בימים האחרונים ישנן קריאות של פזמונאים ומלחינים איסלנדיים רבים להחרים את תחרות האירוויזיון ולשלול את השתתפותה של איסלנד עקב השתתפותה של ישראל.

עד כה היה נראה כי אף אחת מהמדינות המשתתפות באירוויזיון לא קוראת לפסול את ישראל מהתחרות בעקבות המלחמה הממושכת מול ארגוני הטרור ורצועת עזה. עד שלפתע, בימים האחרונים החלו לצוץ ביקורות רבות אודות השתתפותה של ישראל מצידה של איסלנד. מדובר באגודת הפזמונאים והמלחינים הרשמית של המדינה (ISAC), אשר קראה לרשת הטלוויזיה הציבורית האיסלנדית (RÚV) להחרים את התחרות הקרובה לשנת 2024 שתיערך במאלמו שבשוודיה, אם ישראל אכן תיקח בה חלק.

לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
מהמנהל של האגודה נמסרו הדברים הבאים: "ICLA קורא ל-RÚV לא להשתתף באירוויזיון ב-2024 אלא אם ישראל תשלול את השתתפותה בתחרות מאותה עילה כמו רוסיה בתחרות של 2022. על כולנו מוטלת החובה לנקוט עמדה נגד מלחמה והרג של אזרחים חפים מפשע. תמיד יש לנו את הבחירה לא לשים את שמנו לדברים הללו, בין אם אנחנו יחידים או מוסדות מדינה. אנו חייבים לא לשתף עמים הפועלים בכוח צבאי באירוע שמאופיין תמיד בשמחה ובאופטימיות".

נכון לכרגע, RÚV טרם הגיבה בנושא, לכן איסלנד עדיין נמצאת ברשימת המדינות המשתתפות באירוויזיון הקרוב, אך מספיק שרשת הטלוויזיה תביע הסכמה עם ICLA, כדי שאיסלנד תהפוך באופן רשמי למדינה הראשונה אשר פורשת מהתחרות בשל מלחמתה של ישראל.

יש לציין כי הקריאות של איסלנד להחרמת התחרות מגיעות לאחר ההצהרה הרשמית שפרסם איגוד השידור האירופי בתחילת השבוע, שלפיה רשת הטלוויזיה הישראלית עומדת בכל כללי התחרות, מה שמאפשר את השתתפותה של ישראל, יחד עם יתר המדינות המשתתפות, אך נראה כי ISAC אינה מרוצה מכך כלל ומגנה בכל תוקף כל השתתפות של מדינה המעורבת בסכסוך צבאי כלשהו. בנוסף, מדובר במדינה השנייה שהתייחסה לנושא לאחר נורווגיה, אך היא בניגוד לאיסלנד, לא איימה לפרוש אלא רק דאגה בנוגע לענייני האבטחה של התחרות עקב חשש לתקיפות של תומכי פלסטין בתחרות.

אילו RÚV תבחר לבסוף שלא לפרוש, הנציג האיסלנדי לאירוויזיון 2024 ייבחר דרך הקדם המסורתי "Söngvakeppnin" ב-2 במרץ, כמתוכנן.

זוהי אינה הפעם הראשונה בה איסלנד נוקטת פעולות נגד ישראל. כזכור, באירוויזיון 2019 שהתקיים בתל אביב, חברי להקת האטרי (Hatari) שייצגו את איסלנד באותה שנה גרמו לסערה תקשורתית גדולה כאשר בעת הקראת הנקודות מהקהל בבית, הניפו צעיפים שעליהם היה מוטבע דגל פלסטין עם הכיתוב: "Free Palestine".

 

מקור: Eurovisionfun.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-36 של איסלנד באירוויזיון. איסלנד הצטרפה לתחרות ב-1986 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 1999 ובאירוויזיון 2009 לאחר שסיימה פעמיים במקום השני.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!