מפלגות פוליטיות שונות בשוויץ דורשות לקיים משאלי עם בשאלת המימון הציבורי-ממשלתי של אירוח תחרות האירוויזיון באחת מערי שוויץ. מהן ההשלכות הבעייתיות של המהלך על ההכנות לתחרות? הפרטים בכתבה.

מפלגת האיחוד הדמוקרטי הפדרלי של שוויץ (EDU/UDF) הודיעה כי תדרוש קיום של משאלי עם נגד מימון אירוויזיון 2025 על ידי העיריות או הקנטונים המרכיבים את הממשל המקומי בשוויץ. למפלגה זו מצטרפת גם ארגון הפדרצייה של משלמי המיסים הגרמנים אשר תמקד את מאמציה בהתנגדות לאירוח של אירוויזיון 2025 בציריך בשל העלויות הגבוהות שמתכננת להשקיע העיר בתחרות.

מפלגת ה-UDF השמרנית טוענת כי ישנם יותר ויותר מקרי אנטישמיות באירוויזיון לצד אירועים שטניים ועל-טבעיים, ברמיזה על הופעת הזמר.ת במבי ת'אג (Bambie Thug) נציג.ת אירלנד באירוויזיון 2024. לכן, הם מעוניינים למנוע שימוש בכספי ציבור כדי לממן את התחרות.

משאלי העם ככלי לטרפוד האירוח?

כידוע, שיטת הממשל בשווייץ היא ייחודית ושונה מכל מדינה אחרת, ולמשאלי-העם בשוויץ יש ערך חשוב וייחודי. האזרחים משתתפים באופן ישיר בתהליך החקיקה, על ידי משאלי-עם. כמו כן, האזרחים יכולים בחתימת-ידם לדרוש משאל-עם לביטול חוק, או להציע חוק חדש. כדי שהמפלגות הפוליטיות יוכלו לקיים את משאלי העם, עליהן לאסוף חתימות בכל אחת מארבע הערים במרוץ לארח את אירוויזיון 2025 – באזל, ציריך, ז'נבה וברן (יחד עם העיר ביל-ביין). במידה ויתקבלו החתימות הדרושות, משאלי העם יתקיימו לקראת חודש דצמבר או ינואר, מה שעשוי להקשות על מקבלי ההחלטות ברשת הטלוויזיה השוויצרית ובאיגוד השידור האירופי על העיר המארחת ועל הלוח הזמנים של תכניות ההכנה לקראת התחרות.

בנוסף, ארבע הערים המתמודדות לארח את התחרות כבר דיווחו בהצעות המועמדות שלהן את סכום ההשקעה שכל עיר או קנטון ישקיעו בהפקת התחרות, כך שסיכול התמיכה הכספית עשוי להערים קשיים בדרך לאירוח האירוויזיון. 

כפי שדיווחנו בתחילת החודש, סקר שכלל 25,000 משתתפים בשוויץ מצא כי 49% מהנשאלים מתנגדים באופן מלא או חלקי לאירוח התחרות, כך שנדמה כי התמיכה באירוח האירוויזיון הקרוב בשוויץ חצויה ואף נתקלת בהתנגדות הן מצד האזרחים והן מצד חלק מהמפלגות במדינה.

ציריך ממשיכה בהכנות

במקביל, פורסם אתמול כי מועצת הקנטון של ציריך אישרה את התקציב מטעמה לאירוח אירוויזיון 2025 בעיר על סך 5.15 מיליון אירו (כ-20 מיליון שקלים) לצד 20.6 מיליון אירו (כ-81 מיליון שקלים) נוספים מטעם עיריית ציריך עצמה.

ארבע ערים מועמדות על אירוח התחרות:

באזל

באזל מציעה שתי אפשרויות מרשימות: אולם זנקט יאקובסהלה (St. Jakobshalle) עם קיבולת של 12,400 צופים, או אצטדיון זנקט יאקוב פארק (St. Jakob-Park) עם קיבולת של 40,000 איש. שתי האפשרויות דורשות השקעה משמעותית בהתאמות כולל בניית גג, אך הממשל המקומי מוכן להשקיע בפרויקט.

במידה ובאזל תבחר כעיר המארחת, היא תשקיע כ-10 מיליון אירו (כ-42 מיליון שקלים) באירוח התחרות.

ציריך

ציריך, המציעה את האולם הגדול ביותר בשוויץ – ההאלנסטדיום (Hallenstadion) שמכיל 15,000 מקומות, נחשבת למועמדת חזקה. יתרונותיה כוללים תשתית מפותחת, נגישות בינלאומית, ומגוון רחב של מלונות ומקומות בילוי. כחלק מההצעה, הרשויות המקומיות הבטיחו 21 מיליון אירו (84 מיליון שקלים) לסיוע בארגון אירוויזיון 2025, בנוסף ל- 5.15 מיליון אירו (כ-20 מיליון שקלים) נוספים שישקיע הקנטון.
ז'נבה

ז'נבה וברקע המזרקה המפורסמת מול טיילת החוףז'נבה הייתה העיר הראשונה שהצהירה רשמית שהיא מתכוונת להגיש הצעה במכרז והיא מעוניינת לארח את תחרות האירוויזיון 2025. במידה וז'נבה תבחר כעיר המארחת, תחרות האירוויזיון תתקיים במרכז הכנסים "Palexpo Geneva". בפאלקספו מציינים בפני התקשורת: "האולם שגודלו כ-32,000 מ"ר יכול להכיל כמעט 15,000 צופים". הם הוסיפו כי כל שלושת מרכזי הכנסים במתחם ישוריינו כדי להכיל את התחרות: האולם המרכזי, הבאבל שבו שוהים האמנים ומתחם העיתונאים.

כחלק מההצעה, הרשויות המקומיות יפעלו להבטיח 31 מיליון אירו (125 מיליון שקלים) לסיוע בארגון התחרות – מדובר בסכום הגדול ביותר ביחס ליתר הערים המתמודדות במכרז.

ברן

תצפית מגן הוורדים לעבר העיר העתיקה בברןבירת שווייץ ברן ועיר מגוריו של נמו, ביל-ביין, הגישו מועמדות משותפת לאירוח אירוויזיון 2025. האולם המתוכנן לארח את התחרות, "Neue Festhalle", נמצא כעת בבנייה וצפוי להיפתח רק באפריל 2025. הקיבולת המיועדת היא 9,000 מקומות ישיבה. טיסו ארנה (Tissot Arena),  שנמצאת בעיר ביל-ביין, תארח אירועים נלווים כמו טקס העברת המפתחות והגרלת חצאי הגמר בנוסף להקרנות ציבוריות של התחרות. ברן תארח את כפר האירוויזיון והשטיח הטורקיז.

מקור:RTS

אירוויזיון 2025: תחרות האירוויזיון ה-69 תתקיים בשוויץ, לאחר זכייתה השלישית בהיסטוריה של שוויץ עם השיר "The Code", בביצועם של הזמר.ת נמו (Nemo). זאת תהיה הפעם השלישית שבה התחרות תתארח בשוויץ, לאחר שהתחרות התארחה בשוויץ בשנים 1956 ו-1989.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!