לאחר אירוויזיון מתוח ביטחונית ופוליטית עקב השתתפותה של ישראל, מאלמו מפרסמת את עלות הוצאות האבטחה של אירוויזיון 2024 שמוערכת בלא פחות מכ-2 מיליון יורו. כל הפרטים בכתבה.

המלחמה בישראל והשתתפותה באירוויזיון 2024 הפכה את התחרות השנה, בשילוב עם עיר המהגרים המוסלמית הגדולה ביותר בשוודיה מאלמו, למתוחה ביותר בתולדות התחרות. כספים רבים הושקעו על ידי המארגנים ביצירת מרחב ביטחוני בטוח ככל שניתן, ועל אף שאיש ממי שהיה נוכח במאלמו בשבוע האירוויזיון לא יכול לומר שפני השטח היו רגועים, האירוע עבר חלק ללא אירועים ביטחוניים חריגים או נפגעים בגוף. הייתה זו העבודה הביטחונית העצימה של כוחות הביטחון הישראליים (שאבטחו את המשלחת הישראלית באופן המחמיר ביותר אי פעם בכל צעד שלה, פשוטו כמשמעו) ושל כוחות הביטחון השוודיים, הנורווגיים והדניים (שסייעו לעיריית מאלמו).

העוינות לישראל וחוסר השליטה באוכלוסייה המוסלמית המקומית הוביל לעלויות אבטחה גבוהות גם מצד העירייה המארחת. המצב הוביל את עיריית מאלמו לצאת בהצהרה בה נאמר כי: "אנחנו לא יכולים להגיד שזו הייתה שנה טובה, אבל זו גם לא הייתה שנה רעה. זו הייתה שנה אינטנסיבית מספיק על מנת שאבטחת המתמודדים והמבקרים בתחרות תעלה לנו ביוקר". בהצהרה אף עיריית מאלמו הכריזה שלא תסכים לארח שוב את האירוויזיון בשטחה, כתוצאה מהשנה הקשה שעברה באירוח התחרות האינטנסיבי. כעת, כחודש לאחר סיום התחרות, מתפרסם המחיר הכבד אותו שילמה העיר על אופייה המתוח והמציאות הביטחונית שגרמו לעלויות האבטחה הגבוהות.כ-2 מיליון יורו הושקעו באבטחת אירוויזיון 2024 במאלמו, יותר מכל אירוויזיון אחר אי פעם. יותר מ-1,500 שוטרים ואנשי כוחות הביטחון התייצבו לאבטח ולשמור לכבוד התחרות בשלל המוקדים בהם התקיימה. ערוץ הרדיו השוודי הצהיר כי מדובר באחד ממבצעי המשטרה והאבטחה הגדולים ביותר אי פעם בתולדותיה של שוודיה. על אף זאת, קצין בכיר במשטרה השוודית, פר אנגסטרום (Per Engström), הבהיר כי לא מדובר בסכום גבוה מאוד יחסית למבצעים דומים. למרות דבריו כלל הגורמים הרשמיים שהיו מעורבים בהפקת ואבטחת האירוויזיון מעידים על האבטחה באירוע כפרוצדורה חסרת תקדים, בטח שבמדינה אירופאית כמו שוודיה, בטח שבסיטואציה המקושרת לחגיגה ולהנאה ולא למתיחות ולסכנה כמו תחרות האירוויזיון.

בנובמבר 2023, צוות ההפקה של SVT הצהיר על כוונתו להגביר את אמצעי הביטחון ולשמור על קשר הדוק עם משטרת מאלמו, בהתחשב באווירה מתוחה של מחאה בעקבות השתתפותה של ישראל. בהמשך השנה שוודיה ביקשה חיזוק משטרתי מדנמרק ונורווגיה, ששלחו עשרות שוטרים מכוחותיהם לאבטח את האירוויזיון. החלטות של ה-SVT התקבלו בהתאם לרמת איומי טרור גבוהה בשוודיה, עם שירות הביטחון השוודי (SÄPO) שהעלה את הרמה מ-3 ל-4 מתוך 5. דאגות לגבי סיכון של פיגועי טרור חודשו בעקבות התקיפה באולם "קרוקוס סיטי" מחוץ למוסקבה ב-22 במרץ 2024.

ננקטו צעדים נוספים להגנה על המשלחת הישראלית, כאשר הנציגה עדן גולן לוותה על ידי סוכני שב"כ בנוסף לשוטרים מקומיים, אך כל אלו היו חלק מהוצאותיה של המשלחת הישראלית ותאגיד השידור הישראלי "כאן". שב"כ גם ייעץ לאזרחים ישראלים לא לנסוע למאלמו ואף ראש השב"כ רונן בר טס למאלמו לבדוק את אבטחת המשלחת ע"י גורמי הביטחון הישראליים. אלפי מפגינים תפרו-פלסטיניים התקבצו במאלמו כדי להפגין נגד השתתפותה של ישראל בתחרות בליווי איומים חוזרים ונשנים על ביטחונה של הצוות הישראלי במאלמו.

"הבחירה במאלמו כעיר המארחת הייתה טעות", כך הודתה רשת הטלוויזיה השוודית בעצמה כחודש וחצי לפני האירוויזיון. אכן הזמן הוכיח לכולם שמאלמו עצמה לא הרגיעה את הרוחות סביב הנוכחות הישראלית בתחרות השנה. אולי, מי יודע, אם התחרות הייתה מתקיימת בעיר שלווה יותר (ומרכזית יותר לשוודים כמו סטוקהולם או גטבורג), ייתכן ועלויות האבטחה השוודית לא היו גבוהים כל כך. עלות זאת, שמתווספת למחיר הגבוה שהעירייה והמדינה המארחת צריכות לשלם עבור האירוויזיון כשלעצמו, מסבירה את הסתייגותה של מאלמו מאירוח חוזר של האירוויזיון. שנת 2024, עבורם, הייתה הקש ששבר את גב הגמל.
מקור:  Dagens Nyheter.

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 נערכה בעיר מאלמו שבשוודיה ב-7, 9 ו-11 במאי. זו הייתה הפעם השביעית שבה שוודיה אירחה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם הקודמת ב-2016 בעיר שטוקהולם. האולם המארח של התחרות הוא "Malmö Arena", אשר אירח את התחרות גם ב-2013, ומכיל בתוכו כ-15,500 מושבים.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם ברית בנשר והסביבה? הכנסו עכשיו!