מסיבת האירוויזיון באמסטרדם התקיימה אמש בהשתתפות 28 נציגי אירוויזיון 2024. כתבינו נכחו במסיבת העיתונאים והופתעו לגלות שמנהליהם של שישה נציגים סירבו שאומניהם יתראיינו לאתר EuroMix, מאחר ומדובר באתר ישראלי. כל הפרטים בכתבה.

מדי שנה כחודש לפני האירוויזיון, נציגי המדינות משתתפים במסיבות אירוויזיון מקדימות ברחבי אירופה על מנת לקדם את שיריהם, להתראיין לגופי התקשורת השונים המסקרים את התחרות ולפגוש את מעריציהם. אמש נערכה באמסטרדם מסיבת האירוויזיון "Eurovision In Concert", לה נלוותה מסיבת עיתונאים. שליחינו לאמסטרדם – הראל ישראל, אילן צולר ועפר ארנר, ייצגו את אתר יורומיקס בכבוד, אך נתקלו בסירוב ממספר משלחות בנוגע לראיונות – כיוון שמדובר באתר ישראלי. נדגיש – לא מדובר בסירוב של האומנים להתראיין, אלא החלטה של ראשי המשלחת או של יחסי הציבור שמנחים את האומנים למי כדאי להתראיין ולמי לא.
כתבינו מוסרים כי גם כאשר שוחחו עם משלחות האומנים וביקשו לראיין אותם בכל זאת ללא שאלות הקשורות לפוליטיקה, הם נתקלו בסירוב נוסף.

ייתכן כי הסירוב מגיע לאחר שאומנים התראיינו לאתרנו במסיבת האירוויזיון המקדימה "PrePartyES" שנערכה לאחרונה במדריד, דבר אשר לא התקבל בעין יפה על ידי חובבי אירוויזיון פרו-פלסטיניים. נציגת איסלנד, הרה ביורק (Hera Björk), אשר שיתפה באהבתה לשיר הישראלי ולקהל הישראלי שתומך בה, נתקלה בתגובות שליליות רבות ממעריצים איסלנדיים. רבים מהם אף הצהירו כי בעקבות הדברים שאמרה בראיון, היא "אינה מייצגת את העם האיסלנדי". הרשתות החברתיות געשו ורעשו בכל פעם שאמן העז להתראיין לאתרנו ואף למסור את אהבתו לקהל הישראלי, וייתכן שהחלטת המשלחות לסרב בנימוס נובעת מהחשש שאומניהם יקבלו את אותה שנאה.

לפני כשבועיים, עשרה נציגים פרסמו הצהרה פוליטית משותפת העוסקת במלחמה בעזה. בהצהרה נכתב כי "לאור המצב הנוכחי בשטחים הפלסטיניים הכבושים, ובייחוד בעזה ובישראל, אנו לא חשים בנוח לשמור על שתיקה. זה חשוב עבורנו לעמוד בסולידריות עם המדוכאים ולבטא את שאיפתנו לשלום, להפסקת אש קבועה ומיידית, ולשובם בשלום של כל החטופים. אנו עומדים מאוחדים כנגד כל צורה של שנאה, כולל אנטישמיות ואיסלאמופוביה".

 

הצגת פוסט זה באינסטגרם

 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Mustii ( )‎‏ (@‏‎mustiimusic‎‏)‎‏

במסיבת האירוויזיון המקדימה במדריד (שנערכה יום לאחר פרסום ההצהרה), שישה נציגים אף ענדו את הסיכה האדומה של ארגון Artists4Ceasefire. על פי הארגון, הסיכה מסמלת את הקריאה לנשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, ללחוץ להשגת הפסקת אש ללא דיחוי. בהצהרה נכתב: "סיום הפצצת עזה ושחרור בטוח של בני ערובה. מחצית משני מיליון תושבי עזה הם ילדים, ויותר משני שלישים הם פליטים וצאצאיהם נאלצים לברוח מבתיהם. יש לאפשר לסיוע הומניטרי להגיע אליהם". ההצהרה הרשמית מזכירה את שחרור החטופים הישראלים, אך עוסקת בעיקר בהפסקת האש ומדגישה שמאז ה-7 באוקטובר "הוטלו על עזה 45 אלף פצצות – וכתוצאה מכך מידי 10 דקות נהרג ילד בעזה". אזכור לילדים שנהרגו בישראל – אין. אזכור לרקטות שמשוגרות לישראל – אין.

צוות יורומיקס סבור כי אין כל קשר בין מתן ראיונות לתקשורת הישראלית לבין דעה פוליטית. מטרת האירוויזיון היא אחדות באמצעות המוזיקה, וההחלטה לסרב לראיונות לתקשורת ישראלית נובעת מאפליה ומחשש שאומנים יהיו "מזוהים פוליטית". אנחנו חשים צביעות מצד המשלחות לאפשר לאומנים להתבטא פוליטית בכל הקשור לישראל, אך לסרב להישאל על כך מצד התקשורת הישראלית.

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 תיערך בעיר מאלמו שבשוודיה ב-7, 9 ו-11 במאי. זאת תהיה הפעם השביעית שבה תארח שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם. האולם המארח של התחרות הוא "Malmö Arena", אשר אירח את התחרות גם ב-2013, ומכיל בתוכו כ-15,500 מושבים.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

[sim