בית המשפט בסרייבו הורה על מכירת נכסי רשת הטלוויזיה הציבורית של בוסניה והרצגובינה לכיסוי חובות. המהלך עשוי, באופן תיאורטי, לסלול את הדרך לחזרת המדינה לאירוויזיון לאחר היעדרות ממושכת.

התפתחות דרמטית לגבי מצבה הכלכלי של רשת הטלוויזיה הציבורית (BHRT) בבוסניה והרצגובינה: בית המשפט המחוזי בסרייבו הוציא צו המורה לרשת הטלוויזיה הבוסנית BHRT למכור נכסי נדל"ן כדי לכסות חובות לאיגוד השידור האירופי (EBU). המכירה, שנקבעה ל-25 בספטמבר 2024, מסמנת נקודת מפנה אפשרית במאבק הכלכלי המתמשך של הרשת.
BHRT חייבת ל-EBU כ-8.36 מיליון אירו (כ-33.16 מיליון ש"ח). חוב זה הוביל להטלת סנקציות על בוסניה בדצמבר 2016, כולל ניתוק הגישה לשירות חילופי החדשות של איגוד השידור האירופי והגבלת הגישה לאירועים ותחרויות כמו תחרות האירוויזיון. כתוצאה מכך, בוסניה והרצגובינה לא השתתפה בתחרות האירוויזיון מאז 2016.

מאבק משפטי ותקווה לחזרה

BHRT הגישה ערעור על צו בית המשפט ומערערת על סכום החוב. על פי דו"ח שהוכן למשפט, BHRT היא בעלת תשעה נכסים בשווי של כ-84.6 מיליון אירו (כ-346.35 מיליון ש"ח). אם BHRT תצליח לפרוע את חובותיה ל-EBU, הדבר עשוי לפתוח מחדש את הגישה לשירותי EBU ולאפשר השתתפות מחודשת בתחרות האירוויזיון. למרות זאת, לא בטוח שרשת הטלוויזיה הבוסנית תביע רצון להשתתף שוב בתחרות בקרוב בשל מצבה הכלכלי.

לילה באבוביץ' (Lejla Babović), ראשת המחלקה לעניינים בינלאומיים של רשת הטלוויזיה BHRT, הביעה את הקשיים הפיננסיים של הרשת בראיון ל-N1 מוקדם יותר השנה:

"לצערנו, בחצי השנה האחרונה היינו עדים לכך שאין דרך להסדיר את גביית מס הרדיו והטלוויזיה (מתושבי בוסניה והרצגובינה), שהיה מאפשר ל-BHRT לפעול באופן נורמלי, ולכן להשתתף בתחרות האירוויזיון."

לקראת אירוויזיון 2016, גם רומניה הייתה בחובות בשווי כ-27 מיליון אירו (כ-107.4 מיליון ש"ח) כלפי ה-EBU ולא הצליחה לשלם את חובותיה לקראת התחרות, מה שאילץ ב-22 באפריל 2016 להוציא אותה מרשימת המשתתפות בתחרות. אך את חובותיה רומניה הצליחה להסדיר לקראת אירוויזיון 2017, עקב כך שרשת הטלוויזיה הרומנית (TVR) דאגה לטפל בכך באופן קשוב יותר ממקבילתה הבוסנית.
בוסניה והרצגובינה באירוויזיון 2016

השתתפותה האחרונה של בוסניה והרצגובינה בתחרות היה באירוויזיון 2016, שנערך בסטוקהולם, שוודיה, ושם לראשונה בתולדותיה בוסניה והרצגובינה לא העפילה לגמר הגדול. דלאל ודין בשיתוף אנה רוצנר ויאלה (Dalal & Deen feat. Ana Rucner & Jala) נבחרו באופן פנימי על ידי רשת הטלוויזיה הבוסנית וייצגו את המדינה עם השיר "Ljubav Je" (בעברית: אהבה היא"), לאחר שחברי הלהקה הציעו לרשת הטלוויזיה שיממנו בעצמם את עלויות ההשתתפות באמצעות חסויות פרטיות. החבורה לא עלתה לגמר וסיימה במקום ה-11 בחצי הגמר הראשון עם 104 נקודות, שהתחלקו ל-26 נקודות מצוותי השיפוט, ועוד 78 נקודות שקיבלו מהצבעת הקהל. בוסניה והרצגובינה הייתה במרחק של 29 נקודות מהמקום העשירי, קרואטיה, ומהעפלה לגמר הגדול.

לפני כן, נעדרה בוסניה והרצגובינה למשך שלוש תחרויות רצופות בין השנים 2013-2015. לאחר תחרות זו נעדרה בוסניה והרצגובינה מכל התחרויות ששודרו עד כה.

מקורות: Klix.ba, n1info.ba
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תהיו הראשונים לדעת!