אירלנד מצטרפת למחאה: קריאות רבות באירלנד להחרמת תחרות האירוויזיון בשל השתתפותה של ישראל. "יש לבטל את ההשתתפות בתחרות בשל הזוועות שמבצעת כעת ישראל בפלסטין". בין המוחים סנטורית מקומית.

"United by Music"? בזמן שהסלוגן הרשמי של תחרות האירוויזיון קורא לאיחוד המדינות המשתתפות באירוויזיון בעזרת מוזיקה, רבים באירופה מסרבים לשתף את ישראל באיחוד המוזיקלי השנתי. בימים האחרונים גוברות הקריאות והעצומות להחרים את תחרות האירוויזיון בשל השתתפותה של ישראל באירוויזיון 2024. רשת הטלוויזיה האירית, RTÉ, קיבלה כ-500 אימיילים ובתוכם עצומה הקוראת "לבטל מיד את התמיכה וההשתתפות בתחרות בשנה הקרובה, אם ישראל תורשה להתמודד בתחרות". במקרה שאירלנד תשתתף בתחרות לצד ישראל, רואים המוחים את אירלנד כמי שתומכת "בזוועות שמבצעת כעת ישראל בפלסטין".
בנוסף, המוחים גם מצהירים כי השתתפותה של ישראל היא כלי המשמש את הממשלה הישראלית בשביל להציג את את ישראל כמדינה מודרנית וליברלית המוצגת באור חיובי. העצומה מתארת ​​את אירלנד כ"חלק חיוני בפעימות הלב וההיסטוריה של התחרות" והוסיפה כי "חיוני שנשתמש בקולנו כעת כדי לגנות את פעולות ממשלת ישראל".

כמו כן, צוין כי המוחים מודעים לכך שהחרם של אירלנד לא יביא לשינוי עמדת ישראל בנושא אך הוא ישמש סמל לסולידריות עם העם הפלסטיני. העצומה קוראת לאומה האירית להשתמש בקולה כדי לגנות את פעולות ממשלת ישראל בדומה למסר הסולידריות ששלחה אירופה לאוקראינה ב-2022, במהלך המלחמה הרוסית-אוקראינית.

העצומה נשענת על דיווחים באירלנד על הריגתם של 19,000 פלסטינים ברצועת עזה.
כרגע, נראה שרשת הטלוויזיה האירית לא צפויה לנקוט בעמדה מסוימת או להחרים את התחרות. רשת הטלוויזיה המקומית אף הצהירה לעיתון The Journal: "אירלנד תמיד ניגשה לאירוע ברוח שבה היא נוסדה – תחרות א-פוליטית שנועדה לאחד קהלים ולקרב אנשים באמצעות אהבה משותפת למוזיקה ובידור. ל-RTÉ לא ידוע על אף רשת טלוויזיה שמתכננת להחרים את תחרות האירוויזיון הקרובה".

גם ב-2019, כאשר ישראל אירחה את התחרות בתל אביב, נשמעו קריאות דומות. הזמרת והסנטורית פרנסיס בלאק (Frances Black) הייתה בין 3,000 אנשים, וביניהם אמנים ואנשי תקשורת, אשר תמכו להחרים את תחרות האירוויזיון שנערכה בישראל. אירלנד התמודדה בתחרות למרות הקריאות לחרם.

בלאק תומכת גם הפעם בהחרמת התחרות בשל השתתפותה של ישראל. הסנטורית גם ביקרה את השתתפותה של אזרבייג'אן בשל "הטיהור האתני באזור נגורנו-קרבאך", לדבריה. עוד הוסיפה הסנטורית בלאק: "רשת הטלוויזיה האירית צריכה להחרים את אירוויזיון 2024 אם זה אומר להתמודד לצד ישראל ואזרבייג'אן, ולאפשר לאותם משטרים להשתמש באירוע כדי לטייח את הפשעים שלהם נגד אזרחים חסרי הגנה".
הקריאות באירלנד מצטרפות לקריאות דומות שנשמעו באיסלנד על ידי אגודת הפזמונאים והמלחינים הרשמית של המדינה (ISAC), אשר עליהם דיווחנו מוקדם יותר השבוע. היוצרים באיסלנד קראו לרשת הטלוויזיה האיסלנדית (RÚV) להחרים את התחרות הקרובה אם ישראל תיקח בה חלק.

מהנהלת האגודה נמסרו הדברים הבאים: "ICLA קורא ל-RÚV לא להשתתף באירוויזיון ב-2024 אלא אם ישראל תשלול את השתתפותה בתחרות מאותה עילה כמו רוסיה בתחרות של 2022. על כולנו מוטלת החובה לנקוט עמדה נגד מלחמה והרג של אזרחים חפים מפשע. תמיד יש לנו את הבחירה לא לשים את שמנו לדברים הללו, בין אם אנחנו יחידים או מוסדות מדינה. אנו חייבים לא לשתף עמים הפועלים בכוח צבאי באירוע שמאופיין תמיד בשמחה ובאופטימיות".

נכון לכרגע, RÚV טרם הגיבה לנושא.

יש לציין כי הקריאות באיסלנד ואירלנד להחרמת התחרות מגיעות לאחר ההצהרה הרשמית שפרסם איגוד השידור האירופי בתחילת השבוע, שלפיה רשת הטלוויזיה הישראלית עומדת בכל כללי התחרות, מה שמאפשר את השתתפותה של ישראל, יחד עם יתר המדינות המשתתפות.

מקור: Thejournal.ie.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!