עדן אלנה. צילום: אבי זייקנר (EuroMix)

חשיפה בלעדית: תאגיד השידור משנה את הליך הבחירה של השיר הישראלי לאירוויזיון. התאגיד שלח מייל ליוצרים אשר כתבו שירים לעדן אלנה עם תוצאות הוועדה. חלק מהיוצרים מאיימים לפנות לבית משפט בטענה שההליך שמתנהל אינו תקין.

כמעט שלושה שבועות חלפו מאז התכנסה הוועדה כדי להאזין ל- 220 השירים שנשלחו עבור הליך הבחירה של השיר הישראלי לאירוויזיון 2021 אך בתאגיד השידור בחרו שלא לחשוף לבינתיים פרטים לגבי תוצאות הוועדה. רק ביום חמישי האחרון, שלח התאגיד מייל לכלל היוצרים ובו עדכון האם שירם ממשיך לשלב הבא בתהליך או שמא שירם לא התקבל.
לעדכונים נוספים ושליחת חדשות – היכנסו לעמוד הפייסבוק או האינסטגרם שלנו

בתאגיד השידור הישראלי מסרבים בשלב זה לחשוף את רשימת השירים שעלו לשלב הבא. הסיבה לכך נעוצה בכך שהסכם סופי בין חברות ההפקה שזכו במכרז ואמורות להפיק את משדרי הקדם אירוויזיון, "ארצה הפקות" ו"קומא הפקות", עדיין לא נחתם. ההסכמים בין התאגיד לחברות ההפקה מפרט את התהליך שבו ייחשפו השירים ולכן עד לחתימה סופית ייתכנו שינויים. על פי ההסכם שמסתמן בשלב זה, בתאגיד לא מתכננים לחשוף את שמות היוצרים שעלו לשלב הבא בזמן הקרוב.

ההליך כפי שפורסם בעבר

על פי התקנון שפרסם תאגיד השידור עבור היוצרים אשר הגישו שירים לוועדה, אמורים בתאגיד לפרסם את השירים אשר עלו לשלב הבא לקראת סוף החודש (נובמבר) או בתחילת החודש הבא, אך כעת מסתמנת דחייה בהליך. על פי התכנון, לאחר פרסום השירים יתבקשו המאזינים לדרג את השירים ולבחור ארבעה השירים לשלב הבא. חברי הוועדה יבחרו ארבעה שירים נוספים. שמונת השירים יתמודדו זה מול זה בחצי הגמר של קדם האירוויזיון הפרטי שיופק עבור עדן אלנה וישודר ב'כאן 11' בחודש פברואר. ארבעה שירים בלבד יעלו לשלב הגמר ויבוצעו על ידי עדן אלנה. יחד עם זאת, בתאגיד הדגישו לכל אורך הדרך כי התאגיד שומר לעצמו את הזכות לבצע שינויים בהליך ואכן אנו חושפים פה בחשיפה בלעדית כי שינויים מהותיים עומדים על הפרק.תגובת יוצרי השירים

יוצרים ידועים הביאו בפנינו מורת רוח מהצורה בה מנהל תאגיד השידור את הדברים. "התאבדנו על יצירת שירים בשיא הסגר כי ידענו על הליך מסויים ואז משנים אותו. השקענו זמן וכסף רב על סמך הליך שנחשף בתקנון ולא ייתכן שהוא ישתנה לאחר שהשירים כבר נשלחו". יוצר אחר שלא התקבל אף ציין "אני מקווה שאכן נבחרו 16 שירים כפי שהובטח, כי במידה ולא אנחנו נפנה לבית משפט בעיניין. נקווה שנעשתה בחירה בריאה ומסודרת ושלא שינו את כללי המשחק תוך כדי המשחק". יוצר אחר שכבר התמודד בהליך בחירת שיר לאירוויזיון בשנים האחרונות ציין בפנינו ש"כל ההתנהלות השנה הייתה קצת מוזרה".
השינויים בהליך הבחירה לקראת אירוויזיון 2021

תאגיד השידור הישראלי מסר לנו בתגובה: הליך המיון הראשוני של שירים שהוגשו בוצע באמצעות ועדה מקצועית מטעם התאגיד. הועדה האזינה לכל מאות השירים שהוגשו וזאת באופן אנונימי לחלוטין, כאשר זהות היוצרים אינה ידועה לחברי הועדה. מתוך השירים שהוגשו, בחרה הועדה 10 שירים שיעלו לשלב הבא, וזאת על בסיס קריטריונים מקצועיים בלבד, וביניהם התאמת השיר לתחרות האירוויזיון ולזמרת.

10 השירים שנבחרו יעלו לשלב הבחירה הבא שיערך בהשתתפות הציבור. השירים יועלו לממשק דיגיטלי ומתוכם יוכלו הגולשים לבחור שני שירים, והוועדה תוסיף עוד שיר אחד, בסך הכל שלושה שירים אשר יעלו לשלב הבחירה האחרון, דיגיטלי אף הוא, ובו באופן ייחודי, יבחרו הגולשים את השיר הזוכה להשתתפות באירוויזיון 2021.

ההכרזה על השיר הזוכה תהיה במשדר מיוחד, "השיר שלנו לאירוויזיון", שישודר בסוף ינואר או בתחילת פברואר, ובו יחשפו יוצרי שלושת השירים, הקליפים ובחירת הגולשים לשיר שייצג אותנו באירוויזיון 2021. אין בכוונתנו להתייחס לזהות היוצרים שהשתתפו בתהליך.
נזכיר כי בין היוצרים שהגישו שירים לוועדה ניתן למצוא את:

 • דולי ופן עם רון ביטון
 • דנה לפידות, טל פורר וספיר עמר
 • דודי בר דוד, צליל קליפי וינון יהל
 • הנרי וענבר וייצמן
 • נוי אלוש ונועם עקרבי
 • רמי קלינשטיין
 • ארקדי דוכין
 • אסתר רדא
 • גל ג'ו כהן

זו תהיה ההשתתפות ה- 43 של ישראל באירוויזיון כאשר המקום הגבוה ביותר אליו הגיעה המדינה הוא המקום ראשון בשנים: 1978, 1979, 1998 ו- 2018. זכייתה האחרונה של ישראל הושגה בזכות ביצועה של נטע ברזילי לשיר "Toy" באירוויזיון 2018.

הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

  רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!