בסוף השבוע הקרוב ייערך סופ"ש אירוויזיון בגרמניה, במסגרתו תתקיים תחרות ה-FANvision המסורתית. מהו פורמט התחרות ומי הנציג הישראלי? כל הפרטים בכתבה.

ביום שישי הקרוב ועד יום ראשון (12-14 ביולי) יתקיים סוף שבוע אירוויזיוני בהמבורג, גרמניה. בסופ"ש מובטחת חגיגה יוצאת דופן של מוזיקה, תרבות וקהילתיות של חובבי האירוויזיון. בשבת בערב תיערך תחרות ה-FANvision השנתית שמתקיימת מאז 2012, במסגרתה החברים במועדוני חובבי האירוויזיון הרשמיים (OGAE) מבצעים שירי אירוויזיון או קדמי אירוויזיון לבחירתם. השנה התחרות תהיה הגדולה ביותר אי פעם – עם 16 נציגים ממועדוני OGAE שונים ברחבי אירופה ומחוצה לה. זאת ועוד, בתחרות יופיעו כקטעים אמנותיים אמני אירוויזיון משנים קודמות.
הנציג הישראלי, שייצג אותנו גם בשנה שעברה, יהיה אראל גרינברג שיטוס לתחרות בגרמניה יחד עם יו"ר המועדון הישראלי, ניר הראל – המשמש כיו"ר המשלחת. ריאיינתי את השניים לקראת נסיעתם:

ניר, בקרוב תיערך התחרות ואתה טס כראש המשלחת הישראלית ללוות את נציגנו, אראל גרינברג. איך התחושות?

"אני מתרגש מאד. זו הפעם הראשונה שאני טס לתחרות ועוד בשנה שבה התחרות ממשיכה לגדול וכבר כוללת 16 מועדונים שמתחרים. זו גם הזדמנות נוספת לפגוש עוד חברים חובבים מרחבי אירופה".

אראל, אתה עומד לייצג אותנו שוב לאחר שהשתתפת בתחרות גם בשנה שעברה. למה רצית להשתתף בה שוב?

"זו עוד הזדמנות להופיע ולהראות את עצמך במה שאתה באמת אוהב. זה תמיד חלום שחייב להתגשם – להופיע, להתפרסם ולהצליח. ההכנות לטיסה לא פשוטות והכל נעשה בכוחות עצמי ובהתנדבות מלאה. הייתי חייב להתנתק מהכל למען המטרה, שהיא להשמיע את הקול שלנו באירופה ולהראות שהמועדון הישראלי קיים. אני חושב שמפגשי התרבות האלה הכרחיים וצוברים ניסיון. על פוליטיקה לא אהיה מוכן לדבר שם ואני מתנתק ממנה לחלוטין. מה שאני אוהב בתחרות זה שהנציג המנצח מביא את התחרות בשנה הבאה לארצו, ובא לי להביא את זה לישראל! אני מתחבר לאווירת הנועזות והכריזמה. הקהל מתחבר לאנשים עם דעה עצמית, וזה בדיוק מה שאני. האירוויזיון הוא סטייל, לייפסטייל, אופנה ואופי – כנראה שזה כל מה שמשולב כאן".

איזה שיר תבצע השנה ומה אתה מתכנן בביצוע הבימתי?

"בחרתי לשיר את "Shake It Up Shekerim" של קנן דואולו (Kenan Doğulu), שייצג את טורקיה (ב-2007). השיר קצבי ומרים, ואני תמיד שם דגש על בחירת מלודיה שתהיה בלתי נשכחת. חשוב לבחור שיר שמתאים אישית ושיתאים לסולם השירה שלכם. במקרה שלי, השיר בסגנון מזרחי-טורקי והוא קליט, כך שאני בטוח שהוא יישאר בלבבות האנשים שנים רבות. בביצוע הבימתי אני מתכנן ללבוש בגד מנצנץ בגוון אדום-ורוד, שמזכיר את הלבוש של הזמר בביצוע המקורי באירוויזיון. יהיו לי מכנסיים לבנים ומעיל מחורר בצבע תכלת, שזה מסמל את צבעי דגל ישראל, אך זה צירוף מקרים ולא מתוכנן מהסיבה הזאת. יהיה דגל ישראל על המסך בזמן השיר שלי כ-Backdrop".

איך מתקדמות ההכנות והחזרות לתחרות ומה הציפיות שלכם?

אראל: "הציפיות שלי זה כמובן רק לזכות, למרות שאני יודע שהעניין הפוליטי באירופה יכול להשפיע. אני מאד תחרותי באופי ואוהב את זה. בשנה שעברה ניתקו לי את המיקרופון בתחרות, אבל המשכתי לשיר עד הסוף למרות הכל. אין לי ממה להתייאש, ואני מאמין שצריך לבוא עם המחשבה של לנצח. הנאמבר מוכן מזמן, אבל אני תמיד מוסיף ומשפר ועושה חזרות כל יום. זה כיף ומאתגר".

ניר: "אראל מאד עמוס בהכנות. הוא מכין את התלבושת לבד (כולל הנצנצים על הנעלים) ובמקביל נערכים מבחינה לוגיסטית וחשיבה מה יהיה על הבמה. הייתה לנו ישיבת תכנון עם המארגנים בהמבורג ונראה שהם לקחו ברצינות את האירוח".

ראינו את היחס למשלחת הישראלית באירוויזיון האחרון, אתם חוששים מיחס עוין בתחרות?

אראל: "אני לא מפחד משום דבר ולא מתכוון לחשוב על זה, למרות שאני מודע למצב. זה הפך לשגרה, אבל לא אהיה אדיש לאמירות כלפי המדינה שאני מייצג. לא חכם להעלות פוליטיקה, ואני מוכן להגיב בהתאם וסומך על מארגני התחרות שיטפלו בכך אם צריך. העליתי את נושא האבטחה באירוע השנה ונאמר לנו שהיא תהיה מתוגברת. אין לפוליטיקה מקום כאן, ולא ייתכן שנאפשר לתוצאות התחרות להיות מושפעות מזה".

ניר: "התחרות הזו היא של רשת OGAE ולמארגנים היתה 0 סובלנות לנסיונות החרמה לאחר ההודעה של ההשתתפות שלנו. עד כמה שאני יודע המבורג, אמורה להיות הרבה יותר 'ידידותית' ממאלמו אבל בכל מקרה ההפקה בקשר עם המשטרה המקומית והם מודעים להשתתפות שלנו. אני סומך עליהם לחלוטין. מבחינת הקהל – שוב – מדובר בקהל חובבים שבא במיוחד לתחרות הזו ואני לא חושב שתהיה אוירה עוינת בתחרות עצמה".
פרנק לוכטוב (Frank Lochthove), מארגן סופ"ש האירוויזיון Eurovision Weekend ותחרות ה-FANvision, הוא אחת הדמויות המרכזיות בקהילת חובבי האירוויזיון בגרמניה. מלבד היותו אוהב ישראל (ואף לומד עברית!) הוא עומד בראש מועדון חובבי האירוויזיון הגרמני EC Germany, ומוביל את תחרות השירים FANvision גם השנה. הוא שיתף אותנו ברעיון פיתוח התחרות ומה שצפוי בה השנה:

"הרעיון התפתח בשנת 2016, כאשר הפכנו את התחרות שהייתה חלק מ-Eurovision Weekend מאז 2012 מתחרות בין חובבי אירוויזיון בודדים לתחרות בין מועדוני חובבים, שבוחרים את המתמודדים שלהם – בדומה לרשתות הטלוויזיה המקומיות באירוויזיון. אנחנו שמחים שהרעיון התפתח כל כך טוב והשנה אנחנו רואים שיא של 16 מועדונים שמתחרים על הגביע – ועל הזכות שמועדונם יארח את המהדורה הבאה".

לוכטוב מוסיף כי רגע מיוחד עבורו הייתה הזכייה הישראלית בתחרות:

"אני זוכר רגע מיוחד כאשר רילי ווילו ניצחה ב-2017 עבור OGAE ישראל. היא הייתה זוכה ברורה וחגגה את ניצחונה בהתרגשות".

FANvision היא החלק המרכזי של כל סופ"ש האירוויזיון בהמבורג. מה צפוי בסוף השבוע הזה השנה?

"לאחר התחרות יהיו הופעות של אמני אירוויזיון עבור החובבים. השנה יהיו לנו את הרה ביורק (Hera Björk) שייצגה את איסלנד באירוויזיון 2010 וב-2024, ינדריק (Jendrik) שייצג את גרמניה באירוויזיון 2021, ונציגת פולין מהשנה הנוכחית, לונה (Luna).

המבורג ידועה בנמל שלה, כך שיתקיים שיט בשבת. ביום שישי יהיו הופעות נהדרות במסיבת הפתיחה, שתי מסיבות עם דיג'יים וכמובן הבראנץ' האירוויזיוני ביום ראשון כפרידה מסופ"ש האירוויזיון. הרוח של סוף השבוע הזה היא להתאחד חודשיים לאחר האירוויזיון בין החובבים ולחגוג את האירוויזיון במלואו – וזה מה שנעשה בשלושת הימים הללו! בין המתמודדים השנה חוזר אראל, שהופיע בשנה שעברה עם ביצועו "Superboy" (גרסתו ל-"Superg!rl" של סטפניה מיוון) וירקיד אותנו עם "Shake It Up Shekerim" השנה. יש לנו הופעות מבדרות, קולות נהדרים ורעיונות בימוי מקוריים, כך שאנחנו מצפים מאוד לתחרות השנה".

אילו אמני אירוויזיון התארחו בתחרות בשנים הקודמות ומה הרגעים הזכורים לך?

"ההיילייט האישי שלי היה ועדיין ליאורה (ישראל 1995), אותה פגשתי ב-2013 בברלין. הסתדרנו מצוין מהדקה הראשונה, וכשהיא הופיעה ביורוקלאב ב-2019 נפגשנו שוב. בשנה שעברה למדתי עברית בבאר שבע, וכך הייתה לי הזדמנות להיפגש איתה שוב. זה עדיין חיבור יקר ערך שנוצר מסופ"ש האירוויזיון. מי שיבוא ל-Eurovision Weekend יתרשם עד כמה אנו מעריכים את אמני האירוויזיון שהשתתפו לאורך השנים, מליס אסיה (זוכת אירוויזיון 1956 מטעם שוויץ ונציגת שוויץ גם ב-1957 ו-1958), דרך סנדרה רימר (הולנד 1976) וסוזי (פורטוגל 2014) ועד ליאורה (ישראל 1995) ומורן מזור (ישראל 2013).

נאחל בהצלחה רבה לאראל גרינברג וניר הראל, בטוחים שתייצגו את OGAE ישראל בכבוד!
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!