איגוד השידור האירופי החליט לפסול את בלרוס מהשתתפות באירוויזיון 2021 לאחר שהמדינה הציגה שיר נוסף אשר רמז על תמיכה בנשיא בלרוס – אלכסנדר לוקשנקו.

איגוד השידור האירופי (EBU), הודיע רשמית שבלרוס כשלה להציג שיר חלופי לזה שנפסל מוקדם יותר החודש, מכיוון שגם השיר החדש שנבחר עסק בטקסטים פוליטיים אשר רומזים על תמיכה בנשיא בלרוס, אלכסנדר לוקשנקו. השיר לא עמד בתקנון התחרות ולכן האיגוד פסל את השתתפות המדינה באירוויזיון שיערך עוד פחות מחודשיים ברוטרדם. למדינה לא ניתנה הזדמנות נוספת לנסות ולהגיש שיר נוסף, לאור ההארכה שכבר ניתנה לה, וכלל המדינות סיימו להגיש את שיריהן ב- 15 במרץ על פי הדד ליין שנקבע.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
לפי גורמים שונים, מילות השיר השני שנפסל עסק בארנבים. כן כן , חיות המחמד, אשר שוב, לפי המקורות השונים היו למטאפורה למתנגדי השלטון בבלרוס. כך או אחרת, ל- EBU זה היה מספיק על מנת לפסול את השיר.

בהודעה רשמית מטעם איגוד השידור האירופי נכתב: "ב- 10 במרץ כתבנו לרשת הטלוויזיה BTRC, אשר אחראית על השיר של בלרוס לאירוויזיון, וביקשנו שיא תנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי ששירם לתחרות האירוויזיון יעמוד בתקנון התחרות. בהתאם לכך, BTRC שלחו שיר חדש שבוצע על ידי אותם זמרים בתוך חלון הזמנים שסוכם עליו".

"איגוד השידור האירופי וקבוצת המיקוד שמשמשת כמועצת המדינות החברות, בדקו בקפידה את השיר החדש כדי להעריך את כשירותו להתמודד. המסקנה הייתה כי השיר החדש מפר גם כן את כללי התחרות".
Galasy ZMesta כבר לא יתמודדו באירוויזיון

Galasy ZMesta נבחרו ב- 9 במרץ בבחירה פנימית כמתאימים ביותר לייצג את בלרוס באירוויזיון עם השיר "Ya Nauchu Tebya", מתוך כ- 50 שירים שהוגשו לרשת הטלוויזיה המקומית. מילות השיר נפסלו על ידי איגוד השידור האירופי בשל רמיזות לתמיכה פוליטית בנשיא בלרוס. ב- 11 במרץ יצאה הודעה מטעם איגוד השידור האירופי בה דרישה מבלרוס לשנות את שירם או שהמדינה תיפסל ולא תוכל להשתתף להשתתף בתחרות.

רשת הטלוויזיה המקומית בחרה להמשיך את שיתוף הפעולה עם הלהקה הנבחרת ולהחליף את השיר אך כאמור, איגוד השידור האירופי פסל גם את השיר השני.

כעת, אחרי שהספק הפך לוודאות, נשאלת השאלה האם מדובר בפסילה חד פעמית? האם איגוד השידור האירופי יעניש את המדינה ויחרים אותה גם בשנים הבאות? האם בכלל בלרוס תחליט שלא לחזור לתחרות בעקבות תמיכת מדינות אירופה במתנגדי המשטר? ימים יגידו…

עם פסילתה של בלרוס מספר המדינות שישתתפו באירוויזיון 2021 ירד ל- 39, המספר הנמוך ביותר מאז 2014, באותה תחרות התחרו 37 שירים בלבד.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!