רשת הטלוויזיה הבולגרית BNT צפויה לקבל החלטה לגבי חזרתה לתחרות האירוויזיון בחודש ספטמבר. האם אכן בולגריה תאשר השתתפות באירוויזיון 2025 שייערך בשוויץ?

רשת הטלוויזיה הבולגרית (BNT) פרשה מתחרות האירוויזיון לאחר אירוויזיון 2022 בשל קשיים כלכליים ולא הראתה סימן לחזרה עתידית לתחרות. באותה שנה, להקת אינטליג'נט מיוזיק פרוג'קט (Intelligent Music Project) ייצגה את המדינה ולא העפילה לגמר הגדול. כעת, המדינה בהחלט בוחנת את האפשרות לשוב לתחרות באופן קבוע. זו לא הייתה הפרישה הראשונה של בולגריה מתחרות האירוויזיון כאשר נרשמו לבולגריה היעדרויות נוספות בשנים 2014-2015, 2019, 2023-2024.
ב-23 ביוני עלה לחשבון ה-X, פרסום מטעם רשת הטלוויזיה הבולגרית BNT כי האפשרות אכן בבחינה וכהוכחה כתבה:

"החלטה על השתתפות בולגרית (בתחרות האירוויזיון) תוכרז בספטמבר".

בפוסט שפורסם ב-12 במאי, מוסיפים כי הקהל בבולגריה מוכן לחזרתה לתחרות וכי חובבי אירוויזיון רבים ישמחו לראות את בולגריה חוזרת ומשתתפת באופן סדיר בתחרות. נראה שגם קהל חובבי האירוויזיון הבינלאומי ישמח לראות את בולגריה בתחרות, שכן המדינה הגיעה לכמה הישגים מרשימים אותם נפרט בהמשך הכתבה. לפי חשבון ה-X הרשמי של רשת השידור הבולגרית BNT, משלחת מבולגריה נכחה במאלמו, שוודיה – שם נערך האירוויזיון האחרון. המשלחת כללה אמנים ומפיקים, שבחנו את הקרקע לחזרתה של בולגריה לאירוויזיון. אם התוכניות יתממשו, הרעיון הוא שחזרתה של בולגריה תהיה לצמיתות.
בולגריה באירוויזיון

בולגריה הצטרפה לתחרות האירוויזיון ב-2005, ומאז התמודדה בתחרות 14 פעמים. בהשתתפותה הראשונה כבר הצליחה בולגריה לקבל כוויה כשלהקת קאפה (Kaffe), עם השיר "Lorraine", סיימו את חצי הגמר במקום ה-19 ולא עלו לגמר התחרות. עלייתה הראשונה של בולגריה לגמר האירוויזיון נעשתה באירוויזיון 2007 שנערך בהלסינקי, פינלנד, כאשר אליטסה טודורובה (Elitsa Todorova) וסטויאן יאנקולוב (Stoyan Yankoulov), ושירם "Water" העפיל לגמר התחרות וסיים במקום החמישי. הצמד חזר למאלמו, שוודיה, באירוויזיון 2013 עם השיר "Samo Shampioni", אך הפעם לא העפיל לגמר כאשר סיים את חצי הגמר השני במקום ה-12. בין השנים 2008 ו-2013 בולגריה לא העפילה לאף גמר.

בולגריה רשמה ב-20 המהדורות החל משנת 2005 לא פחות מחמש היעדרויות, כאשר נעדרה לראשונה מאירוויזיון 2014 שנערך בקופנהגן, דנמרק, זאת מנסיבות כלכליות, היעדרותה נמשכה גם לאירוויזיון 2015 שנערך בווינה, אוסטריה.

בשנת 2016 חזרה בולגריה בכל הכוח כאשר פולי גנובה (Poli Genova) ייצגה את בולגריה בפעם השנייה עם השיר "If Love Was A Crime" בסטוקהולם, שוודיה, פולי גנובה שברה את שיאה של בולגריה מ-2007 וסיימה במקום הרביעי. זאת לאחר שכשלה להעפיל לגמר אירוויזיון 2011 בדיסלדורף, גרמניה, עם שירה "Na Inat", כאשר סיימה את חצי הגמר השני במקום ה-12. שנה לאחר המקום הרביעי בשוודיה, נשלח קריסטיאן קוסטוב (Kristian Kostov) לייצג את בולגריה עם שירו "Beautiful Mess" והשיא הבולגרי נשבר פעם נוספת כאשר קוסטוב סיים במקום השני.
ההיעדרות השלישית של בולגריה נרשמה לקראת אירוויזיון 2019 שנערך בתל אביב, ישראל, וזאת שוב מנסיבות כלכליות.

בולגריה חזרה לאחר שנת היעדרות אחת, אך כאשר נהייתה פייבוריטית לזכייה באירוויזיון 2020 בנציגות ויקטוריה גאורגייבה (Victoria Georgieva) והשיר "Tears Getting Sober", בוטלה התחרות לשנה זו עקב נגיף הקורונה. ויקטוריה נשלחה לרוטרדם, הולנד, שנה לאחר מכן עם השיר "Growing Up Is Getting Old" וסיימה במקום ה-11.
בולגריה באירוויזיון 2022

לאירוויזיון 2022, שלחה בולגריה את להקת אינטליג'נט מיוזיק פרוג'קט (Intelligent Music Project), עם השיר "Intention", אשר קטע באחת את רצף ההצלחות הבולגרי, ובולגריה לא העפילה לגמר התחרות לראשונה מאז אירוויזיון 2013. הלהקה סיימה את חצי הגמר הראשון בטורינו, איטליה, במקום ה-16 מתוך 17 מדינות, עם 29 נקודות. כאשר קיבלו 11 נקודות מצוותי השיפוט ו-18 נקודות נוספות מהצבעת הקהל. לאחר השתתפות זו, מתופף הלהקה, סטויאן יאנקולוב, נהיה לאמן הראשון אשר ייצג את בולגריה שלוש פעמים בתחרות האירוויזיון, לאחר שהשתתף גם באירוויזיון 2007 ובאירוויזיון 2013.

לאחר השתתפות זו בולגריה נעדרה בפעם הרביעית מנסיבות כלכליות, כאשר רשת הטלוויזיה הבולגרית BNT לא יכלה לממן את השתתפותה של בולגריה באירוויזיון 2023 שנערך בליברפול, אנגליה. היעדרות זו נמשכה שנה נוספת ובולגריה לא השתתפה גם באירוויזיון 2024 שנערך במאלמו, שוודיה, וזו היעדרותה החמישית. בחודש ספטמבר נדע האם בולגריה תשתתף בפעם ה-15 בתחרות האירוויזיון או שמא תיעדר ממנו פעם נוספת?

מקור: Eurovisionfun.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תהיו הראשונים לדעת!