לאחר שכבר אישרה את אי השתתפותה באירוויזיון 2025, רשת הטלוויזיה הסלובקית RTVS תיסגר לצמיתות. מה ההשלכות למהלך? כל הפרטים בכתבה.

לפני כמספר חודשים הצהירה רשת הטלוויזיה הסלובקית, RTVS, על כך שלא תשתתף באירוויזיון 2025. זוזנה ויצ'לובה (Zuzana Vicelova), ראשת יחסי הציבור והתקשורת של רשת הטלוויזיה הסלובקית, מסרה אז כי: "בשל הסכום המופחת של מתקציב המדינה ל-RTVS, עליו הוחלט בסוף 2023, RTVS לא תשתתף באירוויזיון גם בתקופות אחרות (2025). השתתפותה של המדינה בתחרות קשורה בעלויות כספיות גבוהות, אשר ל-RTVS אין את המשאבים לממשן".

רשת הטלוויזיה והרדיו הסלובקית, RTVS, נעדרה מתחרות האירוויזיון שנים רבות עקב בעיות כלכליות, כאשר את השתתפותה האחרונה של סלובקיה באירוויזיון 2012 בבאקו מימן בעיקר נציג סלובקיה לתחרות זו, מקס ג'ייסון מאי (Max Jason Mai).
אלא שכעת, נראה כי לא רק ההשתתפות הסלובקית באירוויזיון בסכנה אלא גם עתידה של רשת הטלוויזיה הציבורית בסלובקיה, לאחר שהועבר במדינה חוק שמורה לסגור לצמיתות את רשת הטלוויזיה הציבורית הסלובקית – RTVS. הדבר נעשה על ידי הממשלה מאחר ורשת הטלוויזיה נתפסת בידיהם כפלורליסטית מדי, והיא תוחלף ברשת טלוויזיה שהדירקטוריון שלה ימונה על ידי הממשלה.

סגירת רשת הטלוויזיה RTVS משמעותה יציאה של המדינה מאיגוד השידור האירופי, ואי הכללתה באופן אוטומטי באירוויזיון עד שרשת טלוויזיה חדשה תוקם ותצטרף לאיגוד.
ההסדר החדש שממשלת סלובקיה מנסה להעביר מהווה הפרה של חוק חופש העיתונות באיחוד האירופי ותגובות לחוק התקבלו על ידי ארגונים רבים, בהם גם איגוד השידור האירופי, EBU. "נראה כי נעשה כאן ניסיון להפוך את השידור הציבורי בסלובקיה לנשלט על ידי הממשלה. הדבר מהווה סכנה לדמוקרטיה ולחופש הביטוי. גוף טלוויזיה ציבורי עצמאי ואובייקטיבי שמספק לאזרחים פרספקטיבות מגוונות הוא עמוד תווך בחברה בריאה. אנו מחויבים להגן על עצמאותה של RTVS כדי לקדם אזרחות בריאה ולשמור על הדמוקרטיה. מלבד זאת, איגוד השידור האירופי מזכיר לממשלת סלובקיה כי עליו לתמוך בשידור הציבורי בדרך הנכונה, תוך כיבוד חוק חופש העיתונות של האיחוד האירופי".

סלובקיה הצטרפה לתחרות האירוויזיון ב-1994 והשתתפה בה פעמיים נוספות בשנים 1996 ו-1998 אך לא זכתה להגיע להישגים משמעותיים. ב-2000 הודיעה רשת הטלוויזיה הסלובקית על פרישה מהתחרות, אליה חזרה רק ב-2009. סלובקיה השתתפה בתחרות עוד ארבע פעמים ברציפות, ולאחר שלא העפילה לגמר בכל אחת מהפעמים, הודיעה על פרישה סופית ב-2013, ומאז סירבה לחזור אליה. סלובקיה השתתפה סך הכל עד כה 7 פעמים.

מקור: ESC Portugal.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!