שיתוף פעולה מסחרי שערכה להקת סמאש אינטו פיסס (Smash Into Pieces) השוודית, עלול להפר את חוקי רשת הטלוויזיה השוודית ואף למנוע ממנה להתחרות בשנית במלודיפסטיבלן השנה!

הלהקה השוודית סמאש אינטו פיסס (Smash Into Pieces), שהגיעה למקום השלישי בקדם האירוויזיון השוודי (מלודיפסטיבלן) האחרון עם שירה "Six Feet Under", תתחרה בשנית גם השנה. בהודעה לעיתונות שחברת הניקיון השוודית "Keep Sweden Tidy" פרסמה לאחרונה, נכתב כי: "להקת סמאש אינטו פיסס יוזמת שיתוף פעולה מסחרי עם החברה 'Keep Sweden Tidy'". באותה הודעה צוין גם שהלהקה השתתפה במלודיפסטיבלן השנה ו"סיימה במקום שלישי המרשים" ומאז "המשיכה לעשות רושם".
הדבר עלול להיות מנוגד לכללי רשת הטלוויזיה השוודית SVT, לגבי האופן שבו אמנים יכולים להשתמש במותג "מלודיפסטיבלן" בהקשרים אחרים. מנהל הפרויקט של מלודיפסטיבלן, אנדרס וויסטבקה (Anders Wistbacka), אמר לאתר השוודי "Resumé" לאחר שנשאל על שיתוף הפעולה של סמאש אינטו פיסס עם חברת הניקיון עם Keep Sweden Tidy:

"למשתתפים יש את הזכות לעשות מה שהם רוצים, כל עוד אין קשר למלודיפסטיבלן. כל הפרה חייבת להיבדק על בסיס כל מקרה לגופו וכעת ניצור קשר עם הצדדים הנוגעים בדבר כדי לחקור את המקרה הזה".

האם אזכור בהודעה לעיתונות נחשב לשימוש במותג "מלודיפסטיבלן"? ל-SVT נעשה קשה יותר ויותר לדבוק בחוק המקורי שלה לפיו אמנים במלודיפסטיבלן אינם רשאים לעסוק מסחרית בקשר עם הפסטיבל. לפני הקדם השוודי השנה, SVT כתבה כי: "נראה כי SVT הפכה נדיבה יותר בפרשנות שלה לתקנות למשימות הפרסום של אמני מלודיפסטיבלן". הכתב טובה אק (Tobbe EK) מאתר החדשות Aftonbladet, הסביר את השינוי כך:

"לפני 20 שנה, שיתופי פעולה מסחריים של אמנים היו נושא שנוי במחלוקת. SVT הקפידה לא להתערבב בין חברות מסחריות והאמנים המשתתפים במלודיפסטיבלן. כיום, יש הרבה אמנים שמקבלים את עיקר הכנסתם באמצעות שיתופי פעולה מסחריים ומכיוון שמלודיפסטיבלן רוצים לקבל את האמנים הכי לוהטים, התקנות נאלצו להיות מקלות יותר".
אנדרס וויסטבקה מבהיר את הכללים המקלים:

"האמנים המשתתפים לא נמצאים כעת בתקופת המתנה להשתתפותם במלודיפסטיבלן. זה אומר שזה בסדר לעשות שיתופי פעולה פרסומיים. עם זאת, האמנים אינם רשאים לקשר את השתתפותם במלודיפסטיבלן להקשרים מסחריים. בנוסף, השיר עצמו נמצא בתקופת המתנה של 30 יום לאחר ההשתתפות האחרונה במלודיפסטיבלן. זה בלתי אפשרי עבורנו לשלוט באופן רציף על כל הפעילויות של האמנים מחוץ למלודיפסטיבלן, אבל אנחנו תמיד פועלים כשמצבים מגיעים לידיעתנו".

ליסה פוסנה פריסל (Lisa Possne Frisell), ראש מחלקת תקשורת ב- Keep Sweden Tidy, מצהירה לאתר "Resumé":

"היינו בדיאלוג עם SVT והבנו את הניסוח השגוי שלנו בהודעה שכן השותפות אינה תלויה או צריכה לבוא לידי ביטוי בהשתתפותם במלודיפסטיבלן. אז אנחנו רוצים לתקן את העיצוב".
סמאש אינטו פיסס – מי אלה?

להקת הרוק סמאש אינטו פיסס (Smash into pieces), שהוקמה ב-2008 ומאז הוציאה שבעה אלבומי אולפן, עושה קאמבק למלודיפסטיבלן לאחר ההצלחה האדירה שלה בשנה שעברה עם השיר "Six Feet Under" שהגיע למקום השלישי בגמר! מלבד השתתפותם במלודיפסטיבלן 2023, גיטריסט הלהקה בנימין ינבו (Benjamin Jennebo), השתתף בתחרות ככותב עוד בשנת 2020, כאשר היה שותף בכתיבת השיר "Troubled waters" שבוצע על ידי ויקטור קרון ועלה ישירות לגמר. הלהקה תשתתף במקצה הראשון, 3 בפברואר 2024 (יום שבת), במאלמו ארנה, עם השיר "Heroes Are Calling".
הרשימה המלאה של הערים והתאריכים של מלודיפסטיבלן 2024:

חצי הגמר הראשון ייערך ב-3 בפברואר במאלמו ארנה (Malmö Arena), מאלמו
חצי הגמר השני ייערך ב-10 בפברואר בסקנדינביום (Scandinavium), גטבורג
חצי הגמר השלישי ייערך ב-17 בפברואר בוידה ארנה (Vida Arena), וקשה
חצי הגמר הרביעי ייערך ב-24 בפברואר בסטיגה ספורט ארנה (Stiga Sports Arena), אסקילסטונה
חצי הגמר החמישי ייערך ב-2 במרץ בלופברגס ארנה (Löfbergs Arena), קרלסטאד
הגמר הגדול ייערך ב-9 במרץ בפרנדס ארנה (Friends Arena), סטוקהולם

חלון הגשת השירים למלודיפסטיבלן 2024 נפתח ב-25 באוגוסט ונסגר ב-15 בספטמבר. עפ"י מידע רשמי שהגיע מ-SVT הוגשו לקדם לא פחות מ-2,624 שירים. 30 שירים נבחרו להתמודד בתחרות, כאשר אחד מהם יזכה לייצג את שוודיה באירוויזיון 2024 שייערך במגרש הביתי.

השנה הציגה הפקת המלודיפסטיבלן מספר שינויים בפורמט התחרות: פורמט העולות לגמר לא ישתנה ושני השירים שיגיעו למקומות הראשון והשני בארבעת חצאי הגמר הראשונים יעפילו לגמר. חצי הגמר החמישי ששימש כגלגל הצלה בוטל כמופע יחיד ולמעשה ישמש כחצי גמר נוסף לכל דבר – לעומת שנים קודמות, האומנים שהגיעו למקומות השלישי והרביעי לא יופיעו שוב ב"גלגל הצלה", ובמקום זאת ישודר לצופים בבית סיכום מהיר של ההופעות, וקהל הצופים בבית יבחר שני שירים נוספים שיעפילו לגמר. הגמר הגדול יורכב כמדי שנה מ-12 שירים, והזוכה ייבחר ע"י שילוב של הצבעת הקהל (50%) והצבעת השופטים (50%).

שינוי נוסף שצפוי לנו הוא הגדלת מספר המשתתפים בתחרות: כל חצי גמר יורכב משישה שירים, לעומת שבעה שירים שהשתתפו עד כה בכל מקצה בשנים האחרונות, ומספר המשתתפים בתחרות יגדל מ-28 ל-30.
שוודיה באירוויזיון 2023

לורין (Loreen), שזכתה בקדם האירוויזיון השוודי, ייצגה את שוודיה עם שירה "Tattoo" (בעברית: "קעקוע"). שוודיה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום השני בחצי הגמר הראשון עם 135 נקודות, ובגמר הגיעה למקום הראשון עם 583 נקודות.

זהו ניצחונה השביעי של שוודיה בתחרות, מה שהופך אותה לשיאנית הזכיות ביחד עם אירלנד, ואת לורין לאומנית השנייה שזוכה באירוויזיון בפעם השנייה אחרי ג'וני לוגן מאירלנד.

מקור: Resumé.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-63 של שוודיה באירוויזיון. שוודיה הצטרפה לתחרות ב-1958 וזכתה בה שבע פעמים לאורך השנים, שיאנית הזכיות ביחד עם אירלנד. זכייתה האחרונה של שוודיה הייתה באירוויזיון 2023 עם השיר "Tattoo" בביצועה של הזמרת לורין.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

הרשם
שלח התראה
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments