נועה קירל יצרה סערה בפולין כשהכריזה על "ניצחון" לאחר שקיבלה 12 נקודות מפולין. הפולנים פירשו את דבריה כהטלת אשמה על הפולנים ברצח יהודים. סגן שר החוץ הפולני מיהר להגיב.

בדיוק לפני שבוע, בגמר אירוויזיון 2023, זכתה נציגת ישראל במקום השלישי לאחר שצברה במהלך הערב תריסר נקודות מחמשה צוותי שיפוט: ארמניה, אזרבייג'אן, צרפת, איטליה ופולין.

מיד לאחר הגמר אמרה הזמרת נועה קירל לאתר YNET בראיון: "לקבל 12 נקודות מפולין אחרי שכמעט כל משפחת קירל נרצחה בשואה – זה ניצחון". אך בימים האחרונים הגיעו דברים אלה לכלי התקשורת בפולין ויצרו סערה גדולה. התקשורת הפולנית דיווחה על "שערורייה באירוויזיון" בהתייחס לדבריה של נועה קירל. הפולנים הסיקו כי קירל רומזת על כך שפולין אחראית לרצח יהודי פולין בשואה. נזכיר שבתקופה האחרונה מנסה פולין להתנער מהאשמות בסיוע לרצח מיליוני היהודים על אדמתה במלחמת העולם השנייה.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
חברת הפרלמנט הפולני, אנה-מריה ז'וקובסקה (Anna Maria Żukowska), צייצה בטוויטר שלה: "האם אמירה כזו משקפת את רמת החינוך על השואה בישראל? האם צעירים בישראל חושבים שהשואה נגרמה על ידי פולין, שאזרח ישראלי צעיר יכול להשיג עליה ניצחון מוסרי לאחר שנים רבות, או מה זה אומר?"

מאוחר יותר גם סגן שר החוץ הפולני, פאבל יבלונסקי (Paweł Jabłoński), כתב בעמוד הטוויטר שלו: "העובדה שאנשים רבים בישראל רואים בפולין שותפה לביצוע פשעים גרמניים, ולא הקורבן שלהם, היא לרוב תוצאה של חוסר ידע והשכלה לא מלאה". יבלונסקי המשיך והתייחס למשלחות הנוער מישראל שחודשו לאחרונה למרות הביקורת בישראל, כשהוא מבטיח לעם הפולני שהצעירים מישראל ילמדו גם על הפשעים שביצעו הגרמנים נגד פולנים במהלך הסיור בפולין.

עוד הוסיף: "אנחנו מתחילים תהליך ארוך שבוודאי לא יניב תוצאות באופן מיידי, אך יחד עם זאת אני בטוח שבטווח הרחוק הוא יאפשר לנו לבנות יחסים טובים בין פולין לישראל, המבוססים על אמת והבנה הדדית כי שני העמים שלנו היו קורבנות של פשעים גרמניים". סגן שר החוץ הפולני אף אמר כי יזמין את נועה קירל לפולין: "נועה קירל תוזמן בעצמה לפולין בעיקר כדי להבין למה היא חושבת ככה על המדינה שלנו, להסביר לה […] לראות במו עיניה את המקומות שבהם גרמניה הנאצית ביצעה פשעים אכזריים נגד פולנים ויהודים בארצנו".
ב-2018 אישר נשיא פולין אנדז'יי דודה (Andrzej Duda) חוק שנוי במחלוקת המכונה "חוק השואה". על פי החוק אין להטיל אחריות על פולין לפשעי הנאצים וזוועות השואה במלחמת העולם השנייה. לפי הנרטיב הפולני, העם הפולני הוא הקורבן שנכבש על ידי הנאצים, תוך התעלמות מוחלטת מאותם משתפי פעולה שעזרו לנאצים לממש את חזונם המזעזע. בנוסף, לפני כשנתיים אישר הפרלמנט בוורשה את החוק שנועד לסיים תביעות להשבת רכוש ופיצויים על רכוש שהחרים משטר הכיבוש הקומוניסטי במדינה בשנות ה-40 וה-50, כולל רכוש של שורדי שואה. חוק זה יצר משבר ביחסי ישראל-פולין שהוביל לעצירתם של המשלחות הישראליים לפולין. רק לאחרונה חודשו המשלחות לפולין במסגרת ההסכם בין ישראל לפולין, אם כי המהלך לווה בביקורת כי תוכן הסיורים בחלקו הוא "ניצחון למכחישי שואה" ו"כניעה לתעמולה הפולנית" משום שחלק מהאתרים לא מתייחסים למעורבות פולנים ברצח יהודים.

אדוארד אודונר, חבר האיגוד החברתי והתרבותי של יהודי פולין, אמר: "הממשלה הנוכחית לא אוהבת כשאנחנו מספרים על דברים שקרו לקהילה שלנו במלחמת העולם השנייה. נכון – היו פולנים, לא מעט, שהיו חסידי אומות עולם, אבל היו גם פולנים שעזרו לכוחות הנאציים למצוא ולאתר יהודים, ומקרים גרועים לא פחות לפני ואחרי השואה".
ישראל באירוויזיון 2023

"Unicorn" (בעברית: "יוניקורן") הוא שם השיר שביצעה הזמרת נועה קירל (Noa Kirel) בגמר אירוויזיון 2023. הזמרת הגיעה למקום השלישי עם 362 נקודות וזאת לאחר שצוות השופטים העניקו לזמרת הישראלית את המקום השני ואילו קהל הצופים דירג אותה במקום החמישי. המקום השלישי נחשב לאחד התוצאות הטובות שישראל השיגה באירוויזיון מאז הזכייה של נטע ברזילי באירוויזיון 2018.

אירוויזיון 2023: זו תהיה ההשתתפות ה-45 של ישראל באירוויזיון. ישראל הצטרפה לתחרות ב-1973 וזכתה בה ארבע פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של ישראל הייתה באירוויזיון 2018 עם השיר "Toy" בביצועה של הזמרת נטע ברזילי.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!