הגרלת חצאי הגמר וטקס העברת המפתחות לעיר המארחת הבאה יתקיימו ב-30 בינואר. במהלך ההגרלה יקבע האם הנציג הישראלי באירוויזיון יתמודד בחצי הגמר הראשון או השני.

טקס הגרלת חצאי הגמר והעברת המפתחות לעיר המארחת הוא אירוע האירוויזיון הראשון בכל שנה שמאורגן על ידי רשת הטלוויזיה המארחת, השנה רשת SVT השוודית. באירוע יחולקו 37 המדינות המשתתפות לשני חצאי גמר, האחד עם 16 משתתפים והשני עם 15 משתתפים. במהלך האירוע יתברר האם הנציג הישראלי באירוויזיון 2024 יתמודד בחצי הגמר הראשון שיתקיים ב-7 במאי או בחצי הגמר השני שיתקיים ב-9 במאי. בנוסף יקבע האם הנציג הישראלי יתמודד בחלקו הראשון של הערב או האחרון.
31 המדינות המשתתפות בחצאי הגמר יחולקו לשני חצאי גמר, וכל מדינה תהיה רשאית להצביע רק בחצי הגמר בו היא משתתפת. עוד לפני ההגרלה הן יחולקו לחמש או שש קבוצות, בהתאם למאפייני הצבעה ישנים. כך למשל, מדינות יוגוסלביה לשעבר (קרואטיה, סרביה וסלובניה) יוקצו לאותו בית (Pot). המדינות בכל קבוצה יחולקו באופן שווה בין שני חצאי הגמר, ובכך מפחיתות את האפשרות להצבעה גושית אשר תשפיע על העולות לגמר.

לגבי ישראל, מאחר ושכנותיה לא מתמודדות בתחרות, יהיה מסקרן לראות לאיזה בית תוקצה. באירוויזיון 2020 היא הוקצתה לבית שהכיל את המדינות הבלטיות ליטא ולטביה (ללא אסטוניה), פולין, אירלנד, צ'כיה ובלגיה. מנגד, באירוויזיון 2018 ישראל הייתה בבית שכלל את אוסטרליה, אוסטריה, מלטה, צ'כיה וסן מרינו. ב-2022 נכללה ישראל עם מדינות הקווקז ויוצאות חבר העמים כמו ארמניה, אזרבייג'אן, גאורגיה ואוקראינה.
לאחר הקצאת כל מדינה לאחד מחצאי הגמר, מוגרל גם סדר ההופעה שלה, כך נקבע האם היא תופיע בחלקו הראשון של הערב או בחלקו השני של הערב. כמו כן, במסגרת ההגרלה ייקבע לאיזה חצי גמר תצבענה המדינות המתמודדות ישירות בגמר (איטליה, גרמניה, ספרד, בריטניה, צרפת ושוודיה שזכתה ב-2023). עפ"י חוקי איגוד השידור האירופי, גם מדינות הגמר מחויבות לשדר את חצי הגמר אליו הוקצו ואף להצביע בו.

כמו כן, במסגרת טקס הגרלת המדינות לחצאי הגמר מתקיים טקס העברת צרור המפתחות מהעיר המארחת הקודמת לנוכחית. טקס זה הפך למסורת החל מאירוויזיון 2007. במסגרת טקס זה, כל עיר קודמת מוסיפה סמל המזוהה איתה לצרור המפתחות.

כרגע, אין פרטים נוספים על מנחי הטקס, הדרך שבה הוא יתנהל או סממנים מיוחדים שיהיו בו אך כלל הפרטים האלו יחשפו בקרוב.

למידע נוסף לגבי אירוויזיון 2024 – לחצו כאן!

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 תיערך בעיר מאלמו שבשוודיה ב-7, 9 ו-11 במאי. זאת תהיה הפעם השביעית שבה תארח שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם. האולם המארח של התחרות הוא "Malmö Arena", אשר אירח את התחרות גם ב-2013, ומכיל בתוכו כ-15,500 מושבים.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

הרשם
שלח התראה
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments