ההרכב Hatari נבחר בשבת לייצג את איסלנד באירוויזיון עם השיר "Hatrið mun sigra". ההרכב ממשיך לייצר פרובוקציות ומתגרה במדינה המארחת – ישראל, ובמקביל מטפס ההרכב על למקום הרביעי בטבלאות ההימורים.

הרכב הטכנו-פאנק האיסלנדי, Hatari, נבחר בשבת לייצג את איסלנד באירוויזיון. ההרכב קיים מאז 2015 ומבצע בעיקר ביצועים סאטיריים המביעים בקורת על הקפיטליזם העולמי. עוד לפני בחירתם להתמודד באירוויזיון החל ההרכב לעורר פרובוקציות רבות. ההרכב קרא תיגר על ראש ממשלת ישראל, עימו הם רוצים להיאבק בקרב היאבקות מכנסיים איסלנדית. הם פרסמו מכתב מטעמם ברשתות החברתיות לפיו הם קוראים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתייצב ב־19 במאי בכיכר מגן דוד בתל אביב כדי לבצע את הקרב. אם ינצחו חברי הלהקה בקרב, הם דורשים להקים מושבת BDSM על חופה של תל אביב.
כעת, עם בחירתם, ממשיכים חברי הלהקה עם אותם המסרים והודיעו שינצלו את בימת האירוויזיון למחאה פוליטית נגד מהמדינה המארחת. ההרכב שב וחוזר על ההזמנה להיאבק עם ראש ממשלת ישראל. הלהקה השמיעה בעבר, וממשיכה להשמיע גם כעת, ביקורת רבה על כך שהתחרות תיערך בישראל. בראיון שפורסם בעבר באיסלנד, אמרו חברי הלהקה כי השתתפות איסלנד באירוויזיון בישראל היא "אבסורד", מאחר שמדובר במדינה המפרה זכויות אדם. עם זאת, הוסיפו, כיוון שאיסלנד משתתפת בתחרות ממילא, רצוי שהנציג שלה ישתמש בכוח שבידיו כדי לחשוף את האבסורד בשירה ובריקודים על הבמה בזמן "שמיליונים חיים תחת דיכוי בסמוך".

האירוויזיון כידוע הוא אירוע א-פוליטי. איגוד השידור האירופי (EBU) פועל בעזרת חוקים נוקשים כך שפוליטיקה לא תשתרבב באירוע המוסיקלי. למרות זאת, "אם אירוויזיון 2019 אינו אירוע פוליטי", אומרים בלהקה, "אז 'הליכוד' היא להקת פופ ונתניהו הוא הזמר המוביל". בלהקה בטוחים כי הסיבה לכך שהציבור האיסלנדי הצביע עבור הלהקה היא משום שהציבור באיסלנד מסכים עם האג'נדה לפיה יש לשמור על השיח החשוב לגבי הביקורת נגד ישראל.
קולו של ה- EBU כנגד הפרובוקציות הרבות אשר מעוררת הלהקה עדיין לא נשמע. לא ברור עדיין כיצד הלהקה תביע את מחאתה הפוליטית נגד המארחת באירוויזיון עצמו אך הם מבטיחים לעשות זאת – "לשם כך נבחרנו" אומרים חברי הלהקה. במקביל, דווקא בישראל נראה כי החליטו "להכיל" את הלהקה. עורך חדשות החוץ של תאגיד השידור הישראלי, ערן סיקורל, צייץ עם בחירת הלהקה:

חשוב לציין, שההרכב Hatari מטפס בטבלאות ההימורים וממוקם כרגע במקום הרביעי בסיכויי הזכייה באירוויזיון. לא ברור אם השיר אותו יבצעו או ההתבטאויות הפוליטיות והפרובקציות הן אלה שגורמות לאהדה הרבה לה זוכה הלהקה אך אין ספק שכאשר תגיע הלהקה לישראל היא תעורר פה עניין רב.

 

זו תהיה ההשתתפות ה- 32 של איסלנד באירוויזיון כאשר המקום הגבוה ביותר אליו הגיעה המדינה הוא המקום השני ב- 1999 וב- 2009. האם זה סימן שב- 2019 הם שוב יזכו להגיע אל המקום השני?

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

פרסומת: מחפשים צלם באזור חיפה והצפון? בחרו בטוב ביותר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.