איגוד השידור האירופי פרסם היום את חלוקת הקבוצות לקראת הגרלת סדר השירים באירוויזיון 2024. מטרת החלוקה היא למנוע מהמדינות ככל האפשר הצבעה משותפת האחת לשנייה. היכן שובצה ישראל השנה?

כמדי שנה, עורך איגוד השידור האירופי הגרלה כדי לקבוע את סדר השירים של המדינות המשתתפות בחצאי הגמר. גם השנה, 31 מדינות צפויות להשתתף בשני חצאי הגמר והן חולקו לחמש קבוצות שונות (הקבוצה השישית היא למעשה המדינות המשוריינות אוטומטית בגמר). החלוקה מתבססת עפ"י דפוסי הצבעה היסטוריים בין המדינות לאורך השנים והיא נועדה למעשה כדי לצמצם את הצבעות השכנים והמהגרים כדי להגביר את המתח סביב המופע, כך לפי לשון ההודעה הרשמית שפורסמה.
כל קבוצה מתוך שש הקבוצות, מכילה מדינות אשר להן מכנה משותף של הצבעה הדדית באירוויזיון או שכנות קרובה. כל קבוצה תחולק לשניים – חצי מהמדינות ישתתפו בחצי הגמר הראשון והחצי השני ישתתפו בחצי הגמר השני. המטרה: למנוע מהמדינות הצבעה משותפת האחת לשנייה בשלב חצאי הגמר וליצור "בלוק" שבו מדינות יצליחו להתברג אוטומטית בגמר בשל הצבעה גושית.

קבוצה א'

אלבניה
אוסטריה
שוויץ
קרואטיה
סרביה
סלובניה

קבוצה ב'

דנמרק
אוסטרליה
פינלנד
איסלנד
נורווגיה
אסטוניה

קבוצה ג'

ארמניה
אזרבייג'אן
גאורגיה
ישראל
לטביה
ליטא
אוקראינה
קבוצה ד'

קפריסין
יוון
אירלנד
מלטה
פורטוגל
סן מרינו

קבוצה ה'

בלגיה
צ'כיה
לוקסמבורג
הולנד
מולדובה
פולין

קבוצה ו' – העולות האוטומטיות לגמר

צרפת
איטליה
גרמניה
ספרד
בריטניה
שוודיה
הגרלת חצאי הגמר הרשמית תתקיים מחר, ה-30 בינואר בשעה 21:00 (שעון ישראל), ובמהלכה יקבע באיזה חצי גמר תתמודד כל מדינה, ואילו מדינות יתמודדו בחלקו הראשון ובחלקו האחרון של כל חצי גמר. את הטקס יגישו מנחת הטלוויזיה והעיתונאית פרנילה מאנסון קולט (Pernilla Mansson Colt), אשר הנחתה את ההגרלה בפעם הקודמת שהתחרות נערכה במאלמו ב-2013, ופארה עבדי (Farah Abadi), אשר הנחתה את המלודיפסטיבלן (קדם האירוויזיון השוודי) בשנים 2022-2023, וגם הגישה את הניקוד השוודי באירוויזיון 2023.

המדינה המארחת (שוודיה) וחמש המדינות הגדולות שמשתתפות אוטומטית בגמר (בריטניה, איטליה, גרמניה, ספרד וצרפת), יוקצו כל אחת לחצי הגמר שבו עליהן להצביע. לאחר מכן, 31 המדינות הנותרות יחולקו כל אחת לחצי הגמר שבו יתמודדו, ובנוסף ייחשף באיזה חלק של חצי הגמר תופיע כל מדינה – בחלקו הראשון (בין השירים שיופיעו ראשונים בסדר ההופעה) או בחלקו השני (בין השירים שיופיעו אחרונים). סדר ההופעות הרשמי ייקבע בהמשך ע"י צוות ההפקה, כמו שנעשה מאז אירוויזיון 2013. לסדר ההופעה של חצאי הגמר עשויה להיות השפעה רבה, מאחר והשירים המופיעים בסוף הערב נוטים להיות זכירים יותר ובהתאם, מקבלים נקודות רבות יותר.

במעמד ההגרלה יערך גם טקס חילופי מפתחות הערים המארחות בין ליברפול למאלמו. במהלך הטקס מנהיג מועצת העיר ליברפול (תפקיד המקביל לראש העיר), ליאם רובינסון (Liam Robinson), ימסור את המפתחות הרשמיים של העיר המארחת לראש עיריית מאלמו, קתרין חואנפלדט יאמה (Katrin Stjernfeldt Jammeh). העברת המפתחות היא טקס מסורתי המתקיים מידי שנה, בה ראש העיר המארחת בשנה הקודמת מעביר את מפתחות העיר לראש העיר המארחת החדשה.

מקור: Eurovision.tv.

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 תיערך בעיר מאלמו שבשוודיה בתאריכים 7, 9 ו-11 במאי. זאת תהיה הפעם השביעית שבה תארח שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם. אולם התחרות הנבחר, "Malmö Arena", יכול להכיל בתוכו עד 15,500 צופים, והוא אירח את האירוויזיון בפעם הקודמת שהתחרות נערכה במאלמו ב-2013.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!