הזמרת רייבן (Raiven) נבחרה לייצג את סלובניה באירוויזיון 2024 שיתקיים במאלמו אך הליך הבחירה עורר חשדות רבים בסלובניה, דבר שהוביל להתפטרות ראשונה בתוך רשת הטלוויזיה הסלובנית. מה המניעים להתפטרות זו? ובאילו אי סדרים מואשמת רשת הטלוויזיה?

ואניה ורדיאן (Vanja Vardian), עורך תכני הבידור הראשי ברשת הטלוויזיה הסלובנית RTVSLO, הודיע על התפטרותו מתפקידו. התפטרותו מגיעה על רקע החשדות שנוצרו בתהליך בחירתה של רייבן (Raiven), נציגת סלובניה לאירוויזיון 2024.
הסיפור החל לאחר שהוגשה תלונה לוועדה למניעת שחיתות, בה נטען כי רשת הטלוויזיה הסלובנית, RTVSLO, הפרה את הכללים שהיא בעצמה קבעה בנוגע להליך הבחירה בנציג הסלובני לאירוויזיון. אם לדייק, רשת השידור הסלובנית הצהירה באוקטובר כי תבחר את הנציג הסלובני לאירוויזיון דרך תחרות חדשה בשם "Misija Malmo" (בעברית: "המשימה – מאלמו"), אשר תחליף את קדם האירוויזיון הוותיק "EMA". ארבעה אומנים הוזכרו כמתמודדים פוטנציאלים בקדם והשירים המשתתפים היו אמורים להיחשף ב-12 לדצמבר, אך התוכנית לא יצאה לפועל ושבוע לפני כן רשת הטלוויזיה הודיעה כי בחרה באופן ישיר ברייבן כנציגה הסלובנית לתחרות.

לאחר החשיפה, טען ואניה ורדיאן, עורך תכני הבידור, כי מעולם לא נשקל לעשות קדם אירוויזיון בסלובניה לקראת אירוויזיון 2024 וכי השיר שהגישה רייבן התבלט משמעותית מעל שאר השירים, מה שהוביל בסופו של דבר לבחור בה ישירות. אסטריד קליון (Astrid Kljun), אומנית שהייתה אמורה להתמודד בקדם החדש, הגיבה ואמרה כי רייבן כבר נבחרה באופן ישיר ואפילו לא הגישה מועמדות לקדם.

בעקבות הפרשייה, ורדיאן התפטר מתפקידו, וזמן קצת לאחר מכן הוועדה למניעת שחיתות פרסמה דו"ח רשמי בו הצהירה כי אין כל ראיה כי לרשת השידור הסלובנית היו הליכים חריגים בכל הליך בחירתה של רייבן לאירוויזיון. יחד עם זאת, לאחר שרייבן נבחרה ושירה לתחרות "Veronika" נחשף בשבוע שעבר, הוחלט לפתוח מחדש את החקירה בנושא ולבדוק לעומק את הליך הבחירה.
סלובניה באירוויזיון 2024

רייבן (Raiven), שנבחרה בבחירה פנימית, תייצג את סלובניה כשיר מספר 9 בחצי הגמר הראשון שייערך ב-7 במאי עם שירה "Veronika" ("ורוניקה"). השיר נכתב ע"י רייבן עצמה, ביחד עם קלאודיה קופינה (Klavdija Kopina) ובויאן צבייטיצ'נין (Bojan Cvjetićanin), סולן להקת ג'וקר אאוט (Joker Out) אשר ייצגה את סלובניה באירוויזיון האחרון שהתקיים בליברפול, בריטניה. השיר נבחר בבחירה פנימית ע"י רשת הטלוויזיה המקומית ומבוצע בשפה הסלובנית.

מילות השיר מספקות ביטוי מטאפורי העוסק ברגשות, מערכות יחסים וגילוי עצמי. הטקסט מצייר תמונה של חוויותיה של ורוניקה דסנישקה (Veronika Deseniška), אשתו השנייה של פרידריך השני (Frederick II) שהיה רוזן העיר צליה (Celje), כיום העיר הרביעית בגודלה בסלובניה. ורוניקה הייתה פשוטת עם והרמן השני (Hermann II), אביו של פרידריך, לא אישר בתחילה את נישואיהם. הוא חטף את בנו והאשים את ורוניקה בכישוף, ממנו זוכתה בשלב מאוחר יותר.

מילות השיר מתארות את ורוניקה כשהיא תופסת את המורכבות הרגשית והחברתית סביב רדיפות היסטוריות כנגד מכשפות. הנושאים של התרסה, סבל וחיפוש אחר הבנה מהדהדים עם הנרטיב הרחב יותר של נשים שנרדפו וסבלו מאפליה מגדרית במהלך ההיסטוריה.

בימים אלה מדורגת סלובניה במקום ה-31 בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

רייבן – מי את?

שרה ברישקי צירמן (Sara Briški Cirman), הידועה בשם הבמה רייבן, היא זמרת אלקטרו-פופ ונגנית נבל בת 27 אשר גדלה בליובליאנה, בירת סלובניה. בגיל 4 החלה ללמוד מוזיקה והמשיכה עם לימודי המוזיקה עד התיכון. שם הבמה של רייבן (עורב) מגיע מאהבתה לציפורים ומזיקתה למשפחתה המגדלת בזים. הציפורים הם חלק בלתי נפרד מעטיפות אלבומיה והקליפים של השירים אותם היא מבצעת.

רייבן אינה זרה לעולם האירוויזיון וזאת לאחר שהשתתפה שלוש פעמים בקדם הסלובני לאירוויזיון: רייבן נחשפה למעריצי האירוויזיון לראשונה ב-2016, וזאת לאחר השתתפותה בקדם הסלובני עם השיר "Črno bel" ("שחור ולבן"), איתו הגיעה למקום השני במרחק של 127 קולות בלבד מהמקום הראשון. ב-2017 חזרה לקדם בפעם השנייה עם השיר "Zažarim" ("אני קורנת") והגיעה למקום השלישי. רייבן ניסתה את מזלה בפעם השלישית והאחרונה ב-2019 עם השיר "Kaos" ("כאוס" / "אי סדר") ושוב הגיעה למקום השני בקדם.

מקור: siol.net.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-29 של סלובניה באירוויזיון. סלובניה הצטרפה לתחרות ב-1993 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 1995 ובאירוויזיון 2001 לאחר שסיימה פעמיים במקום השביעי.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם מגנטים? בחרו רק ב- LaVie Photography!

הרשם
שלח התראה
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments