ראיון בלעדי: טלי כץ, ראש המשלחת הישראלית באירוויזיון, בראיון מסכם על מהות התפקיד, האתגרים שעומדים בפני המשלחות בשנה הכי מוזרה בתולדות האירוויזיון ועל החשיבות של המעריצים בהמשך קיומה של התחרות.

טלי כץ, עורכת אחראית במחלקת תרבות ובידור ב'כאן', הייתה ראש המשלחת הישראלית באירוויזיון 2019 (קובי מרימי), וסגנית ראש המשלחת באירוויזיון 2018 (נטע ברזילי). לקראת המשדר שיתקיים מחר (יום שני) בערוץ כאן 11, שבו יבחר השיר של עדן אלנה לאירוויזיון 2021, ביקשנו לשמוע מטלי מה זה בעצם אומר להיות ראש משלחת באירוויזיון, ולקבל פרטים נוספים ממה שצפוי לנו השנה. בהזדמנות זו טלי חשפה בפנינו שמדובר למעשה בראיון מסכם שכן השנה יחליף אותה בתפקיד יובל פישר והיא תשמש כאחראית על הפרשנים בתחרות מטעם ישראל.
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שקורה בעולם האירוויזיון?
זה בדיוק הזמן להתחיל לעקוב אחרינו גם באינסטגרם! לחצו כאן!

טלי כץ, ראש משלחת ישראל לאירוויזיון

איך הגעת לתפקיד ראש משלחת ישראלית באירוויזיון?

"התחלתי להתעסק בכל נושא האירוויזיון ברשות השידור, הייתי מעורבת בהרבה מאוד קדמים ושידורים הקשורים בתחרות ובבחירת השירים של מיי פיינגולד, חובי סטאר ונדב גדג'. כל זה למרות שאני מעדיפה מוסיקת הינדי אמריקאית, עם השנים האירוויזיון נכנס לי לדם והתמכרתי. האושר הענק הזה, השמחה המטורפת, זה כמו להיכנס למסיבה הכי טובה בעיר. מי שלא יודע מה זה אירוויזיון ולא היה באירוויזיון, לא מבין מה זה. אני עובדת מול ה- EBU כבר המון שנים, הם "יקים", הכל שם מחושב ומדויק, זאת הפקת הטלוויזיה הכי מדהימה שיש בעולם. אני משערת שנבחרתי לתפקיד על ידי הנהלת 'כאן' כי ידעו שיש לי ניסיון של שנים רבות מול ה- EBU, גם כעורכת וגם בענייני הפקה."

מה זה אומר להיות ראש משלחת ישראלית באירוויזיון? מה מהות התפקיד?

"מדובר במשלחת רשמית של 'כאן' ושל ישראל אז יש פה אלמנט ייצוגי, ובנוסף זה תפקיד הפקתי וניהולי. צריך לשלוט בהרבה מאוד נושאים. ראש המשלחת אחראי ומכיר היטב את ה- EBU וכל הענפים המאוד רבים של ההפקה הזאת. הוא צריך להרכיב את המשלחת, לדעת לאסוף את האנשים הכי נכונים, כולל במאי נכון וכוריאוגרף נכון. צריך להקפיד שכולם עובדים לפי החוקים, שכולם מרגישים טוב, אוכלים ומרגישים בטוחים. חייבים לעמוד בלוחות זמנים ולדעת בדיוק איך הדברים עובדים. זאת הפקה עצומה ואתה צריך לדעת איך לנהל ולהתנהל מול המכונה המשומנת הזאת. צריך גם לדעת לתת חיבוק מתי שצריך, להגיד את המילה הנכונה. למשל במשלחת של נטע ממש הרגשתי שהתפקיד שלי להיות האמא של כולם. היינו שם יותר משבועיים וחצי, זה הרבה זמן, יש מתח גדול, לחץ לפני העלייה לבמה, חלק מהזמן האנשים סגורים במלון. הייתה עלינו שמירה 24/7, זה מאוד מאובטח."
איך המשלחת הישראלית תהיה השנה, כשעדיין לא ברור איך יראה האירוויזיון?

"בדרך כולל משלחת ישראלית מונה 23-25 אנשים. השנה ביקשו מאיתנו שהמשלחות יהיו מאוד מצומצמות ואנחנו בכלל לא יודעים עדיין איך הדברים יתנהלו. לכן אנחנו הולכים לייצר קלטת גיבוי – נצלם את השיר הזוכה של עדן על במה פה בישראל, באיכות הכי גבוהה שיש, ובמקרה שלא נוכל לטוס כי מישהו מהמשלחת חלילה יחלה, או שהולנד לא תאפשר למשלחות להגיע אליה, או כל תרחיש אחר שלא יאפשר הופעה על בימת האירוויזיון, תהיה קלטת גיבוי שאותה ישדרו במקום. אנחנו נצלם את הנאמבר אחד לאחד כמו שהוא אמור להיות על במת האירוויזיון, כך שהשנה הכל צריך להיות מוכן הרבה יותר מוקדם מבדרך כלל."

היו איזה שהן דרישות מה- EBU על איך יערכו הצילומים, או איך תראה הבמה בכל מדינה?

"אין הכרח שהבמה תהיה אחידה בכל מדינה אבל כן נצטרך להגיד להם מראש איך היא הולכת להראות, הוראות הבימוי, הפרופס וכו'. וכמובן שעדן תשיר בלייב כמו ששרים באירוויזיון. במהלך ההקלטה מחשב שלנו בקונטרול יהיה פתוח ישירות לנציגי המופע בהולנד, כדי שהם יראו שהכל נעשה כמו שצריך."

הם נתנו הוראה למשלחות להתחסן?

"עדיין לא אבל אני מאמינה שזה יקרה."
זה קצת עצוב אם יהיה אירוויזיון בלי קהל ובלי המעריצים.

"זה מאוד עצוב. אני חושבת שהמעריצים הם אלה שמחזיקים את תחרות האירוויזיון. האירוויזיון תלוי מאוד במעריצים והם מי שיגרמו לו להתקיים בעתיד. אני לא אשכח שבאירוויזיון בליסבון הלכתי מהמלון לאולם ביום השידור, היה תור ענק של אנשים מחופשים ומאופרים עם דגלים. הרבה צבע וגיוון. אין עוד אירוע כזה שמערב כל כך הרבה שמחה, תחושת חופש ולגיטימציה להיות מי שאתה. לא סתם לוקחים במשדר הרבה שוטים של הקהל, השמחה הזאת מלכדת את כל אירופה. אם המשלחות לא ייסעו השנה להולנד, יהיה איזשהו מופע, אבל זה לא משהו שיוכל להחזיק הרבה זמן, כי חלק מהכוח של המופע זה הקהל והלייב אז אני מאוד מקווה שיהיו לנו בשורות טובות."

על פניו נראה שהיו הבדלים בין שתי המשלחות שליווית (נטע וקובי) – משלחת אחת הביאה ניצחון בעוד השנייה הייתה מדורגת נמוך לצערנו. משלחת אחת הייתה בחו"ל והשנייה בישראל.

"עם נטע נסענו בידיעה שאנחנו מנצחים. ברגע הראשון שראיתי אותה ב"כוכב הבא לאירוויזיון" ידעתי שהיא הולכת לנצח בתוכנית וידעתי שיש סיכוי גבוה שהיא גם תנצח באירוויזיון. כשהגענו לליסבון היינו מאוד מסוגרים בתוך עצמנו, במטרה ברורה של לעשות את העבודה ולנצח. לכן גם לא יצרנו יותר מדי קשרים עם משלחות אחרות ובאיזה שהוא אופן גם הרגשנו שהן שומרות מרחק, אפילו מסוייגות, כי היה דיבור חם על נטע אצל כולם. המבט שלהם היה של "הנה המנצחים וזה לא אנחנו". פתחו עין אבל לא הלך להם. 

עם קובי האמנו שהוא יכול להגיע יותר גבוה ממה שהגיע אבל זה לא הוריד כלום ממצב הרוח. הרגשנו המון אהבה ברחוב, אני זוכרת שהסתובבנו בטיילת בתל-אביב וכולם ניגשו אליו והרעיפו המון אהבה. אני כראש משלחת הרגשתי שהבחור הזה הוא פשוט קסם. הוא גם סופר מקצועי וגם סופר מתיקות. הוא אחד האנשים המקסימים שפגשתי בחיים שלי, הוא מצחיק, הוא שנון, איש עם פרופורציות. אמנם היינו בתל-אביב והרגשנו הכי בבית, אבל בכל זאת היינו מאוד in to it. עשינו הכל בשביל להצליח. ברור שהיינו רוצים להיות מדורגים יותר גבוה, אבל אני חושבת שהוא נתן הופעה מעולה על הבמה, והקהל מאד התרגש. כשהוא ירד מהבמה והתיישבנו בגרין רום הרגשנו מצוין. היינו גאים בו כי הוא שם את הלב שלו על הבמה, הבן אדם באמת אותנטי ומרגש. מה שרואים זה מה שיש."

ואיך היו היחסים עם המשלחות האחרות באירוויזיון בישראל?

"גם בישראל לא ממש התחברנו עם המשלחות האחרות. היו ראשי משלחות ששאלו אותי לאן כדאי ללכת, לאיזה מסעדות וכו', אבל לא בקטע חברי, יותר כבת המקום. גם צריך להבין שהמשלחות מאוד שומרות על מקצועיות, הלו"ז של החזרות מאוד צפוף אז פחות יש עניין להתחבר. קוראים לאזור באולם שכל המשלחות נמצאות בו – bubble, ובתוך הבועה יש את החדרים של המשלחות עצמן שהם בעצמם עוד בועה, כך שרוב המשלחות מאוד מרוכזות בעצמן ואין זמן למינגלינג. וגם בוא, זה מתחרים שלך. אני חושבת שהמעריצים הרבה יותר מתחברים אחד לשני, יש להם את העולם הזה של המסיבות וכל החגיגות מסביב לאירוע."
ואפרופו המעריצים, יוצא לך לקרוא את מה שכותבים בקבוצות בפייסבוק? הם פחות אוהבים השנה את השירים.

"חשוב לי להגיד שאני מתה על המעריצים, אני לא חושבת שקיימת קהילת מעריצים כזאת בשום תחום, כמו שיש באירוויזיון. אני רואה לפעמים את הביקורות וההערות, אבל אני יודעת שזה נעשה מתוך זה שכל כך אכפת להם. אני לפעמים מתבאסת אבל מבינה שזה מאהבת הדבר. אני יודעת שהתגובות סוערות ואני לגמרי מבינה את זה, אני יודעת כמה חשוב להם השיר שייבחר, כמה זה בדמם וכמה הם באים לתחרות הזאת בהזדהות מוחלטת עם המבצע. אני אוהבת את האש הזאת. אני מעדיפה שכולם יגידו מה שהם רוצים ושבעמוד הפייסבוק של 'כאן' אפשר יהיה לכתוב הכל".

וזאת גם הפעם הראשונה שרק הקהל הוא זה שיקבע את השיר הישראלי לאירוויזיון, בלי שופטים מקצועיים.

"נכון. היה לנו מאוד חשוב, בתור גוף שידור ציבורי, לתת לקהל את הבחירה של השיר המנצח. זה שוב קשור למעריצים ולזה שאנחנו מרגישים צורך לתת לציבור את הכוח. אני רוצה להגיד למעריצים לא להתייאש, להמשיך לתחזק את האהבה לאירוויזיון ואנחנו ב'כאן' נמשיך לנסות לספק את התוכן הכי מעניין. ברור שאנחנו תמיד רוצים לנצח באירוויזיון, ורוצים שיהיה לעדן את השיר הכי טוב ואני בטוחה שהיא תביא בלייב ביצוע מעולה."
האזינו לשירי הקדם אירוויזיון:

   

הצביעו לשיר שצריך לייצג את ישראל באירוויזיון 2021:

This poll is no longer accepting votes

סקר: איזה שיר צריך לייצג את ישראל באירוויזיון?

זו תהיה ההשתתפות ה- 43 של ישראל באירוויזיון כאשר המקום הגבוה ביותר אליו הגיעה המדינה הוא המקום ראשון בשנים: 1978, 1979, 1998 ו- 2018. זכייתה האחרונה של ישראל הושגה בזכות ביצועה של נטע ברזילי לשיר "Toy" באירוויזיון 2018.

הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!