כמובן שמשמיעה ראשונה הוא יכול להיות מרתיע, מוזר ואפילו מעורר דחייה וחוסר אהדה מרמת המוזרות שלו, אך ככל ששומעים את השיר ייתכן ומתחברים אליו יותר ויותר.

התופעה הזו לא נדירה מאוד בין שירי האירוויזיון. שירי "בדיחה" רבים או שירים "חריגים" זכו להצלחה רבה באירוויזיון למרות שבשמיעה ראשונה לא זכו להבנה או לאהבה שאליה זכו בסוף. דוגמה קרובה לכך היא השיר הקרואטי לאירוויזיון 2023, "Mama ŠČ" בביצועה של להקת לט 3 (Let 3), שזכה להצלחה יחסית באירוויזיון לאחר שהגיע למקום ה-13 בגמר הגדול והביא לקרואטיה גמר אירוויזיון ראשון אחרי ארבע שנות העדרות.

דוגמה כחול-לבן היא כמובן השיר שאיתו ניצחה ישראל באירוויזיון 2018, "Toy" בביצועה של הזמרת נטע ברזילי, שנחשב עד היום לשיר לא טיפוסי שהצליח לגרום לתשומת לב רבה עד כדי זכייה בתחרות.
הולנד באירוויזיון 2024

"Europapa" הוא שם השיר שיבוצע ע"י יוסט קליין (Joost Klein), אשר ייצג את הולנד בחלקו השני של חצי הגמר השני של אירוויזיון 2024 שיתקיים ב-9 במאי במאלמו, שוודיה, שם יתחרה מול נציגת ישראל – עדן גולן. השיר נכתב על ידי הזמר עצמו ביחד עם מאראדוני (Maradonnie) וטים גרי הארס (Tim ‘Gerrie’ Haars). זה שירם הראשון של היוצרים בתחרות האירוויזיון. השיר מבוצע בשפה ההולנדית.

מילות השיר מבטאות תחושה של חיבור וחיבה לאירופה, כאשר האמן משתמש בטון מצחיק וקליט. המשפטים החוזרים על עצמם כמו "אירו-פא-פא" ו"וולקום אירופה" ("ברוכים הבאים לאירופה") מדגישים את נושא האחדות והשייכות. המילים מעידות על רצון לחקור מדינות שונות באירופה, תוך אזכור של מקומות כמו צרפת, וינה, הולנד, פולין וברלין. השורה "Heb gelukkig geen visum nodig om bij je te zijn" ("למזלי, אני לא צריך ויזה כדי להיות איתך") מחזקת את הרעיון של אירופה חסרת גבולות ואת החופש לנסוע ללא הגבלות. השיר חוגג את יופייה של אירופה, את החופש לחקור את התרבויות המגוונות שלה ואת הרעיון שלעולם אין גבולות.

בימים אלה מדורגת הולנד במקום שישי בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

יוסט – מי אתה?

יוסט קליין (Joost Klein) הוא ראפר ומשורר הולנדי בן 26. בעבר הוא גם ניהל ערוץ יוטיוב מצליח. הוא נולד וגדל בעיר ליברדן (Leeuwarden) שבצפון הולנד, ואת אחד השירים הכי מצליחים שלו הוא הקדיש לעיר הולדתו.

את הקריירה שלו בעולם המוזיקה הוא התחיל בשנת 2017, ועד כה הוא הוציא כבר שמונה אלבומים ולהיטים רבים אשר הביאו הצלחה והפכו אותו לאחד האומנים המוערכים בהולנד וסביבתה. ב-2018, בהשראת אביו, הוא כתב ספר עם קטעי שירה בשם "Albino". בין שיריו המצליחים ניתן למצוא את השירים "Wachtmuziek", "Droom Groot", "Friesenjung" ועוד…קליין שר בעיקר בשפות הולנדית וגרמנית.

 

מקור: Algemeen Dagblad.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-64 של הולנד באירוויזיון. הולנד הצטרפה לתחרות ב-1956, הייתה אחת משבע המדינות המייסדות וזכתה בה חמש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של הולנד הייתה באירוויזיון 2019 עם השיר "Arcade" בביצועו של הזמר דאנקן לורנס.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם מגנטים? בחרו רק ב- LaVie Photography!

הרשם
שלח התראה
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments