לאור הקולות להחרים את ישראל מהתחרות והסיכון הביטחוני לטוס לאירוויזיון כשהאנטישמיות גוברת – דובר המשלחת הישראלית לשעבר, אלון אמיר, מספר לנו בראיון בלעדי מה יעלה בגורלה של ישראל בתחרות השנה. 

זו אינה הפעם הראשונה בה ישראל נמצאת במלחמה או מצב בטחוני והסברתי רגיש. למרות לא מעט מלחמות ומבצעים צבאיים שעברה ישראל לאורך השנים, המשכנו להגיע לתוצאות מרשימות באירוויזיון. בפודקאסט "EuroDrama" בהגשת כתבותינו טל דהן ושחר אסידו, שוחחנו (באנגלית) עם אלון אמיר על אבטחת המשלחת הישראלית לעומת משלחות זרות, הקולות הגוברים באירופה להשעות את ישראל מהתחרות הקרובה, וכמובן מה עתידה של ישראל בתחרות.  

איש יחסי הציבור אלון אמיר, שימש כדובר משלחות ישראל באירוויזיון מספר פעמים (2009, 2012, 2013 ו-2016) ואף שימש בתפקידים דומים גם עבור משלחות זרות – הבלרוסית ב-2005, הסלובקית ב-2011 והנורווגית ב-2019, שפט במספר קדמי אירוויזיון באירופה וכתב שני ספרים בנושא – ״שלוש דקות של נצח״ ו-״זה מה יש״.

עוד כותרות:

בצל המלחמה: כוכבי אירוויזיון מביעים תמיכה בישראל!
הימורים באירוויזיון 2024: ישראל במקום ראשון על רקע המלחמה
הכוכב הבא לאירוויזיון 2024: שידור תחילת העונה נדחה
אירוויזיון 2024: חשש מאירועי שנאה בתקופת האירוויזיון
בעקבות המצב הביטחוני בארץ אנחנו רואים המון תגובות נאצה על ישראל ואפילו חלק מנסים להשעות אותנו מהתחרות. כמה זה חשוב השנה שנשלח נציגות וכמה זה מסוכן מצד שני?

״אנשים שואלים את עצמם אפילו למה אנחנו לוקחים חלק באירוויזיון או באירועי ספורט וכו'. למה? כי זה אפשרי ואנחנו חלק מהעולם. האם זה מסוכן? זה תלוי, אבל תמיד מסוכן. בשנה הבאה האירוויזיון יתקיים במאלמו, עיר בשוודיה שיש בה המון מוסלמים. הייתי דובר המשלחת הישראלית במאלמו ב-2013, היו לנו שם סוכנים מיוחדים ואיתם בערך 20-30 שוטרים מקומיים שהקיפו אותנו 24 שעות ביממה. היו הפגנות נגדנו במאלמו אבל פגשתי המון מוסלמים ואיראניים, וזה תמיד הסתיים בחיבוק. אז החוויה בסך הכול לא הייתה נחמדה, ומצד שני מאוד מאוד נחמדה״. 

היית דובר המשלחת באירוויזיון 2012 באזרבייג’אן – מדינה מוסלמית בדומה למאלמו שהיא עיר מעורבת. תוכל לספר על חלק מהחוויות שלך בתור ישראלי במדינה שיש לה גבול פתוח עם איראן? במה זה שונה משנה רגילה?

״הפחד לא הגיע מהאזרים עצמם, הפחד היה ממחבלים מאיראן. בהתחלה טסו איתנו שלושה סוכנים מיוחדים ולאחר שלושה ימים הגיעו עוד 12 סוכנים ושמעתי שמועות שהיו גם עשרים סוכני מוסד סמויים. אני חייב להודות שזה היה מאוד מפחיד ואף פעם לא חוויתי משהו כזה בכל שנות עבודתי. היו המון הנחיות ובנוסף לכל האבטחה תודרכנו לפני הטיסה מה לעשות במקרה של טבח, איפה להתחבא, במידה ויש ניצולים לאן ללכת וכו'. עברה לי בראש המחשבה שלא לזה נרשמתי! אחרי שחזרנו לישראל בשלום פגשתי במקרה את אחד הסוכנים ברחוב והוא סיפר לי שהם תפסו 40 מחבלים שבאו להרוג אותנו, והודות לבינה האמריקאית והמשטרה האזרית מנעו פיצוץ במלון ובאולם. המשלחות האחרות לא הבינו בכלל איך אנחנו מתמודדים עם זה. להשתתף באירוויזיון זה מלחיץ מספיק״.
עבדת באירוויזיון גם עם משלחות זרות – בלרוס, סלובקיה ונורווגיה. האם הידיעה שאתה ישראלי הפריעה למישהו או שינתה משהו בגישה של אנשים מסוימים?

"בבלארוס וסלובקיה ידעו שאני ישראלי ושכרו את שירותיי בעקבות העבודה שלי עם ישראל בשנים קודמות. גם בנורווגיה ידעו כי שפטתי כישראלי בקדמי אירוויזיון. לא חוויתי שנאה או מעשה כלשהו כנגד ישראל תוך כדי עבודתי באירוויזיון. למרות זאת, כן זכורים לי כמה דברים נגד ישראל אבל לא ממשלחות זרות".

למרות שאיגוד השידור האירופי רוצה להימנע מפוליטיקה ככל הניתן – האם אתה או האמנים שעבדת איתם קיבלתם שאלות ישירות על פוליטיקה?

"אחד החוקים של האיגוד זה שפוליטיקה לא יכולה להיות מעורבת על הבמה. אבל במסיבות עיתונאים וראיונות, אני לא חושב שמישהו אומר לעיתונאים מה לשאול. כשאנחנו נשאלים שאלות פוליטיות, בדרך כלל אני עונה – חוץ מב-2009 עם אחינועם ניני ומירה עווד, שהיה להן שיר מאוד פוליטי. שתיהן נשים מאוד אינטיליגנטיות ועשו עבודה מדהימה בראיונות. ב-2013 במאלמו קיבלנו שאלה פוליטית בנוסף למחאות שהיו נגדנו וכן עניתי. אני אוהב לענות על שאלות כאלה, זה הופך את העבודה להרבה יותר מעניינת. הרבה יותר משאלות טיפשיות ששואלים".
שיטת הבחירה שלנו השנה הולכת להיות דרך תוכנית הריאליטי "הכוכב הבא". הבעיה היא שבגלל המצב הביטחוני התוכנית כל הזמן נדחית וכבר יש שמועות על בחירה פנימית של 'כאן' במקרה והתוכנית לא תעלה. בעקבות שינויים רבים ומידיים בלוח השידורים – איך לדעתך הנציג ייבחר בסוף?

"אני לא יודע, בואו נראה מה קורה. אני מסוג האנשים שחושבים שהכוכב הבא לא ראוי בזמן כזה. יותר מדי אנשים חטופים והרוגים, ולכן לשדר תוכנית ריאליטי מוזיקה עכשיו זה יותר מדי. אבל יש הרבה קולות שאומרים שכן רוצים את האסקפיזם הזה – שעה וחצי-שעתיים פעמיים בשבוע של צלילה למוזיקה. אישית אשמח לראות קדם אירוויזיון אמיתי בארץ, אבל במידה והולכים לכיוון של בחירה פנימית השנה – לדעתי זה יהיה הכי טוב. למרות שכשעשו זאת בעבר כשישראל הייתה במלחמה עם חמאס – השירים שיקפו את המצב במדינה ובעיניי לא היו כל כך טובים. אנחנו רוצים להגיע לתוצאות טובות בתחרות ולא בהכרח לשקף את מה שקורה אצלנו כי לאנשים לא באמת אכפת".

אוהדי אירוויזיון ברשתות החברתיות קוראים להשעות את ישראל מהתחרות. אליהם הצטרפה לאחרונה גם חברה במשלחת הנורווגית לשעבר – אידה הלנה בנוניסן. האם איגוד השידור האירופי ייתן לזה לקרות? 

״אנשים בעולם כל-כך לא מלומדים על הקונפליקט הישראלי-פלסטיני והם עדיין מרשים לעצמם להביע דעה בנושא. אני לדוגמה לא אביע דעה על הברקזיט כי אני לא מודע לכל הפרטים ואני לא גר בבריטניה – ולכן דעתי לא חשובה. איגוד השידור האירופי לא יעשה כלום, כרגיל – אלא אם כן אחת מרשתות הטלוויזיה המשתתפות תגיד 'זה או אנחנו או הם' כמו במקרה של רוסיה – למרות שמדובר כאן במצב שונה לגמרי. זה עדיין מוקדם מדי לדעת אבל בכנות, אני לא חושב שזה יגיע למצב כזה. לדעתי תאגיד השידור 'כאן' צריך לשוחח עם מקביליו באירופה (בעיקר בסקנדינביה, ספרד ואוסטרליה) – להסביר את הסיטואציה ולנסות למנוע משהו כזה מראש״.
האזינו לראיון המלא בספוטיפיי, באפל פודקאסט ובשאר הפלטפורמות.
אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-46 של ישראל באירוויזיון. ישראל הצטרפה לתחרות ב-1973 וזכתה בה ארבע פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של ישראל הייתה באירוויזיון 2018 עם השיר "Toy" בביצועה של הזמרת נטע ברזילי.

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!