רק שלשום נבחר נציג הולנד לאירוויזיון 2024 ואוקראינה כבר כועסת על הבחירה! מה הזיקה הגדולה של יוסט קליין ההולנדי לרוסיה? ואיך הגיבו רשתות השידור? כל הפרטים בכתבה.

ביום שני האחרון רשת השידור ההולנדית, AVROTROS, חשפה כי יוסט קליין (Joost Klein) נבחר לייצג את הולנד באירוויזיון הקרוב במאלמו. עוד לא עברו 24 שעות מאז החשיפה והחקירה הצולבת על הדיסקוגרפיה שלו יצאה לדרך והעלתה תהיות בקהילת האירוויזיון, כאשר רשת הטלוויזיה שהביעה דעתה נגד הנציג ההולנדי היא Suspilne האוקראינית, אשר פרסמה כתבה על הראפר ההולנדי ויחסיו עם רוסיה.
לפי הכתבה, בדיסקוגרפיה של קליין יש שיר בשם "Jackass", המתאר את אהבתו לרוסיה והוקלט עם אומן רוסיה בשם CMH. השיר יצא לאור ב-11 במרץ 2022, 17 ימים לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה, ומילות השיר עוררו מחלוקת, להלן המילים שהעלו את שאלת אוקראינה נגד הנציג:

"Hello, my name is Joost Klein / I love Russia, man / I believe, you wanna marry Russian woman / I want a Russian lady / I want some Russian babies".

בנוסף לשיתוף הפעולה עם CMH, קליין שיתף פעולה גם עם להקת ראשן וילג' בויז (Russian Village Boys), להקה רוסית מסנט-פטרסבורג. שירם המשותף יצא לאור בפברואר 2023, וקליין אף הופיע בסנט-פטרסבורג ביולי 2022 בעיצומה של מלחמת רוסיה-אוקראינה.

גל תגובות ברשתות החברתיות

שיתופי הפעולה של קליין עם אומנים רוסיים ואהבתו לתרבות הרוסית עוררו תחושות מעורבות ברשת החברתית X (טוויטר לשעבר), כאשר חלק טוענים שמעשיו מבישים ושאין להעריץ תרבות המושתתת על טרור ורצח עם. לעומת זאת, גולש אחר טוען כי אהבת אישה רוסייה או הערצת התרבות הרוסית לא משקפת דעתו של אדם כדעת המדינה אותה הוא מעריץ.
תגובת רשת הטלוויזיה האוקראינית

רשת הטלוויזיה האוקראינית, Suspline, מיהרה לגנות את הערצתו של קליין לתרבות הרוסית. רשת הטלווזיה החליטה לסקר ולעקוב אחר קליין, ואחר השירים בעלי הנושא הרגיש שהוא פרסם, כאשר ניסו להעלות את המודעות כי קליין שיתף פעולה עם אמנים רוסיים והופיע בשטח רוסיה עת המלחמה עם אוקראינה.

מקרה נוסף שנתקל בעין בוחנת על ידי הרשת האוקראינית היה בשנה שעברה, כאשר הלהקה הצ'כית וסנה (Vesna) המורכבת משש זמרות, אחת מהן היא אולסיה אוחפובסקה (Olesya Ochepovska), ילידת רוסיה, אשר נחשדה ע"י רשת הטלוויזיה כתומכת ברוסיה במלחמה, דבר שבסופו של דבר הוכחש על ידה.

זוהי השנה השנייה ברציפות שהולנד שולחים נציגים בעלי זיקה כלשהי לרוסיה, כאשר השנה, קליין, שמעריץ את התרבות הרוסית והופיע עם אמנים רוסיים ייצג את ארץ השפלה באירוויזיון, ובשנה שעברה נשלחה לתחרות מיה ניקולאי (Mia Nicolai), ילידת אמסטרדם לאם רוסייה, אך היא לא נשאלה ולא הביעה דעה על המלחמה ככל הידוע לנו.
תגובת רשת השידור ההולנדית AVROTROS

רשת השידור ההולנדית AVROTROS הגיבה לרשת הטלוויזיה האוקראינית בהמשך היום ואמרה כי: "יוסט קליין מעולם לא הביע עמדה פוליטית" כאשר שיריו עוררו הדים ברחבי אוקראינה.

העיתון ההולנדי "De Telegraaf" דיווח על פרסום השיר שיצא כשבועיים וחצי לתוך המלחמה, וגם בתוך הולנד זכה השיר לביקורות מעורבות, כאשר גם שם נאמר כי: "לאהוב את ספרי לב טולסטוי או מוזיקה קלאסית מאת צ'ייקובסקי לא משקפת בשום דרך תמיכה בפוטין או במלחמה שלו נגד אוקראינה".

בחשבון האינסטגרם של להקת ראשן וילג' בויז (Russian Village Boys), נראה כי הם עזבו את רוסיה במהלך הפלישה הרוסית לאוקראינה, טרם שחררו את השיר יחד עם קליין, כאשר כתבו: "עזבנו את רוסיה ואנחנו יכולים לדבר על המלחמה. המלחמה הזו היא טרגדיה לאוקראינים וגם ללא מעט רוסים שלא תומכים במלחמה. אנחנו אנשי אמנות ומעולם לא שייכנו את עצמנו לצד פוליטי ועכשיו זה הזמן שבו הוא (השיוך הזה) גם לא משנה".
יוסט – מי אתה?

יוסט קליין (Joost Klein), בן 26, הוא ראפר ומשורר הולנדי, בעבר הוא גם ניהל ערוץ יוטיוב מצליח. הוא נולד וגדל בליואורדן שבצפון הולנד, ואת אחד השירים הכי מצליחים שלו הוא הקדיש לעיר הולדתו. את הקריירה שלו בעולם המוזיקה הוא התחיל בשנת 2017, ועד כה הוא הוציא כבר שמונה אלבומים ולהיטים רבים אשר הביאו הצלחה והפכו אותו לאחד האומנים המוערכים בהולנד וסביבתה. בנוסף, ב-2018 בהשראת אביו הוא כתב ספר עם קטעי שירה בשם "Albino". בין שיריו המצליחים ניתן למצוא את השירים "Wachtmuziek", "Droom Groot", "Friesenjung" ועוד…

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-64 של הולנד באירוויזיון. הולנד הצטרפה לתחרות ב-1956, הייתה אחת משבע המדינות המייסדות וזכתה בה חמש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של הולנד הייתה באירוויזיון 2019 עם השיר "Arcade" בביצועו של הזמר דאנקן לורנס.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם מגנטים? בחרו רק ב- LaVie Photography!

הרשם
שלח התראה
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments