סלובניה באירוויזיון 2024: רשת הטלוויזיה הסלובנית, RTVSLO, דורשת הבהרות מאיגוד השידור האירופי בנושאים שונים העוסקים ברובם בישראל. כל הפרטים בכתבה.

רשת הטלוויזיה הסלובנית, RTVSLO, הודיעה בימים האחרונים שתדרוש מאיגוד השידור האירופי (EBU) הבהרות בנוגע לנושאים שונים הדורשים בחינה בעקבות מקרים שונים שהתרחשו לקראת ובעקבות תחרות האירוויזיון לשנת 2024. כעת, נחשף מסמך השאלות המופנה ל-EBU, ובתוכו שאלות שרובן עוסקות או קשורות להשתתפותה של ישראל בתחרות האירוויזיון. לפניכם המסמך.
רשת הטלוויזיה הסלובנית, RTVSLO, שכבר הודיעה שתדרוש הבהרות מאיגוד השידור האירופי, מבקשת לבחון את אמינותן של הצבעות הקהל במדינה. קהל הצופים הסלובני העניק 12 נקודות לשכנה קרואטיה, דפוס הצבעה טיפוסי למדי, אך גם העניקה 10 נקודות לישראל – ככל הנראה הנתון אותו מבקשת רשת הטלוויזיה לבחון. רשת הטלוויזיה טוענת כי "הופיעו מצביעים חדשים רבים השנה, שלא הצביעו בעבר".

בסלובניה מבקשים לבחון את הסיבה לנקודת השיפוט החדשה המכונה "הצבעת שאר העולם", ממנה ישראל הרוויחה 12 נקודות נוספות, שנתיים ברצף, הן בגמר והן בחצאי הגמר. רשת הטלוויזיה שאלה גם לגבי אמצעים טכנולוגיים ששומשו בתחרות על מנת להחליף את קול הקהל באולם, ככל הנראה בכוונה לצעקות הבוז לישראל שבקושי נשמעו בשידור עצמו.

הבהרה מדאיגה ואנטי ישראלית לא פחות, שדורשת רשת הטלוויזיה הסלובנית לבחון, היא מידת ההשפעה של נותני החסות בתחרות על התוכן והתוצאות הסופיות. הספונסר הראשי של התחרות מאז שנת 2020 היא החברה הישראלית Moroccanoil, ונראה כי גם מאחורי השאלה הזו של הסלובנים מסתתרת קונספירציה אנטי ישראלית.

רשת הטלוויזיה דורשת מאיגוד השידור האירופי להבהיר גם מדוע הולנד הודחה מהתחרות, פרשייה שכללה אצבעות מאשימות רבות כלפי המשלחת הישראלית, למרות שאיגוד השידור האירופי הבהיר שאין לחברי המשלחת הישראלית קשר להדחת הנציג ההולנדי.

נדמה כי האנטי-ישראליות מושרשת ברשת הטלוויזיה, שכן אישיות בכירה בה, מישה מולק (Miša Molk), יצאה בהצהרה שערורייתית לפיה "איגוד השידור האירופי טעה כשאפשר לישראל להתמודד באירוויזיון". בראיון אמרה: "היו הרבה מאוד איסורים, אך האיסור הנחוץ ביותר לא התקבל: שישראל לא תשתתף או שהאירוע עצמו יתבטל השנה. ה-EBU ניסה מאוד למנוע עימותים, התנגדויות, אבל…ההחלטות שהתקבלו יצרו יותר עימותים".
המסמך המלא של רשת הטלוויזיה הסלובנית, מתורגם לעברית: "אחרי שבוע האירוויזיון, רשת הטלוויזיה הסלובנית, שמטפלת בפרויקט האירוויזיון באופן מסורתי, אספה שאלות דחופות שצריכות להיענות כתוצאה מאירועי השנה. אנו מדגישים כי האירוויזיון הוא פרויקט חשוב ל-RTVSLO ולסלובניה כולה, עם תהודה רבה במדינה שלנו, סלובניה שמחה להיות חלק ממנו. מסיבה זו, לאחר שבוע האירוויזיון השנוי במחלוקת שנערך השנה, הטלויזיה הסלובנית מבקשת תשובות לשאלות חשובות מאיגוד השידור האירופי, ובאותו הזמן מבקשת שהשאלות האלה ישמשו על מנת לבנות דיון גדול יותר בנוגע לפיתוח עתידי של תחרות האירוויזיון, שהשנה, כאמור, הייתה מקטבת מאוד.

רשת הטלוויזיה הסלובנית מבקשת מידע מאיגוד השידור האירופי בנוגע להצבעת הקהל הסלובני, לא רק מספר הקולות, אלא מידע מדויק בנוגע לאיך הקהל הסלובני הצביע. התוצאה מעוררת בנו חשד, בעיקר המספר הגדול של מצביעי אונליין 'חדשים' שלא הצביעו מעולם קודם.

רשת הטלוויזיה הסלובנית מבקשת מאיגוד השידור האירופי הסברים בנוגע לפסילתה של הולנד מתחרות האירוויזיון, בנוגע לאמצעים טכניים ששומשו בתחרות על מנת להחליף את קולות הקהל באולם, בנוגע לאיסור הכנסת דגל האיחוד האירופי לאולם ובנוגע להשפעה אפשרית של נותני החסות בתחרות על האירוע.

רשת הטלוויזיה הסלובנית קוראת לרשויות האיגוד השידור האירופי לבחון מחדש את השימוש בהצבעת "שאר העולם בתחרות". מדוע שאזרחי מדינות שלא משתתפות בתחרות יקבלו השפעה על המתרחש בה?

לסיכום, רשת הטלוויזיה הסלובנית קוראת לרפלקציה באיגוד השידור האירופי על המתרחש ומקווה ליצירת דרכים חדשות לקבלת ההחלטות שמערבות את המדינות החברות באיגוד, באופן דמוקרטי." 
מסמך זה הוא הראשון מסוגו בתחרות, אף רשת טלוויזיה לא יצאה כנגד ישראל בכזו ישירות קודם לכן. מדובר בתקדים מדאיג מאוד, שיכול להעיד על מגמה כוללת בתחרות האירוויזיון, באיגוד השידור האירופי ובאירופה ככלל. המסמך לא רק אנטי ישראלי, אלא מכיל בתוכו שאלות בעלות קונוטציה אנטישמית ומעוררת דאגה. הכיצד גוף ממלכתי במדינה דמוקרטית, שחברה באיחוד האירופי, מסוגל להוציא מסמך מלא כל כך הרבה שנאת חינם?
סלובניה באירוויזיון 2024

"Veronika" ("ורוניקה") הוא שם השיר שבוצע ע"י רייבן (Raiven), אשר נבחרה לייצג את סלובניה באמצעות בחירה פנימית של רשת הטלוויזיה. סלובניה עלתה לגמר לאחר שהגיעה למקום התשיעי בחצי הגמר הראשון עם 51 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום ה-23 עם 27 נקודות.

זאת הפעם השנייה ברציפות שבה סלובניה מעפילה לגמר, הישג אותו היא משווה לרצף ההעפלות בשנים 2014-2015 ובשנים 2018-2019. עם זאת, זהו ההישג הכי נמוך אליו סלובניה מגיעה בגמר מאז אירוויזיון 2014.

מקור: RTVSLO.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תהיו הראשונים לדעת!