להקת גוטה (Gåte), אשר מתמודדת על ייצוג נורווגיה באירוויזיון 2024, נדרשה לערוך שינויים בשיר עמו היא מתחרה בגמר בשל "חשש לפסילה".

גוטה (Gåte), הלהקה האהובה שסומנה כאחת המועמדות הבולטות השנה לנצח בקדם האירוויזיון של נורווגיה ("Melodi Grand Prix"), התבקשה על ידי הגורמים הממונים על האירוויזיון בנורווגיה לשכתב את השיר איתו היא מתחרה, “Ulveham” (בעברית: "עור זאב") לקראת גמר התחרות שייערך בשבת הקרובה, ה-3 בפברואר.

ראש המשלחת הנורווגית לאירוויזיון, סטיג קרלסן (Stig Karlsen), הסביר כי בשיר “Ulveham” ישנן מילים העשויות להיות בעייתיות ולעמוד בניגוד לכללי התחרות, זאת בגלל דמיון גבוה מדי בין מילות השיר לבין טקסטים עתיקים מימי הביניים. רשת הטלוויזיה הנורווגית, NRK, פנתה ללהקת גוטה בעקבות זאת ודרשה לערוך את השינויים המתבקשים כדי לעמוד בתנאי ההשתתפות.
השיר “Ulveham” עוסק בתרבות הנורווגית המסורתית העתיקה. קרלסן הבהיר כי על אף השינויים שהתבקשו להתבצע, שמו ונושאו המרכזי של השיר יישארו כסדרם, וכי אין חשדות על העתקה או גניבה כנגד השיר והלהקה. רשת הטלוויזיה הנורווגית אף התייעצה בנושא עם איגוד השידור האירופי (EBU), שאישר כי הלהקה והשיר עומדים בתנאי ההשתתפות באירוויזיון ויוכלו להתמודד בתחרות הקרובה במאלמו במידה וינצחו בקדם האירוויזיון.

קרלסן, שהוא גם המנהל המוזיקלי של המלודי גרנד פרי בנורווגיה, הוסיף שלא יורגש הבדל גדול בין גרסתו הראשונה של השיר לבין הגרסה החדשה לאחר השינוי. לפי המידע שפורסם, האלמנטים הנורווגיים המסורתיים יישארו אך מילות השיר יעברו שכתוב כמעט לגמרי.

 

גוטה – מי אתם?

גוטה (Gåte) היא להקה נורווגית המתעסקת בעיקר במוזיקת פולקלור נורווגי ומטאל, המורכבת מגונהילד סונדלי (Gunnhild Sundli), מגנוס ביורמארק (Magnus Børmark), יון אוון שארר (Jon Even Schärer), מאטס פאולסן (Mats Paulsen) וג'ון סטנרסן (John Stenersen). הלהקה הוכרזה כמשתתפת בקדם האירוויזיון הנורווגי ב-5 בינואר והשתתפה בחצי הגמר השני של קדם האירוויזיון ב-20 בינואר, בו הצליחה להעפיל לגמר התחרות שיתקיים בשבת הקרובה. גוטה מסתמנת כאחת המועמדות הבולטות והמתקדמות לזכות בקדם האירוויזיון ולייצג את נורווגיה באירוויזיון 2024 במאי הקרוב בעיר מאלמו, לצד מתמודדים חזקים אחרים כמו קיינו (KEiiNO) ומרגרט ברגר (Margaret Berger).
רשימת המתמודדים שהעפילו לגמר הגדול:

לחצו על שם השיר להאזנה!

כאמור, הנציג והשיר הנורווגי לאירוויזיון הקרוב ייבחר ב-3 בפברואר בגמר המלודי גרנד פרי בעיר טרונדהיים בשעה 20:50 (שעון ישראל). הזוכה ייקבע על ידי חלוקה של 60% על פי הצבעת הקהל ו-40% על פי ניקוד חבר שופטים בינלאומי.
נורווגיה באירוויזיון 2023

אלסנדרה מלה (Alessandra Mele), שזכתה בקדם האירוויזיון הנורווגי, ייצגה את נורווגיה עם שירה "Queen of Kings" (בעברית: "מלכת המלכים"). נורווגיה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום השישי בחצי הגמר הראשון עם 102 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום החמישי עם 268 נקודות – ההישג הכי טוב של נורווגיה מאז אירוויזיון 2013.

מקור: NRK.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-62 של נורווגיה באירוויזיון. נורווגיה הצטרפה לתחרות ב-1960 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של נורווגיה הייתה באירוויזיון 2009 עם השיר "Fairytale" בביצועו של הזמר אלכסנדר ריבאק.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם בר מצווה? בחרו רק ב- LaVie Photography!