הערב התקיימה הפגנה מחוץ למשרדי רשת הטלוויזיה האיסלנדית, RÚV, הקוראת לפסול את ישראל מתחרות האירוויזיון הקרובה. המפגינים נפגשו עם מנהל מחלקת הרדיו של RÚV.

עד כה היה נראה כי אף אחת מהמדינות המשתתפות באירוויזיון לא קוראת לפסול את ישראל מהתחרות בעקבות המלחמה הממושכת מול ארגוני הטרור ברצועת עזה. עד שלפתע, בימים האחרונים החלו לצוץ ביקורות רבות אודות השתתפותה של ישראל מצידם של גורמים שונים באיסלנד ובאירלנד. בשבוע שעבר קראה אגודת הפזמונאים והמלחינים הרשמית של המדינה (ISAC) לרשת הטלוויזיה הציבורית האיסלנדית (RÚV) להחרים את התחרות הקרובה לשנת 2024 שתיערך במאלמו שבשוודיה, אם ישראל אכן תיקח בה חלק.

הערב (שני), התקיימה הפגנה מול משרדי רשת הטלוויזיה האיסלנדית, על כך שהיא אינה מאיימת בפרישה אם ישראל תיקח חלק בתחרות. מנהל מחלקת הרדיו של רשת הטלוויזיה המקומית, סטפן איריקסון (Stefán Eiríksson), פינה את זמנו והסכים להיפגש עם פעילי ה-BDS באיסלנד (ארגון שמטרתו קידום חרם על ישראל), אשר העבירו לו עצומה עליה חתמו כ-9500 אזרחים איסלנדיים בדרישה לפרוש מהאירוויזיון אם ישראל לא תודח מהתחרות. הם מקווים כי הדבר יפעיל לחץ על רשתות הטלוויזיה האירופאיות האחרות במטרה להדיח את ישראל מהתחרות.
כ-9,500 חתימות נאספו לעצומה בדרישה שאיסלנד תפרוש מהאירוויזיון שיתקיים בשוודיה במאי. נדגיש שלהפגנה הגיעו 50 מפגינים בלבד והאירוע לא זכה לסיקור תקשורתי נרחב, אך פעילי ה-BDS יצאו מרוצים.

"הדרישה היא שאיסלנד תפרוש מתחרות האירוויזיון אם ישראל לא תודח מהתחרות", אמרה סמה ארלה (Sema Erla), דוברת ארגון ה-BDS באיסלנד. "איסלנד, כמו לכל יתר המדינות המתמודדות באירוויזיון, יש בכוחה לדרוש שהשתתפותה של ישראל תיבחן מחדש בצל העובדה שישראל מבצעת רצח עם", לדבריה. "אנו יודעים שבדרך כלל יש הרבה מחלוקת על חוסר המעש של RÚV בעניין ואנחנו רוצים לראות פעולות נוספות מ-RÚV. גם במקרה של רוסיה, היא תחילה לא גורשה מהתחרות עד שהפינים איימו לפרוש. כל אחד יכול לעשות את הצעד הראשון הזה ואנחנו רוצים שזו תהיה איסלנד".

בעקבות הפלישה לאוקראינה בפברואר 2022, רוסיה גורשה מהאירוויזיון בעקבות איומים בפרישה של מספר מדינות משתתפות ומאז לא הורשתה להשתתף בה. ארלה מציינת כי אישור ההשתתפות של ישראל "אינו טבעי", ומשווה בין השתתפותה של ישראל להשתתפותה של רוסיה. היא טוענת כי "ישראל מנצלת את התחרות כדי לצבוע את צבעה באור חיובי וזו צביעות לתת לישראל במה בתחרות בעוד רוסיה הודחה ממנה".

צוות יורומיקס מגנה בכל תוקף את דבריהם של פעילי ה-BDS, שכן אינם ברי השוואה בשום אופן לפלישה הרוסית לאוקראינה, אינם לוקחים בחשבון את העובדה שצה"ל נלחם בארגוני טרור רצחניים כשרוסיה נלחמת במדינה דה פקטו, וכן שהאירוויזיון אינו אירוע פוליטי. תחרות האירוויזיון היא תחרות בין רשתות טלוויזיה מקומיות, ולא תחרות בין ממשלות. נדגיש שרוסיה הודחה מתחרות האירוויזיון משום שרשת הטלוויזיה הרוסית הפכה לשופר תעמולתי של הממשל הרוסי, כך שהעיתונאים והכתבים החברים ברשת הטלוויזיה הרוסית לא יכלו לפעול ולדווח בחופשיות. זה לא המצב בתאגיד השידור הישראלי.
לפני כשבוע, הצהיר מנהל מחלקת הרדיו של רשת הטלוויזיה המקומית, סטפן איריקסון (Stefán Eiríksson), שרשת הטלוויזיה לא תבקש להדיח את ישראל מהאירוויזיון. עוד טען שאין לקשור את השתתפותה של איסלנד לעניינים פוליטיים. יחד עם זאת, כעת נודע שברשת הטלוויזיה האיסלנדית דנו בעקיפין בנושא השתתפותה של ישראל באירוויזיון במהלך ישיבת מערכת של רשת הטלוויזיה כשאחד מחברי המערכת הביע תמיכה בפרישה במידה וישראל תשתתף. ב-RÚV ביקשו לדחות את ההחלטה.

פעילי ה-BDS נשאלו האם ינקטו בפעולות נוספות במידה וב-RÚV יחליטו שלא להחרים את תחרות האירוויזיון, אך לדבריהם הם מקווים שכמות החתימות שהוגשה לרשת הטלוויזיה תספיק: "מדובר ברשת טלוויזיה ציבורית אשר צריכה להקשיב לקולות הציבור במדינה. זה יהיה לא שגרתי אם ההחלטה להחרים את התחרות לא תתקבל".

יש לציין כי הקריאות של איסלנד להחרמת התחרות מגיעות לאחר ההצהרה הרשמית שפרסם איגוד השידור האירופי, שלפיה רשת הטלוויזיה הישראלית עומדת בכל כללי התחרות, מה שמאפשר את השתתפותה של ישראל יחד עם יתר המדינות המשתתפות, אך נראה כי אגודת הפזמונאים והמלחינים ISAC, וכעת גם מפגינים נוספים – אינם מרוצים מכך כלל ומגנים בכל תוקף כל השתתפות של מדינה המעורבת בסכסוך צבאי כלשהו. בנוסף, מדובר במדינה השנייה שהתייחסה לנושא לאחר נורווגיה, אך היא בניגוד לאיסלנד, לא איימה לפרוש אלא רק דאגה בנוגע לענייני האבטחה של התחרות עקב חשש לתקיפות של תומכי פלסטין בתחרות.

אילו RÚV תבחר לבסוף שלא לפרוש, הנציג האיסלנדי לאירוויזיון 2024 ייבחר דרך הקדם המסורתי "Söngvakeppnin" ב-2 במרץ, כמתוכנן.

זוהי אינה הפעם הראשונה בה איסלנד נוקטת פעולות נגד ישראל. כזכור, באירוויזיון 2019 שהתקיים בתל אביב, חברי להקת האטרי (Hatari) שייצגו את איסלנד באותה שנה גרמו לסערה תקשורתית גדולה כאשר בעת הקראת הנקודות מהקהל בבית הניפו צעיפים שעליהם היה מוטבע דגל פלסטין עם הכיתוב: "Free Palestine".

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-36 של איסלנד באירוויזיון. איסלנד הצטרפה לתחרות ב-1986 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 1999 ובאירוויזיון 2009 לאחר שסיימה פעמיים במקום השני.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!