בדיוק היום – לפני 41 שנים, ב- 22 באפריל 1978, זכתה ישראל לראשונה בתחרות האירוויזיון יחד עם יזהר כהן להקת "אלף בית".

41 שנים בדיוק חלפו מאז ה- 22 באפריל 1978, אז ישראל זכתה לראשונה בתחרות האירוויזיון יחד עם יזהר כהן להקת "אלף בית". ישראל, שהצטרפה לתחרות רק 5 שנים לפני הזכייה הראשונה, ניצחה באירוויזיון בפריז וזכתה לארח את האירוויזיון בירושלים.

הרעיון לכתיבת השיר נוצר אצל הכותב אהוד מנור בשנת 1977 אשר פנה אל המלחינה נורית הירש ברעיון לכתוב שיר לפסטיבל שירי הילדים. אהוד הגה את הרעיון לכתוב שיר בשפת ה- ב'. כל הליך כתיבת השיר "אבניבי" התבצע דרך הטלפון תוך מספר שעות.

עם סיום כתיבת השיר, הרגישו השניים שהשיר טוב מידי לפסטיבל שירי הילדים והחליטו לשלוח אותו לפסטיבל הזמר והפזמון, שהיה הפסטיבל הגדול והמדובר ביותר בישראל. בבמקביל, בשנת 1978 הוחלט שהפסטיבל הגדול יהפוך להיות גם הקדם אירוויזיון של ישראל.
מנור והירש פנו אל להקת "הכל עובר חביבי" אך חברי הלהקה לא התלהבו מהשיר. את הרעיון לפנות ליזהר כהן הגתה עפרה פוקס, אלמנתו של אהוד מנור.

יזהר כהן, שהיה אז בן 26, בן למשפחת אמנים ידועה וזמר ידוע בעצמו, שירת בלהקה צבאית והספיק לבצע שירים של עוזי חיטמן ונתן אלתרמן עוד לפני האירוויזיון.

אהוד מנור פנה אל יזהר כהן שהסכים מיד לבצע את השיר. נורית הירש נכנסה אל אולפן ההקלטות ועיבדה את השיר בהשראת העיבודים של שירי הבי ג'יז. הירש חיפשה להביא אל התחרות משהו חדש ושונה – שיר בסגנון הבי ג'יז והלהקת האמריקאיות השחורות עדיין לא היה על בימת האירוויזיון. בנוסף, היא חיפשה טוויסט נוסף שיבליט את השיר – ואז עלה הרעיון, לעצור את השיר באמצע ולהוסיף קטע נגינה שבו יוכל המבצע וזמרי הליווי לבצע קטע ריקוד.

עם סיום הקלטות השיר נסע יזהר כהן לניו יורק, שם הוא קיבל את הבשורה שהתקבל לפסטיבל הזמן והפזמון.

ליזהר כהן הייתה תחרות לא קלה. יחד איתו התמודדו על הכרטיס לאירוויזיון 1978 שירים טובים וידועים: אריאל זילבר עם "תן לי כח", גלי עטרי עם "נסיך החלומות (ולנטינו)" ויהודית רביץ עם "מישהו". בתום ההצבעה קיבלו השירים "אבניבי" ו"בלב אחד (סאלם עליכום)" של חדוה עמרני את המקום הראשון יחד, עם מספר נקודות זהה. לאחר דקות ארוכות של מתח וחוסר וודאות, הוכרז שהשיר הזוכה הוא השיר שקיבל יותר פעמים 12 נקודות – "אבניבי".

האירוויזיון היה צפוי להסתיים בשעה 01:00 בלילה, אך ההצבעה התארכה והשיר הזוכה הוכרז בשעה 01:10. רשות השידור שקנתה זמן לוויין עד השעה 01:00 נותרה ללא תמונת לוויין ולא שידרה את הזכייה ההיסטורית בשידור חי.
באפריל 1978 מגיעה המשלחת הישראלית לפריז. לאחר הזכייה של יזהר כהן באירוויזיון חייו השתנו. אלפי ראיונות, צילומים והופעות בכל רחבי העולם. יזהר כהן ולהקת אלף בית עשו היסטוריה והביאו לישראל את הזכייה הראשונה באירוויזיון!

 

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

פרסומת: מחפשים צלם מגנטים באזור הצפון? הכנסו!