האם הבריטים יעמדו בהבטחתם ל-2024? רשת הטלוויזיה הבריטית מצהירה שהם מגיעים כדי לנצח באירוויזיון, ומפרסמת מי יביים במאלמו את הופעתו של אולי אלכסנדר, הנציג הבריטי לאירוויזיון 2024.

אולי אלכסנדר (Olly Alexander), סולן להקת יירס אנד יירס (Years & Years) המצליחה, נבחר לייצג את בריטניה באירוויזיון 2024. הבחירה בו הייתה מוקדמת מן הצפוי, כאשר אולי נבחר ב-16 בדצמבר 2023, לעומת נציגי שנים קודמות שנבחרים לקראת סוף חודש פברואר ושירם מתפרסם כשבועיים לאחר מכן. תאריך החשיפה של השיר טרם נודע, אך צפוי להיות בחודש מרץ. לאחר הכרזתו כנציג בריטניה לאירוויזיון 2024, הוא עלה לראש טבלאות ההימורים וממשיך לשייט לו אי שם למעלה. בריטניה ממוקמת כעת במקום הראשון, אך אין זה אומר דבר לפני שייחשפו כל 37 השירים המתמודדים בתחרות.
לי סמית'הרסט (Lee Smithurst), מפיק מטעם רשת הטלוויזיה הבריטית BBC לתחרויות האירוויזיון, שיתף על מועד פרסום השיר: "יש כל כך הרבה עניין באולי, אבל אנחנו רוצים לוודא שאנחנו עושים את הדברים הנכונים ושנקבל על השיר כמה שיותר חשיפה. אנחנו רוצים לעשות את הדברים הפעם באופן מעט שונה".

מנהל מחלקת המוזיקה ב-BBC, וויל ווילקין (Will Wilkin), השתתף יחד עם לי סמית'הרסט בפודקאסט "Euro Trip Podcast" והדגיש כי כבר בחודש אוגוסט החלו החיפושים אחר השיר הבריטי לאירוויזיון 2024. ווילקין מכוון גבוה: "יש לנו אמביציה לזכות ושהשיר יהיה מספר אחד במצעדי הרדיו ויהיה נקודת מפנה עבור בריטניה באירוויזיון". סמית'הרסט הוסיף ושיתף שהוא מחפש כל הזדמנות בטלוויזיה וברדיו בכדי שהשיר יקבל בהם חשיפה: "אנחנו משאירים את הכול פתוח. יש לנו כמה תאריכים אופציונלים, אבל אנחנו עדיין בודקים מהו המועד והמקום המתאים. אנחנו רוצים לוודא שמועד חשיפת השיר לא ייעשה בצילו של אירוע גדול אחר שיתקיים באותו יום".
נראה שבריטניה מעולם לא הייתה כל כך חדורת מטרה. במשך 20 שנה בריטניה הכירה היטב את תחתית הטבלה, כאשר באירוויזיון 2003 הגיעה לראשונה למקום האחרון עם 0 נקודות, וחוותה את המקום האחרון גם בשנים 2008, 2010, 2019 ו-2021. עוד הישגים שליליים שרשמה בריטניה נרשמו בשנים 2012, 2015, 2016, 2018 ו-2023, בהם סיימה הממלכה בתחתית הטבלה.

חריגים היו אירוויזיון 2009 במוסקבה, בו ג'ייד יואן (Jade Ewen) הגיעה למקום החמישי עם השיר "It's My Time", ואירוויזיון 2022 בטורינו בו סם ריידר (Sam Ryder) הגיע למקום השני ולהישג הכי טוב של בריטניה מאז 1998 עם השיר "Space Man".

לאחר הכישלון שנחלה בריטניה במגרש הביתי בליברפול, הציפיות של ה-BBC עבור אולי אלכסנדר גבוהות במיוחד. אלכסנדר עצמו אף הגיב לרף הגבוה שהוצב בפניו ומסר: "אנחנו הולכים לשם כדי לנצח עם סינגל שיהיה מסחרי ומצליח במיוחד". בריטניה מכריזה כי השנה היא הולכת שוב בגדול ומכוונת לזכייה עם "להיט מסחרי וקליט". נזכיר כי בשנתיים האחרונות יצאה בריטניה בהצהרה דומה, שאומנם כמעט התממשה עם המקום השני של סם ריידר בטורינו, אך מיי מולר (Mae Muller) סיימה במקום ה-25 ולפני אחרון עקב מופע חלש, וזאת למרות שהיא הגיעה בתחילת העונה למקום גבוה בטבלאות ההימורים.

השיר אותו יבצע אולי אלכסנדר במאלמו נכתב על ידיו ועל ידי דני הארל (Danny Harle), המפיק המוזיקלי ששמו מוכר בתעשיית המוזיקה הבריטית: הארל הוא המפיק המוזיקלי של הזמרת המצליחה דואה ליפה (Dua Lipa) והמוח שעומד מאחורי הלהיט האחרון שלה, "Houdini", אשר יצא בחודש נובמבר האחרון וכבר הגיע ל-60 מיליון צפיות ביוטיוב.

בראיון לרשת הטלוויזיה הבריטית BBC, חשף אולי: "זו לא תהיה בלדה. זו הייתה יכולה להיות בלדה, אני דווקא אוהב בלדות, אבל השיר יהיה בסגנון אלקטרוני, משהו שאתה יכול לרקוד בו". במהלך הראיון הוא חשף גם כי הוא ידע בחודשיים האחרונים שהוא עומד לייצג את בריטניה באירוויזיון 2024, ואישר שבתהליך ההכנות למאלמו הוא ידחוף את פרסום השיר שלו כמה שיותר בכל רחבי אירופה.
מי יביים את ההופעה הבריטית באירוויזיון?

לי סמית'הרסט (Lee Smithurst) חשף בפודקאסט "Euro Trip Podcast" כי דן שיפטון (Dan Shipton), מי שביים את השירים של בריטניה באירוויזיון בשנים 2015-2018 ובין 2022-2023, לא יביים את הופעתו של אולי אלכסנדר (Olly Alexander). שיפטון לקח חלק בהפקת אירוויזיון 2023 שהתקיים בליברפול בשמה של אוקראינה, והסיבה לכך שהוא לא יביים את השיר הבריטי השנה היא מכיוון שלאולי אלכסנדר יש צוות משלו אשר מעוניין להיות אחראי על הבימוי הבריטי השנה.

סמית'הרסט מסר: "דן שיפטון לא יהיה האחראי על הבימוי של השיר הבריטי מכיוון שלאולי יש את הצוות שלו. חשוב מאוד שהצוות שלו יהיה צמוד אליו בעבור האירוויזיון". סמית'הרסט התייחס לנציג הבריטי הנבחר: "הדבר החיובי הוא שאולי הוא מעריץ נלהב של האירוויזיון, הוא מכיר אותו מכל הכיוונים. אין צורך להגיד לאולי שאפשר להעמיד רק שישה אנשים על הבמה או שאורך השיר לא יעלה על שלוש דקות".

לפי סמית'הרסט, הבמאי שימלא את מקומו של דן שיפטון השנה יהי ת'יאו אדמס (Theo Adams), במאי מהצוות של אולי אלכסנדר שעובד איתו כבר מספר שנים: "עבור אולי ות'יאו שעובדים יחד וחושבים על רעיונות, עוד טרם נבחר לאירוויזיון, זה יהיה מצוין מכיוון שהם צוות וסומכים זה על זה. הם הולכים להביא משהו מעולה".

אולי אלכנסדר ות'יאו אדמס עבדו בעבר על מספר פרויקטים, הבולט ביניהם היה הדואט של להקת יירס אנד יירס (Years & Years) בטקס הפרסים הבריטי "2021 BRIT Awards", יחד עם הזמר אלטון ג'ון (Elton John). עוד נמסר כי חברת ההקלטות פולידור (Polydor) אישרה בהסכמתו של אולי שהשיר שייצג את בריטניה באירוויזיון 2024 אף יהיה שיר הדגל באלבום הבכורה שיישא את שמו.
אולי אלכסנדר – מי אתה?

אולי אלכסנדר, או בשמו המלא, אוליבר אלכסנדר ת'ורנטון (Oliver Alexander Thornton), הוא זמר ושחקן בריטי בן 33. לאורך השנים שיחק במספר רב של סדרות, הצגות תיאטרון וסרטי קולנוע, אך פריצתו הגדולה הגיעה ב-2010 כאשר הצטרף ללהקת Years & Years הבריטית.

אלבום הבכורה של הלהקה, "Communion" (בעברית: "שיתוף"), אשר יצא ב-2015, הגיע למקום הראשון במצעד האלבומים הבריטי והפך לאלבום הבכורה הנמכר ביותר באותה שנה. מתוך האלבום בלט הלהיט הגדול "King". ב-2018 יצא אלבומה השני של הלהקה "Palo Santo", אשר זכה גם הוא לשבחים רבים ממבקרי המוזיקה בבריטניה. במרץ 2021 הודיעה הלהקה על העבודה על אלבומם השלישי אך באותו יום הודיעה כי שניים מחברי ההרכב, מייקי גולדסוורת'י (Mikey Goldsworthy) ואמרה טורקמן (Emre Türkmen) פורשים ממנה, כך שהיום הלהקה נחשבת כפרויקט סולו יחיד של אלכסנדר עצמו. האלבום השלישי והמדובר יצא ב-2022 וגם הוא זכה להצלחה גדולה.

בתחילת 2021 שיחק בסדרת הטלוויזיה הבריטית המצליחה "It's a Sin" (בעברית: "זה חטא") אשר הייתה מועמדת ל-11 מועמדויות בטקס פרסי האקדמיה הבריטית לטלוויזיה 2022. בעקבות תפקידו בסדרה היה מועמד מספר פעמים לפרס השחקן הטוב ביותר בסדרה.

אולי אלכסנדר נגד ישראל?

אולי אלכסנדר הביע את עמדתו בסכסוך הישראלי-פלסטיני, כשרק לפני חודשיים קרא לישראל "משטר אפרטהייד" וחתם יחד עם אמנים נוספים על מכתב המביע תמיכה ב"שחרור הפלסטינים, הפסקת ההרג והפגיעה באזרחים תוך הפסקת אש מיידית". עוד נכתב במכתב: "ישנן עדויות רבות לכך שאנו עדים לרצח עם שבו חייהם המעורערים ממילא של פלסטינים נחשבים לא ראויים לסיוע, שלא לדבר על זכויות אדם וצדק. אנו עומדים בסולידריות עם העם הפלסטיני". מעשה שגרם לקריאות רבות להדיחו ולהחליפו, דבר שנענה בשלילה ואף הסכמה לאולי אלכסנדר להביע דעות פוליטיות באופן חופשי.
בריטניה באירוויזיון 2023

מיי מולר (Mae Muller), שנבחרה באמצעות בחירה פנימית, ייצגה את בריטניה עם שירה "I Wrote A Song" (בעברית: "כתבתי שיר"). בריטניה, שאירחה את אירוויזיון 2023 ומשתתפת אוטומטית בגמר האירוויזיון, הגיעה בגמר הגדול למקום ה-25 ולפני אחרון עם 24 נקודות – 15 נקודות מצוותי השופטים ו-9 נקודות מהקהל בבית.

מקורות: Eurotrippodcast, The Euro Trip.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-66 של בריטניה באירוויזיון. בריטניה הצטרפה לתחרות ב-1957 וזכתה בה חמש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של בריטניה הייתה באירוויזיון 1997 עם השיר "Love Shine A light" בביצועה של להקת "קתרינה והגלים".
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

הרשם
שלח התראה
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments