הזמרת אסתי צבר, חברה לשעבר בלהקת "אלף בית" אשר ליוותה את יזהר כהן על בימת האירוויזיון לפני 41 שנים, בראיון מיוחד על אירוויזיון 1978 והאירוויזיון כיום. 

[fblike]

אסתי צבר, אם לשני ילדים המתגוררת בניו ג׳רזי בארה״ב, היתה חברה בלהקת ״אלף בית״ אשר זכתה יחד עם יזהר כהן באירוויזיון 1978 בפריס עם השיר ״אבניבי״, אז שמה היה אתי צוברי. את הקריירה שלה החלה כרקדנית / זמרת בלהקת פיקוד המרכז עם עוזי חיטמן, אלי גורנשטיין ודורית ראובני. אסתי הצטרפה ללהקת ״הצעירים״, תזמורת חתונות שהסולן שלה היה אריק סיני שאף הוא היה אלמוני באותה תקופה. שם היא למדה, התפתחה וחיזקה את הצד השירתי שלה.
אירוויזיון 1978

אסתי צבר, שלישית מימין

איך הוקמה להקת ״אליף בית״?
את יזהר כהן הכרתי בתקופת הצבא, כשהתגייסתי הוא עמד להשתחרר והצטרף כזמר סולן לצוות הווי בקעה בו שירתתי. הופענו בכל אזור הבקעה בפני החיילים ששרתו באזור. לאחר שחרורו מהצבא נשארנו בקשר תמידי. כעבור מספר שנים קיבלתי טלפון מיזהר הנירגש שסיפר לי על השיר הקליט שנורית הירש ואהוד מנור כתבו עבורו לכבוד השתתפותו ב"פסטיבל הזמר והפזמון" ששימש באותה שנה כקדם אירוויזיון. בהתרגשות רבה אמר שהוא מרגיש שלשיר הזה יש סיכוי גדול לזכות ואז להתחרות באירוויזיון. הוא הזמין אותי לביתה של נורית הירש לאודישן, עברתי את האודישן אצל נורית בהצלחה ואז הרכבנו את להקת ״אלף בית״ שהשתתפו בה ארבעה חברים נוספים (ראובן ארז, ליסה גולד רובין, נחמה שוטן ואיציק עוקב). הלהקה הוקמה על ידי המפיק / אמרגן שלמה צח ונורית הירש באופן מיוחד לביצוע השיר ״אבניבי״.

פסטיבל הזמר והפזמון, וגם הקדם אירוויזיון בשנים שאחרי, היו הפסטיבלים הגדולים ביותר בישראל באותם ימים, לא?
אכן כך! כל כוכבי הזמר הגדולים ביותר באותה תקופה השתתפו בתחרויות. שרתי גם עם ירדנה ארזי את השיר ״מוסיקה נשארת״ בקדם אירוויזיון 1982 (מקום שני), והתמודדתי יחד עם להקת ״קסם״ (שכללה את עירית ענבי, ירון חדד וחיים צדוק) עם השיר ״טוב״ בקדם אירוויזיון 1985 (מקום שמיני).
אסתי צבר ויזהר כהן. צוות הווי בקעה.

ספרי לי על אירוויזיון 1978.
תקופת האירוויזיון היתה תקופה מאד מאתגרת, הרפתקנית ומרגשת. באותה תקופה לא הושמעו השירים לפני התחרות וכשהגענו לפריז לא יכולנו לדעת מול מי אנחנו מתמודדים. ידענו שאנחנו מגיעים לזכות… עשינו משהו שונה. היינו הלהקה הראשונה שרקדה על בימת האירוויזיון.

עצם העובדה שהצלחנו להביא לישראל את הפרס הראשון בפעם הראשונה של התחרות מאז שנת 1956 הייתה עובדה מאד מרגשת. כשהכריזו על מדינת ישראל כזוכה במקום הראשון היינו מאד נרגשים ובדרך לבמה כשעלינו במעלית כדי לשיר את השיר בפעם השניה, נחנקנו כולנו מדמעות, אי אפשר היה שלא! זו היתה תחושה מאד חזקה של גאווה לאומית שפשוט קשה לתאר במילים. חגגנו כל הלילה, הפפרצי לא עזבו אותנו לרגע והתראיינו במשך מספר שעות. ראש הממשלה דאז מנחם בגין, התקשר לאחל לנו מזל טוב. זה אכן היה הישג לאומי וכשחזרנו לארץ לאחר הזכיה, הרגשנו איך כולם עוטפים אותנו באהבה. כשהמטוס נחת וירדנו ממנו, היה מאד קשה לפלס את הדרך בין המוני האנשים שהתגודדו סביבנו. השמחה היתה גדולה והקהל שקיבל את פנינו פרץ בשירה אדירה עם השיר ״אבניבי״ כשהם נושאים את יזהר על כפיים.

לאחר מנוחה קלה של מספר שבועות חזרנו לאירופה עם יזהר לסיבוב הופעות של כשנה. הבסיס שלנו היה פריס ומשם יצאנו לארצות שונות באירופה והופענו בכל
תחנות הטלוויזיה של כל מדינה. זו היתה תקופה עם הרבה חוויות, ראינו ולמדנו עולם אחר, הוזמנו כל ערב למסעדות יוקרה, היו הרבה ראיונות לרדיו, לתחנות הטלוויזיה ולעיתונים. באחת ההופעות שלנו בדיסילדורף שבגרמניה, הופענו לצידם של להקת אבבא והקרפנטרס.

לאחר כשנה של הופעות באירופה חזרנו לארץ עייפים ורצוצים, הופענו מספר פעמים עם יזהר ואז הוא נסע לאירופה לבדו כדי לבסס את הקריירה שלו שם.

אלף בית

לפני כשבועיים כתב שלמה רוזמרין-רוזה בעמוד הפייסבוק שלו פוסט מאוד כועס על כך ש'כאן 11' מארחים מידי ערב עשרות אנשים הקשורים בעשייה של התחרות לאורך השנים. אך דווקא הוא, שהיה לבמאי וכוריאוגרף של שלאגרים ענקיים כמו "אבניבי", "הורה" ו"חי" כלל לא הוזמן ואף לא הוזכר. גם אתם כחברי להקת "אלף בית" חוויתם חוויה דומה?
בוודאי. בשנת 1979 שנה לאחר שזכינו בתחרות, נחמה שוטן, חברתי מהלהקה, ואני היינו נוכחות בקהל בבנייני האומה בירושלים, שם נערכה תחרות האירוויזיון. לאחר שלהקת ״חלב ודבש״ זכו במקום הראשון, יזהר הוזמן לבמה להעניק את הפרס לשיר הזוכה ״הללויה״. את הלהקה שלנו כלל לא הזכירו, נחמה ואני מאד הופתענו ואפילו נדהמנו שאיש לא הזכיר את להקת ״אלף בית״ שלמעשה תרמה רבות לזכיית השיר.

האם ניסיתם להמשיך להוציא שירים נוספים כלהקה?
האמת שכן, ניסינו להמשיך להופיע כלהקה עם יזהר. היו פגישות בנושא במשרדו של המפיק והאמרגן שלמה צח. קרוליין לנגפורד החליפה את ליסה שחזרה לארה״ב. עשינו חזרות והופענו מספר פעמים אבל אחר כך הכל התפרק ויזהר החליט להמשיך לבדו באירופה ללא הלהקה. לדעתי זו היתה החמצה אדירה וחבל, יכולנו בהחלט לפתח קריירה מזהירה באירופה כלהקה.

אסתי צבר

אסתי צבר. 2019.

גם את עזבת לארה״ב בהמשך?
בשנת 1987 הייתי במהלך הקלטות בארץ, עבדתי באותן שנים עם מוטי גלעדי ואחיו ששימשו כמנהלים שלי. תוך כדי ההקלטות הכרתי בחור אמריקאי יהודי והחלטתי לעזוב הכל ולהינשא. השעון הביולוגי תיקתק והרגשתי שזהו הזמן להקים משפחה. בארה״ב נולדו לי שני ילדי, בתי אוריאל ובני יהונתן. כשהילדים גדלו חזרתי לשיר
ולהופיע.

בשנת 2008 הכרתי במקרה בערב שירה את להקת זמרי האופרה הרוסים של בית
הכנסת בהמפטון ובמנהטן. הם הזמינו אותי לבמה לשיר איתם באיטלקית. זו היתה חוויה מאד מיוחדת. מאז המשכנו את דרכנו המקצועית כשלוש שנים. הופענו
באירועים שונים, קונצרטים בניו יורק,  Off Broadway וב- Carnegie Hall פעמיים. כך גיליתי את אהבתי לשירה הקלאסית והחלטתי ללמוד אופרה באופן אינטנסיבי.
אבי זכרונו לברכה, שלום צוברי, היה זמר אופרה ומעולם לא דמיינתי שיום אחד אכנס לנעליו. הוא שר ושיחק במחזמר קזבלן בתור המוהל ובהפקות רבות נוספות.

כיום אני מופיעה באירועים מיוחדים, בקונצרטים לפי הזמנה מיוחדת, במגדלי טראמפ פעם בחודש כזמרת הבית ובשבוע האופנה בניו יורק פעמיים בשנה. השירה היא מעין תראפיה עבורי, אני אוהבת לשיר, לשמוח ולשמח.

את צופה באירוויזיון בשנים האחרונות?
תמיד! יש לי כאן את הערוץ הישראלי ואני לא מחמיצה אף אירוע, מקליטה הכל כשאין זמן וצופה בתכניות אחר כך.

מה דעתך על השיר הזוכה של נטע?
נטע ניחנה בכשרון בלתי נידלה! היא מאד מיוחדת ושונה. מהרגע הראשון ששמעתי אותה באודישנים של "הכוכב הבא" ידעתי שיש לה את הסיכויים הכי גדולים לזכות. השיר שלה ״Toy״ הוא שיר מטורף שלקח לי קצת זמן להתרגל אליו ומהר מאד התאהבתי בו ובאופן שהיא מבצעת אותו, מאד התרגשתי כשהיא זכתה.

איזה שירים אהבת מהשנים האחרונות באירוויזיון?
אהבתי מאד את השיר של שירי מימון ״השקט שנשאר״ (2005) ובאופן שהיא ביצעה אותו, זמרת נפלאה! אהבתי מאד את השיר של קונצ׳יטה וגם את הביצוע של מאיה בוסקילה שמאד ריגשה אותי בסגנון שלה וגרמה לי לצמרמורת בכל הגוף!

מה דעתך על השיר הישראלי השנה?
את קובי מרימי אהבתי מהרגע הראשון ששמעתי אותו ב"כוכב הבא". קובי הוא כשרון טהור ואמיתי. השיר שנבחר עבורו הוא שיר טוב אבל אני לא בטוחה אם הוא מתאים לזכיה רק בגלל שאנשים נוטים להזדהות עם שירים קצביים, קליטים וכייפים, למרות שבכמה מהמקרים שירים שקטים ורגועים הגיעו למקום הראשון כמו השיר של פורטוגל מלפני כשנתיים.

בשיר של קובי יש משהו יפה, יש בו מסר… כששמעתי אותו בפעם הראשונה לקח לי קצת זמן לעכל אותו, הקשבתי שוב ושוב ובכל פעם התחברתי אליו יותר. אני מאחלת לקובי המון הצלחה והעיקר שיהנה ויפגין בטחון כמו שעשה בכוכב הבא.

והנה האירוויזיון בישראל.
זהו דבר נפלא שכל המשלחות מגיעות לארץ מאירופה. מצפה להם הנאה צרופה של חוויות ורשמים מהארץ היפה והמיוחדת שלנו ואני משוכנעת שהרבה מהם ימשיכו
לבקר בה גם לאחר האירוויזיון. זוהי הפקה מאד מושקעת, מרהיבה ומרשימה.

אני גדלתי ממש בסמוך לגני התערוכה שם הסתובבתי וביקרתי לעתים תכופות כילדה וכנערה. גרתי בשיכון מעוז אביב במרחק הליכה מהמקום המופלא הזה שתמיד ייחרט בזכרוני.

ושוב אני רוצה לאחל לקובי בהצלחה רבה! מחכה בקוצר רוח לצפות בתחרות…

זו תהיה ההשתתפות ה- 42 של ישראל באירוויזיון כאשר המקום הגבוה ביותר אליו הגיעה המדינה הוא המקום ראשון בשנים: 1978, 1979, 1998 ו- 2018. אירוויזיון 2019 יתקיים בתל אביב בחודש מאי בזכות ניצחונה של נטע ברזילי באירוויזיון האחרון.

אסתי צבר בהופעה ב- Carnegie Hall, ניו יורק.

[fblike]

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!