כ- 130 שירים מתמודדים בהליך בחירת השיר הישראלי לאירוויזיון 2022. טרם ידוע מתי תתכנס הוועדה לבחירת השירים שיבוצעו על ידי רביעיית הגמר של "אקס פקטור".

תאגיד השידור הישראלי מאשר לאתר EuroMix שהוגשו כ- 130 שירים בלבד לוועדה אשר תבחר את שמונה השירים שתבצע רביעיית הגמר של "אקס פקטור לאירוויזיון". מדובר בכמות השירים הנמוכה ביותר מאז 2018 – נזכיר כי בשנה שעברה הוגשו כ- 220 שירים כשלקראת אירוויזיון 2020 הוגשו עבור עדן אלנה 250 שירים, עבור קובי מרימי הוגשו כ- 200 שירים ואילו עבור נטע ברזילי הוגשו כ- 130 שירים גם כן.

בשלב זה עובדים בתאגיד על רשימת השירים שהוגשו כדי לוודא כי כולם עומדים בתקנון שהוצג בפני היוצרים.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
טענות היוצרים

את כמות השירים הנמוכה מסבירים היוצרים בשיטת בחירה מסורבלת בה הם מתבקשים "להמר" ולכתוב שיר לזמר או זמרת שאינם מכירים היטב את סגנונו. לכן הציעו בתאגיד וברשת 13 להזמין את היוצרים ליום צילומי חצי הגמר כדי להכיר את המתמודדים אך ההענות לכך הייתה נמוכה כשביום הצילומים הגיעו כעשרה יוצרים בלבד. יוצרים נוספים הוזמנו בשלב מאוחר יותר להגיע למשרדי רשת 13 כדי לצפות בחצי הגמר.

יוצרים רבים עמם שוחחנו טוענים שבחרו שלא להשתתף השנה בהליך הבחירה משום שלטענתם "הכל מכור מראש". ובנימה אישית, מדובר באמירה וגישה לוזרית משום שמהכרותי עם הליך הבחירה של התאגיד – הדברים בהחלט לא מכורים מראש. אני מבין את המאמצים, הזמן והכסף הרב שמושקע בכתיבת שיר שסיכוייו לייצג את ישראל קטנים ככל שמוגשים יותר שירים לוועדה – אך במידה והשיר טוב ונבחר לייצג את ישראל אז בהחלט מדובר בהשקעה טובה ששווה את המאמץ.

נדגיש שמדובר בתחרות וכמו בכל תחרות ישנו מנצח אחד ומפסידים רבים. בשנים האחרונות כמעט תמיד השיר הטוב ביותר מנצח בדגש על כך שהשיר נבחר גם על פי הצבעת הקהל.
הליך הגשת השירים החל ב- 19 בספטמבר

באמצע חודש יולי הקדים תאגיד השידור הישראלי כשפרסם את התקנון של הליך בחירת השיר הישראלי לאירוויזיון. את השירים לתחרות ניתן היה להגיש החל מה- 19 בספטמבר ואילו היום (17 באוקטובר) בשעה 11.00 ננעלה ההרשמה.

השירים ייבחנו על ידי וועדה מקצועית שתכלול שישה חברים ובהם עפרי גופר, מנהל תחנות המוזיקה-רדיו של התאגיד, שלושה נציגי רדיו, נציג טלוויזיה ונציג מטעם רשת 13. בשנה שעברה התכנסה הוועדה שלושה ימים לאחר סיום מועד ההרשמה אך השנה טרם נקבע מועד ההתכנסות.
גמר אקס פקטור ישמש כקדם אירוויזיון

את השירים, שיבחרו על ידי הוועדה המקצועית, יבצעו בתכנית הגמר של "אקס פקטור לאירוויזיון" ארבעת המתמודדים הסופיים, בדומה להליך בחירת הנציג והשיר הישראלי לאירוויזיון 2016 בגמר "הכוכב הבא". גמר "אקס פקטור", בעזרתו ייבחר השיר והנציג הישראלי לאירוויזיון 2022, צפוי להתקיים בחודש ינואר.

שלב חצי הגמר של התכנית כבר צולם לפני כחודש ולכן רביעיית הגמר ידוע ליוצרים שהגישו שירים לוועדה. בנוסף, היוצרים הוזמנו להגיע לצילומי התכנית וחלקם אף קיבלו הזמנה אישית להגיע למשרדי רשת 13 כדי לצפות בחצי הגמר, כך שהיוצרים יוכלו להכיר את מתמודדי רביעיית הגמר ולהתאים להם שירים ראויים.

את השירים ניתן היה להגיש בשני מסלולים: מסלול כללי במסגרתו יוגשו שירים שלא נכתבו עבור זמר מסויים, או מסלול אמן במסגרתו יוגשו שירים לזמר ספציפי. במידה ולא תמצא הוועדה שירים מתאימים לאמנים המתמודדים, תוכל הוועדה להחליט על פרסום קול קורא נוסף, פנייה יזומה ליוצרים מסויימים, בחירת שיר מוכר שפורסם בפומבי לאחר 1 בספטמבר או בחירת שירים מתוך שירים שהוגשו לתאגיד בשלוש השנים הקודמות (עבור אירוויזיון 2019-2021).

בכאן 11 מתכננים לערוך מעין תחרות טלוויזיונית מקדימה בה יבצע כל מתמודד שעלה לרביעיית הגמר שני שירים מקוריים שתבחר עבורו הוועדה. מתוך שני השירים, יעפיל שיר אחד לכל אמן לשלב הגמר של התכנית שיבחר על ידי קהל הצופים וצוות שופטים. בשלב הגמר, שישודר הפעם ברשת 13, יבצע כל פייניליסט את השיר שהעפיל לגמר, כך שיתמודדו בגמר ארבעה שירים שיבוצעו על ידי ארבעה מתמודדים – כשהשיר והמתמודד הזוכה יזכה לייצג את ישראל באירוויזיון 2022. השיר הזוכה ייבחר בשילוב של הצבעת שופטים והצבעת הצופים.
נזכיר שהתכנית "אקס פקטור לאירוויזיון" צפויה להתחיל בקרוב מאוד לאחר שפרומו לתכנית עלה בשבוע האחרון. את התכנית תנחה לירון ויצמן בהשתתפותם של נטע ברזילי, מירי מסיקה, רן דנקר, אביב גפן ומרגלית צנעני שישמשו העונה כשופטים.

אירוויזיון 2022: זו תהיה ההשתתפות ה- 44 של ישראל באירוויזיון כאשר המקום הגבוה ביותר אליו הגיעה המדינה הוא המקום ראשון בשנים: 1978, 1979, 1998 ו- 2018. זכייתה האחרונה של ישראל הושגה בזכות ביצועה של נטע ברזילי לשיר "Toy" באירוויזיון 2018. באירוויזיון האחרון הגיעה ישראל למקום 17 בעזרת השתתפותה של עדן אלנה שביצעה את השיר "Set Me Free".

 

 בנו הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

    פרסומת: מחפשים צלם חינה? LaVie Photography הם הטובים ביותר!