לאחר התקלה הטכנית בדרכי ההצבעה שגרמה לעיכוב בבחירת הנציג האוקראיני לאירוויזיון 2024, משתתף הקדם ונציג האירוויזיון לשעבר מלובין (Melovin), יוצא כנגד שיטת ההצבעה החלופית בטענה ש"ההצבעה התבססה על פי פרסום ולא על פי כישרון".

הליך הבחירה האוקראיני הגיע לסופו, וכעת נבחרו ג'רי הייל (Jerry Heil) ואליונה אליונה (Alyona Alyona) לייצג את אוקראינה באירוויזיון 2024 שייערך במאלמו עם השיר "Teresa & Maria". זכייתן בקדם נקבעה ע"י שילוב של הצבעת השופטים והצבעת הקהל. הצמד זכה במקום הראשון עם 21 נקודות – הן דורגו במקום הראשון בהצבעת הקהל ובמקום השני בהצבעת השופטים. 

במהלך שידור גמר קדם האירוויזיון ועם פתיחת קווי ההצבעה התרחשה תקלה טכנית באפליקציה המשמשת לאיסוף הקולות, והיא קרסה לחלוטין. חשיפת התוצאות התעכבה, ובזמן ההמתנה לתיקון הבעיה התקיים פורמט שיח ודיון עם כל המשתתפים בקדם. לאחר כיותר משעה לא היה ניתן לתקן את התקלה ולכן הוחלט לסיים את האירוע ולפתוח את קווי ההצבעה מחדש יום למחרת בו הוכרזו התוצאות.
לאחר התקלה שנגרמה בשיטת ההצבעה, המתמודדים בקדם לא נשארים שקטים. אחד מן המתמודדים שאינו נשאר אדיש לסיטואציה הוא מלובין (Melovin), נציג אוקראינה באירוויזיון 2018 שחזר השנה לקדם עם השיר "Dreamer" איתו הגיע למקום השלישי עם 18 נקודות.

כשעות ספורות לאחר הכרזת הזוכה בקדם, פירסם מלובין בחשבון האינסטגרם שלו קטע קצר מראיון שבו הוא מדבר על תחושותיו לגבי השינוי הפתאומי בשיטת ההצבעה, ואיך התוצאות של בעיית העיכוב הביאו להשפעה רבה על התוצאות בקדם. בפוסט נרשם: "התגובה הרשמית שלי בנושא. האם אני מסכים עם ההצבעה? זה העלה בי הרבה שאלות כי פריצות של האקרים קורות על בסיס קבוע, אך העובדה שרווח כמות ההצבעות בין המקום הראשון לשני הוא למעלה מ-600 אלף קולות מעט מחשידה. בנוסף, בהצבעת השופטים אלו שהיו מדורגים נמוך קיבלו הכי הרבה נקודות…אני סקרן לשמוע מה דעתכם על ההצבעה?".

בראיון עצמו טוען מלובין שהוא כמעט בטוח שנעשה חוסר צדק מוחלט בהצבעה: "חשבנו שלמרות התקלה בסוף הכל יסתדר וכן יהיה הוגן לכולם, רק שפתאום הגיע הרגע בו הפרש ההצבעות בין המקום הראשון לשני עמד על 600 אלף קולות. הטענה שלי היא שלאומנים מגיע להשתתף בקדם בגלל הכישרון שלהם ולא בגלל הפרסום שלהם. ההבדל בין הקולות הוא עצום, ואני חושב שזה קרה בגלל שג'רי ואליונה נהיו מאוד ויראליות והשיר שלהן התפרסם מאוד. בגלל שההצבעה נערכה עד יום למחרת ועוד למשך כל היום, לא רק מעריצי אירוויזיון הדוקים יכלו להצביע אלא כל אחד ששמע את השיר שלהן איפשהו. אני מקווה שלא יהיו בעיות כאלו בהצבעה בשנה הבאה".
בנוסף, ציין מלובין כי הוא חושד שנעשתה שחיתות והתערבות של סוכנות מוזיקה אוקראינית: "אם היינו שומעים מראש שישנו מצב שסוכנות המוזיקה ENKO הציעה לממן השתתפות לאירוויזיון להרבה מתמודדים, רשת הטלוויזיה האוקראינית Suspline כבר הייתה מדברת על הנושא. הרבה אומנים שחתומים בסוכנות, כגון אליונה אליונה וקאלוש, נכחו בקדם האירוויזיון השנה ואפילו קראו לזה בצחוק ENKOvision. אני חושד שמישהו אפילו קנה בכסף את המקום שלו בקדם האירוויזיון. לדעתי, לאומנים מגיע להשתתף בגלל הכישרון שלהם ולא בגלל הסוכנות שעובדת איתם".

מלובין אינו האמן היחיד שיצא כנגד שיטת ההצבעה החלופית. כשעות ספורות לפני התוצאות, הזמרת סקיילר (Skylerr) הודיעה על פרישתה מהתחרות עקב טענות על העיקוב בהצבעה ואי שקיפות מצד ההפקה אך רשת הטלוויזיה האוקראינית לא אישרה לה לפרוש מהתחרות ובסופו של דבר סיימה הזמרת במקום השמיני.

סקיילר, שהייתה במקום נמוך בהימורים למשך כל העונה, הפתיעה בהופעה מאוד מרשימה על בימת הקדם שיכלה להביא לה סיכוי גדול לנצח. הטענה של הזמרת דומה לטענתו של מלובין, בה נאמר כי ההצבעה המאוחרת אינה מתבססת על כישרון ועל התרשמות רגעית מההופעה אלא על פרסום וויראליות.
אוקראינה באירוויזיון 2024

"Teresa & Maria" (בעברית: "תרזה ומריה") הוא שם השיר שיבוצע על ידי ג'רי הייל (Jerry Heil) ואליונה אליונה (Alyona Alyona) אשר ייצגו את אוקראינה באירוויזיון 2024 שיתקיים במאלמו, שוודיה. השיר נכתב על ידי צמד הזמרות ביחד עם אנטון צ'יליבי (Anton Chilibi) ואיוון קלימנקו (Ivan Klymenko), שכתב גם את השיר "Stefania" שייצג את אוקראינה וזכה באירוויזיון 2022. השיר מבוצע ברובו באוקראינית ומשלב בתוכו גם אנגלית.

השיר הוא הרהור נוקב על המצב האנושי והמרדף אחר אושר והגשמה. המילים מעבירות מסר של חוסן ותקווה, ומעודדות את המאזינים לפלס את דרכם בחיים למרות האתגרים העומדים בפניהם. המשפט החוזר "אצלנו מאמא תרזה, דיווה מריה, כל הדיוות נולדו כבני אדם" מדגיש את הרעיון שאפילו דמויות נערצות התחילו כבני אדם רגילים, מה שמרמז שניתן למצוא את האלוהות בתוך האנושות עצמה.

בימים אלו ממוקמת אוקראינה במקום הראשון בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

אליונה אליונה וג'רי הייל – מי אתן?

אליונה אליונה היא ראפרית אוקראינית בת 32, אשר החלה את דרכה המוזיקלית באמצע שנות ה-2000. שמה המלא הוא אליונה אולגיבנה סבראננקו (Aliona Olehivna Savranenko). הפריצה הגדולה שלה הגיעה בשנת 2020. היא שחררה עד כה שלושה אלבומים ועשרות שירים. היא שימשה כשופטת בנקודת השיפוט האוקראינית באירוויזיון 2021.

ג'רי הייל היא זמרת פופ אוקראינית בת 28. שמה המלא הוא יאנה אולכסנדריבנה שמאיבה (Yana Oleksandrivna Shemayeva), היא החלה את הקריירה שלה כבר בשנת 2012 עם הקמת ערוץ יוטיוב שהפך לפופולרי מאוד. בשנת 2017 היא השיקה את הקריירה המוזיקלית לאחר שהוציאה את ה-EP הראשון שלה. מאז הוציאה אלבום נוסף ומספר שירים נוספים שזכו להצלחה באוקראינה. ג'רי הייל ניסתה לייצג את אוקראינה באירוויזיון 2020 עם השיר "Vegan" שהגיע למקום השישי והאחרון בגמר ופעם נוספת ב-2023 עם השיר "When God Shut the Door" שהגיע למקום השלישי.

 

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-19 של אוקראינה באירוויזיון. אוקראינה הצטרפה לתחרות ב-2003 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של אוקראינה הייתה באירוויזיון 2022 עם השיר "Stefania" בביצועה של להקת קאלוש אורקסטרה.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

הרשם
שלח התראה
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments