פרק ראשון של סיכום העשור: הראל סקעת נבחר לייצג את ישראל באירוויזיון עם השיר "מילים". מול מי התמודד בועדה? איזה שירים התמדדו בקדם אירוויזיון? באיזה מקום דורג בהימורים?  כל התשובות לשאלות.

עם סיום העשור, החלטנו לצאת בסדרת כתבות אשר סוקרת את העשור האחרון באירוויזיון. לפניכם הפרק ראשון של אירוויזיון 2010.

לכתבה המלאה הכנסו ליוטיוב:
תחילת העשור החלה עם תקווה גדולה

בדצמבר 2009 התכנסה ועדה מיוחדת של רשות השידור להכריע מי ייצג את ישראל באירוויזיון 2010. המועמדים: מאיה בוסקילה או הראל סקעת. שני זמרים גדולים בתעשיית המוסיקה הישראלית אשר התפרסמו בשנת 2004 – הראל סקעת זכה במקום השני ב"כוכב נולד" ואילו מאיה בוסקילה שחררה את שיריי הבכורה שלה "יש בליבי כינור", "סיפור מכור" ו"הלב" אשר נכתב על ידי צביקה פיק.

החל משנת 2007 הוחלט ברשות השידור המיתולוגית לבחור נציג הישראלי מוכר וידוע על ידי ועדה ולאחר מכן לערוך לו "קדם אירוויזיון פרטי" אשר כולל 4 שירים. כך נבחרו להקת טיפקס, בועז מעודה, אחינועם ניני ומירה עווד.
קדם אירוויזיון 2010

כידוע, הראל סקעת נבחר פה אחד על ידי חברי הוועדה לייצג את ישראל באירוויזיון 2010 שנערך בנורווגיה. הקדם אירוויזיון הפרטי של סקעת תוכנן ל- 15 במרץ. בקדם השתתפו 4 שירים אשר נבחרו על ידי ועדה שלא כללה את סקעת.

הראל סקעת עלה לבצע 4 שירים בביצוע חי במהלך הקדם אירוויזיון:

  • מקום 4 – "להתקרב". מילים: סהר חגי לחן: ניצן קייקוב
  • מקום 3 – "אלייך". מילים: נועם חורב לחן: אוהד חיטמן
  • מקום 2 – "לאן". מילים: סהר חגי ואייל שחר לחן: אייל שחר
  • מקום 1 – "מילים". מילים: נועם חורב לחן: תומר הדדי

הימורים – אירוויזיון 2010

השיר הנבחר, "מילים", אשר מאופיין בסגנון השנסונים הצרפתיים, נבחר פה אחד על ידי הקהל והשופטים. יום לאחר הבחרו, דורג השיר במקום השלישי בהימורים וסומן כאחד הפייבורטים לזכייה יחד עם דנמרק (Chanée & N'evergreen – In A Moment Like This), אזרבייג'אן (Safura – Drip Drop), נורווגיה (Didrik Solli-Tangen – My Heart Is Yours) וגרמניה (Lena – Satellite).

עם פרסום גרסת האירוויזיון, בה הפגין סקעת ביצוע קולי מרשים, עלה סקעת להוביל בטבלאות ההימורים ומוקם במקום הראשון. בגרסה החדשה, לקראת סיום השיר, מבצע סקעת תווים גבוהים ביותר אשר הרשימו מאוד את אוהדי התחרות.

הבעיה

בשלב החזרות התגלתה הבעיה – הראל סקעת לא מסוגל לבצע את התווים הגבוהים אשר מופיעים בגרסה החדשה. דיווחים מהחזרות פורסמו בכל אירופה וסקעת ירד אל המקום השלישי בהימורים. אזרבייג'אן מובילה וגרמניה במקום השני.

חצי הגמר השני נערך ב- 27 במאי. 17 מדינות מתמודדות על 10 מקומות בגמר. סקעת עלה לבמה כשיר מספר 3 – והביצוע? בעייתי. סקעת מגיע לשיא השיר כאשר הסולם בו הוא שר בכלל לא ברור (במילים אחרות: מזייף ללא רחמים). בשלב הזה כבר לא ברור האם הוא בכלל יצליח לעלות לגמר, אך למרות זאת, ישראל מעפילה לגמר.
שבת, 29 במאי, שעות אחדות לפני גמר אירוויזיון 2010. ישראל מדורגת במקום ה- 6 בהימורים. בישראל מדווחים על כך שסקעת מועמד בולט לסיים בחמישיה הראשונה, אך מדגישים כי הסיכויים לנצח אפסיים. הראל סקעת עולה לבמה כשיר מספר 24 אך גם הפעם הביצוע בעייתי. הראל סקעת אמנם הגיע למקום החמישי בקרב צוותי השופטים אך הקהל האירופאי העניק לו רק את המקום ה- 19. לבסוף דורג סקעת במקום ה- 14 עם 71 נקודות.

המנצחת הגדולה היא גרמניה עם השיר "Satellite" בביצוע של לנה (Lena).

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

תגובות