נורווגיה באירוויזיון 2024: אלסנדרה, נציגת נורווגיה וזוכת המקום החמישי באירוויזיון 2023, ביטלה ברגע האחרון את השתתפותה כמגישת הניקוד הנורווגי וקראה לישראל "מדינה שמבצעת רצח עם". כל הפרטים בכתבה.

אלסנדרה (Alessandra), זוכת המקום החמישי מטעם נורווגיה באירוויזיון 2023 עם השיר "Queen of kings" (בעברית: "מלכת המלכים") הייתה אמורה להקריא את 12 הנקודות של רשת הטלוויזיה הנורווגית, NRK, הערב בגמר אירוויזיון 2024. ברגע האחרון וברקע אינספור הסערות שמתרחשות לקראת הגמר הגדול שייפתח בשעה 22:00 הערב, הודיעה אלסנדרה כי היא אינה תמסור את הניקוד הנורווגי עקב "המצב הנפיץ".

לאחר מכן פרסמה הזמרת סרטון בחשבון האינסטגרם שלה, בו מסרה: "הערב הייתי אמורה למסור את הניקוד הנורווגי בגמר האירוויזיון. למרות שאני אסירת תודה על ההזדמנות בחרתי לפרוש מהתפקיד. המוטו של האירוויזיון הוא "מאוחדים במוזיקה", הוא הסיבה שאני עושה מוזיקה, אבל כרגע המילים האלו הם מילים ריקות. מתבצע רצח עם ואני מבקשת מכולכם לפתוח את העיניים ואת הלב. תשוחרר פלסטין".

אינגווליד הלינסן (Ingvlid Helljesen), שדרנית ומנחת טלוויזיה מטעם רשת הטלוויזיה של נורווגיה, תחליף את אלסנדרה בתפקיד. אינגווליד מגיעה עם ניסיון רב לתפקיד שאליו "הוקפצה" ברגע האחרון, לאחר שמסרה את הניקוד של נורווגיה בין השנים 2004-2006.

לעדכונים שוטפים במהלך החזרות ותקופת האירוויזיון:
עקבו אחרינו באינסטגרם | עקבו אחרינו ביוטיוב | עקבו אחרינו בטיקטוק
 

הצגת פוסט זה באינסטגרם

 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Alessandra‎‏ (@‏‎alessandram02‎‏)‎‏

"המצב הנפיץ" שאליו התכוונה אלסנדרה מורכב ביממה האחרונה משרשרת אירועים שנדמה שהפקת האירוויזיון לא צפתה ולא מסוגלת להשתלט על כולם. נזכיר גם שנורווגיה הייתה אחת המדינות ממנה הגיעו הכי הרבה התנגדויות אנטי-ישראליות, כולל לא מעט פרובוקציות פרו-פלסטיניות בקדם הנורווגי Melodi Grand Prix 2024, שבסופו נבחרה להקת גוטה (Gåte) שהצהירה בגלוי על אי-שביעות רצונה מהשתתפות ישראל באירוויזיון ואף סירבה להתראיין אלינו באירוע השטיח הטורקיז שהתקיים ביום ראשון השבוע.


נורווגיה באירוויזיון 2024

"Ulveham" (בעברית: "איש זאב") הוא שם השיר שיבוצע ע"י להקת גוטה (Gåte), אשר תייצג את נורווגיה כשיר מספר 15 בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2024 שיתקיים במאלמו, שוודיה. השיר נכתב והולחן על ידי חברי הלהקה גונהילד סונדלי (Gunnhild Sundli), מגנוס בורמרק (Magnus Børmark) ויון אבן שרר (Jon Even Schärer), ביחד עם סביינונג סונדלי (Sveinung Eklo Sundli), מאריט ינסן לילבוון (Marit Jensen Lillebuen) ורוני גרף ינסן (Ronny Graff Janssen). זהו שירם הראשון של כל היוצרים בתחרות האירוויזיון. השיר מבוצע בשפה הנורווגית, וזהו למעשה שיר האירוויזיון הראשון בשפה הנורווגית ששולחת נורווגיה לתחרות מאז שנת 2006!

השיר "Ulveham" הוא פרשנות מודרנית לבלדה נורווגית מימי הביניים הידועה בשם "Møya i ulveham" ("המשרתת בזאב פלט"). המילים מספרות את סיפורה של עלמה צעירה שעוברת סדרה של טרנספורמציות עקב מעשיה של אמה החורגת המרושעת. בבלדה, הנערה מתוארת בתחילה כיפה ואהובה, אך אמה החורגת, המצטיירת כרשעית, הופכת אותה לחפצים שונים כמו מחט וסכין. למרות זאת, האנשים ממשיכים להעריך אותה, למורת רוחה של אמה החורגת. כעונש נוסף, האם החורגת הופכת את העלמה לזאב. הבלדה מסתיימת בכך שהזאב (העלמה במצבה המשתנה) מסתערת על אמה החורגת, שנמצאת בהריון מאחיה למחצה של העלמה. כשהפתרון למצוקה של העלמה, שמבקשת להסיר את הקללה, מוצאת זאת בעזרת  צריכת הדם של אחיה שטרם נולד.

הפרשנות החדשה בוחנת נושאים של בידוד והשלכות של אכזריות וקנאה. הוא שואב מהפולקלור והמיתולוגיה הנורווגית המסורתית, ומציע נרטיב אפל ורודף שמשקף את ההקשר התרבותי של בלדות מימי הביניים.

בימים אלה מדורגת נורווגיה במקום ה-12 בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

גוטה – מי אתם?

גוטה (Gåte) היא להקה נורווגית המתעסקת בעיקר במוזיקת פולקלור נורווגי ומטאל, המורכבת מגונהילד סונדלי (Gunnhild Sundli), מגנוס ביורמארק (Magnus Børmark), יון אוון שארר (Jon Even Schärer), מאטס פאולסן (Mats Paulsen) וג'ון סטנרסן (John Stenersen).

הלהקה שחררה עד כה חמישה אלבומים ושישה מיני אלבומים. ההצלחה העיקרית של הלהקה התרחשה בשנים 2002-2004, מאז מרבית חברי הלהקה התחלפו בחברים חדשים.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-62 של נורווגיה באירוויזיון. נורווגיה הצטרפה לתחרות ב-1960 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של נורווגיה הייתה באירוויזיון 2009 עם השיר "Fairytale" בביצועו של הזמר אלכסנדר ריבאק.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!