רשת הטלוויזיה האלבנית RTSH, הכריזה כי דמות מוכרת בעולם האירוויזיון תשמש כמנהלת האמנותית החדשה של המהדורה ה-63 של קדם האירוויזיון האלבני "Festivali i Këngës". מי הדמות המוכרת שחוזרת לעולם האירוויזיון?

עם הפנים ל-2025: רשת הטלוויזיה האלבנית RTSH החלה בהכנות לקראת המהדורה ה-63 של "Festivali i Këngës" שתיערך כמדי שנה בחודש דצמבר. הפסטיבל המסורתי החל את דרכו בשנת 1962 ולקראת אירוויזיון 2004, השנה בה הצטרפה אלבניה למשפחת האירוויזיון, הפכה לקדם האירוויזיון המקומי.

אנדרי ג'אהו (Andri Xhahu), המשמש כפרשן ומגיש את הניקוד האלבני באירוויזיון החל מ-2012, שיתף כי ההכנות לקראת הפסטיבל כבר בעיצומן ושיתף על חלק קטן מהתוכניות לפסטיבל הקרוב: "בפסטיבל האחרון נערך ערב נוסטלגיה שבו האמנים בתחרות שרו שירים של מוזיקה אלבנית עם אמנים מוכרים אחרים, והשנה הוחלט שבפסטיבל יבוצעו שירי אלבניה באירוויזיון משנים קודמות".מי הדמות האלבנית שחוזרת בתפקיד המנהלת האמנותית של קדם האירוויזיון המקומי?

רשת הטלוויזיה האלבנית RTSH הכריזה כי הדמות האלבנית המוכרת שתחזור בתפקיד המנהלת האמנותית של קדם האירוויזיון המקומי היא לא אחרת מאלהאידה דני (Elhaida Dani), שייצגה את אלבניה באירוויזיון 2015 בווינה, אוסטריה, עם השיר "I'm Alive", וסיימה במקום ה-17 בגמר הגדול. עוד נאמר כי שיתוף הפעולה של רשת הטלוויזיה עם הזמרת בנושא הפסטיבל יימשך גם לשנים הבאות.אלהאידה דני נחשבת כיום לאחד השמות הגדולים בתעשיית המוזיקה האלבנית, והיא גם זכתה בעצמה במהדורה ה-53 של קדם האירוויזיון המקומי "Festivali i Këngës", שנערך ב-28 בדצמבר 2014 עם השיר "Diell", אשר הוחלף ב-15 במרץ 2015 בשיר "I'm Alive". ההחלפה התבצעה בשל מחלוקת עם אחד מכותבי השיר הראשון. הפסטיבל עבור אלהאידה דני היה מוכר עוד טרם נבחרה לייצג את אלבניה בתחרות האירוויזיון, כאשר התמודדה גם במהדורה ה-50 לקראת אירוויזיון 2012, עם השיר "Mijera Vjet", איתו סיימה במקום ה-14, אך למרות ההישג הנמוך, זכתה אלהאידה בפרס "המלודיה הטובה ביותר" בפסטיבל.

במאי הפסטיבל מטעם רשת הטלוויזיה האלבנית RTSH, אלפרד פזה (Alfred Peza) הכריז:

"הגעתה של אלהאידה היא חדשות משמחות עבורי, עבור הצוות ועבור דעת הקהל, מכיוון שהחלטה זו תיתן ערך מוסף לפסטיבל, אשר נתן לה קריירה מפוארת החל מנצחונות בתחרויות מוזיקה רבות בהן התמודדה".

והוסיף כי אלהאידה דני תצטרף לבויקן לאקו (Bojken Lako), אשר שימש כמנהל אמנותי במהדורה ה-62 של הפסטיבל שנערך ביו ה-19 ל-22 בדצמבר 2023 ונחשב לאחד הפסטיבלים המוצלחים ביותר שיצאו מטעם רשת הטלוויזיה האלבנית RTSH.לאחר ההכרזה של רשת הטלוויזיה האלבנית RTSH, אלהאידה דני מסרה בתגובה:

"זו זכות ואחריות גדולה. נולדתי וגדלתי על הפסטיבל של RTSH, והודות לפסטיבל הזה הגעתי גם לבימת האירוויזיון. אני יודעת מה המשמעות של הפסטיבל הזה עבור האמנים האלבניים. אני יודעת מהי החשיבות. אני אתן את כולי עבור הפסטיבל הזה, וגם לפסטיבלים בשנים הבאות. זו הזדמנות פז להראות את הערכים המוספים הטובים ביותר של אלבניה. אנחנו מכוונים לבחור צוות מקצועי ככל האפשר, רציני ככל האפשר, כדי לעשות עבודה מצוינת לפסטיבל הזה ולפסטיבלים הבאים".

ובכל זאת נודיע כי רשת הטלוויזיה האלבנית RTSH טרם הצהירה באופן רשמי כי אישרה את השתתפותה של אלבניה באירוויזיון 2025, בנוסף טרם אושר אם הפסטיבל ישמש בפעם ה-22 כפלטפורמה לבחירת נציג אלבניה לאירוויזיון 2025 שייערך בשוויץ.אלבניה באירוויזיון 2024

"Titan" (בעברית: "ענק") הוא שם השיר שבוצע על ידי הזמרת בסה קוקדימה (Besa Kokëdhima) אשר ייצגה את אלבניה בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2024 שהתקיים במאלמו, שוודיה. אלבניה כשלה להעפיל לגמר התחרות כאשר סיימה את חצי הגמר השני במקום ה-15 עם 14 נקודות מיוון, איטליה, שוויץ וסן מרינו. הקהל הישראלי לא העניק ניקוד לשיר האלבני.

הפעם האחרונה בה אלבניה שלחה שיר בשפה האנגלית והצליחה לעלות לגמר הגדול הייתה בשנת 2015, עם השתתפותה של אלהאידה דני (Elhaida Dani) והשיר "I'm Alive", מאז בכל פעם ששלחה אלבניה שיר בשפה האנגלית – היא לא העפילה לגמר.

מקור: RTSH

אירוויזיון 2025: זו תהיה ההשתתפות ה-21 של אלבניה באירוויזיון. אלבניה הצטרפה לתחרות ב-2004 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2012 לאחר שהזמרת רונה נישליו הגיעה למקום החמישי עם השיר "Suus".
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תהיו הראשונים לדעת!