צילום מסך

בשאר מוראד, הזמר הפלסטיני שהוכרז כאחד מעשרת המתחרים בקדם האירוויזיון באיסלנד, טרם הצהיר באופן חד משמעי לגבי השתתפותו באירוויזיון, זאת במידה ויזכה בקדם האיסלנדי. עוד פרובוקציה מבית היוצר של איסלנד?

רשת הטלוויזיה האיסלנדית, RÚV, הכריזה בשבת האחרונה על רשימת המתמודדים שייקחו חלק בקדם האירוויזיון האיסלנדי, "Söngvakeppnin 2024". מי שהוכרז כאחד מעשרת המתמודדים בקדם האירוויזיון האיסלנדי הוא בשאר מוראד (Bashar Murad), זמר פלסטיני בעל תעודת זהות כחולה אשר מתגורר במזרח ירושלים, ויתמודד בקדם המקומי עם השיר "Vestrið villt" (בעברית: "המערב הפרוע").

השמועות על השתתפותו בקדם האירוויזיון האיסלנדי החלו מספר ימים לפני ההכרזה הרשמית, וזאת על רקע הודעתה של רשת הטלוויזיה האיסלנדית שמאיימת לפרוש מאירוויזיון 2024 בעקבות השתתפותה של ישראל בתחרות הקרובה והמלחמה בעזה. בעקבות כך, הוחלט כי ההחלטה על השתתפותה תתבצע לאחר קביעת הזוכה בקדם האירוויזיון, ולאחר דיונים שיערכו בין המנצח לבין רשת הטלוויזיה.
ההכרזה על השתתפותו של מוראד בקדם האיסלנדי גרמה לעלייתה של איסלנד לראש טבלאות ההימורים לזכייה באירוויזיון 2024, אך כבר בשעות האחרונות נרשמת ירידה בהימורים וזאת על רקע אכזבה מהשיר שבחר לבצע בתחרות. עם זאת, לאחרונה הצהיר הזמר בראיון לטלוויזיה הציבורית שלא בטוח שיסכים להשתתף באירוויזיון במידה וינצח ב-"Söngvakeppnin".

מוראד מסר: "למעשה, התחלנו לעבוד על הפרויקט הזה לפני שנה וחצי ושקלנו להשתתף בתחרות בשנה שעברה, אבל החלטנו שעדיף לחכות עוד שנה. העבודה על השיר הנוכחי התחילה באוגוסט 2022, ומי יודע מה יקרה? זה תלוי גם במצב שאנחנו נמצאים בו. דברים משתנים מיום ליום". במידה ומוראד ינצח ויחליט לפרוש מהתחרות, איסלנד תהיה המדינה הראשונה שפורשת בגלל נוכחותה של ישראל בתחרות וכמחאה על המלחמה המתנהלת בעזה.

נזכיר שמתמודדי קדם האירוויזיון האיסלנדי, אם אכן ישמש בסופו של דבר לאירוויזיון, חייבים לשיר את שירם באיסלנדית בחצי הגמר, ובמידה והם עולים לגמר הם יכולים לבחור האם להשאיר את השיר בגרסתו הסופית באיסלנדית או דווקא לשיר אותו באנגלית. החוק העלה ספקות לגבי יכולתו של מוראד לשיר באיסלנדית, שכן לא ידועה זיקתו הלאומית לאיסלנד, אם היא קיימת בכלל. במקביל לגרסה האיסלנדית של שירו, פרסם הזמר את הגרסה באנגלית לשיר שנקראת "Wild West".

 

תאריכי קדם האירוויזיון האיסלנדי:

  • חצי גמר 1 – 17 בפברואר
  • חצי גמר 2 – 24 בפברואר
  • הגמר הגדול – 2 במרץ
בשאר מוראד – מי אתה?

בשאר מוראד הוא זמר בן 31, אשר נולד בשכונת דחיית אל בריד במזרח ירושלים ב-1993. הוא גדל בשכונת בית חנינא שממוקמת בצפון ירושלים ונחשבת לשטח ישראלי. אם השם של הזמר נשמע לכם מוכר, אין זה מקרה – חודש לפני גמר אירוויזיון 2019 בתל אביב, צילמו חברי להקת הטארי (Hatari), נציגי איסלנד לאירוויזיון, את הגלויות שלהם לתחרות. באותה עת, צילמה הלהקה בעיר יריחו קליפ לשיר חדש בשם "KLEFI / SAMED", בו מתארח מוראד. השיר פורסם כשבוע לאחר גמר האירוויזיון, ובו נראה מוראד מניף את דגל פלסטין, ומצטרף להרכב בשיר בקריאות כמו "אחרי כל הסבל אני עומד איתן, לא אכנע ולא אשתחווה", או שורה שבה נאמר "סבלתי רבות לאורך השנים, אך אני עומד כאן ולא אמחק". בשיר זה מצהיר מוראד על התנגדותו למה שהוא מגדיר כיבוש ישראלי, ואולי אף לקיומה של מדינת ישראל?

להקת הטארי זכורה לשמצה עקב התבטאויותיה נגד ישראל לפני התחרות, ובעיקר עקב הנפת צעיף ועליו דגל פלסטין במהלך שלב הקראת הניקוד בגמר הגדול.

אם ככה, מה גורם לזמר שמגדיר את עצמו כפלסטיני לרצות לייצג את איסלנד באירוויזיון? ככל הנראה מדובר במהלך שנועד לעורר פרובוקציה – מוראד עצמו מתגורר בישראל, אולי ביקר מספר פעמים בחייו באיסלנד, וסביר שכלל לא דובר את השפה האיסלנדית. איסלנד עצמה היא אחת מהמדינות שמובילות קו פרו-פלסטיני מובהק נגד ישראל, והשתתפות של זמר פלסטיני באירוויזיון יכולה להפוך לזירה פוליטית שבה הזמר ינצל כל הזדמנות כדי להשמיע את דעותיו ואת התבטאויותיו נגד ישראל.

מוראד שמגדיר את עצמו כפלסטיני, מחזיק תעודת זהות ישראלית ואף למד שנה בבית הספר למוזיקה רימון שנמצא ברמת השרון. למען הסר ספק, נדגיש עבור קוראנו מחו"ל שרמת השרון היא עיר במרכז ישראל.

שנית, מוראד אשר מגדיר את עצמו כהומו מוצהר, בוחר לתמוך בזכויות העם הפלסטיני גם במחיר של התעלמות מזהותו המינית. בחודש שעבר שמו של מוראד עלה שוב לכותרות לאחר שערך ראיון למגזין האמריקאי הקווירי "THEM". בראיון עצמו הוא דיבר ארוכות על המלחמה, על הדיכוי והכיבוש שלדעתו מנהלת ישראל, ובחר להשמיט את הדברים החשובים ביותר – ארגון הטרור חמאס, מתקפת הטרור הרצחנית ב-7 באוקטובר, והאלימות הפלסטינית נגד קהילת הלהט"ב שהוא חלק ממנה.

זאת לא הפעם הראשונה שבה מוראד עלה לכותרות בהקשר לזהותו המינית. בחודש יוני 2022 עלה מוראד לכותרות וזאת לאחר שמספר פעילים פלסטינים הצליחו להביא לביטול הופעה מתכוננת שלו ברמאללה, אשר יועדה לקהילה הגאה, תוך כדי השמעת איומים. נציגי הפעילים אמרו אז: "יש בחור בשם בשאר מוראד שאמור לערוך כאן מסיבה היום. בשאר מוראד הוא הומו, על אדם זה נאסר לקיים קונצרט, הוא לא מייצג אותנו או אף אחד מהאנשים החופשיים שלנו. באנו לכאן לייעץ לך בצורה מכובדת, אנחנו מדברים איתך בצורה נחמדה, אל תבחן את הסבלנות שלנו. כל מי שיעז לפגוע בדת שלנו יחצה קו אדום". מוראד בחר להרכין ראש ולבטל את ההופעה, כי בכל זאת – מה זה כבר לדרוך על זכויות של עשרות אלפי אזרחים ערבים מהקהילה הגאה לעומת תמיכה בפלסטין?
איסלנד באירוויזיון 2023

דיליה (Diljá), שזכתה בקדם האירוויזיון האיסלנדי, ייצגה את איסלנד עם שירה "Power" (בעברית: "כוח"). איסלנד לא העפילה לגמר הגדול לאחר שהגיעה למקום ה-11 בחצי הגמר השני עם 44 נקודות. זאת הפעם הראשונה מאז אירוויזיון 2018 שאיסלנד לא מעפילה לגמר.

מקור: RUV.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-36 של איסלנד באירוויזיון. איסלנד הצטרפה לתחרות ב-1986 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 1999 ובאירוויזיון 2009 לאחר שסיימה פעמיים במקום השני.


רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם מגנטים? בחרו רק ב- LaVie Photography!