תחרות האירוויזיון עומדת בפני שינויים דרמטיים בעקבות השערוריות הרבות ב-2024. מרטין אוסטרדהל, מפקח התחרות, מתראיין לראשונה מאז חשיפת השינויים ומדבר על האתגרים והתפקידים החדשים ב-EBU. האם השינויים יצילו את התחרות האהובה?

מרטין אוסטרדהל. צילום: Sören Vilks

בצל השינויים המהותיים הצפויים בהנהלת האירוויזיון, בעקבות השערוריות הרבות שליוו את התחרות האחרונה במאי 2024, מרטין אוסטרדהל (Martin Österdahl), מפקח האירוויזיון, התראיין לאחרונה לתקשורת השוודית. הראיון התקיים לאחר שנודע כי אוסטרדהל ימשיך בתפקידו כמפקח הראשי של תחרות האירוויזיון לשנת 2025, למרות הביקורת הנוקבת שספג. במהלך הראיון, סיפק אוסטרדהל מספר אמירות חשובות המשקפות את האתגרים והשינויים הצפויים בתחרות האהובה.

שינויים ארגוניים ב-EBU

אחד השינויים המשמעותיים הוא יצירת תפקיד חדש של מנהל האירוויזיון ("ESC Director"), שיפקח על עבודתו של אוסטרדהל ויקח על עצמו חלק ממשימותיו ארוכות הטווח. תפקיד זה צפוי להתמלא בשבועות הקרובים. בנוסף, אוסטרדהל  יהיה חלק מצוות עבודה חדש שיעסוק בניהול משברים ותקשורת בעת משבר.

"חיזוקים אלה נחוצים," אמר אוסטרדהל בראיון. "תחרות האירוויזיון צמחה מאוד, במיוחד בארבע השנים האחרונות, והאירוע במובנים רבים גדל מעבר ליכולות הארגון שלנו בשלב זה. אם נשווה את עצמנו לאירוע ספורט גדול יותר שיש לו אותה כמות של לחץ תקשורתי, כנראה שהיינו קצת נאיביים ולא היו לנו באמת המשאבים שאנחנו צריכים כדי להתמודד," הוסיף אוסטרדהל.
מחלוקות ואתגרים באירוויזיון 2024

אירוויזיון 2024 במאלמו היה רווי מחלוקות, כולל מחאות נגד השתתפותה של ישראל, איומי פרישה ופסילת הנציג ההולנדי יוסט קליין (Joost Klein) במהלך שבוע האירוויזיון. אוסטרדהל הובך כאשר נשמעו קריאות בוז מהקהל המתוסכל בארנה במהלך הגמר הגדול. "המיקוד שלי היה שנעבור את האתגרים האלה, שהם יעברו בצורה חלוקה ומקצועית ושכולם יצאו מזה בשלום," אמר אוסטרדהל . "אם היה צורך בפורקן לתסכול ולאכזבה, אז בוז כלפיי זה בסדר גמור. העיקר שאף אחד לא נפגע."
אתגרים גיאופוליטיים והשתתפות ישראל

אוסטרדהל הדגיש את המורכבות של סוגיית המזרח התיכון והשפעתה על התחרות. "מתמודדים (עם הקונפליקט במזרח התיכון) בבית הלבן וברחוב דאונינג 10 (מעונו הרשמי של רה"מ בריטניה), אז ברור שזה אתגר קשה גם לארגון כמו ה-EBU," אמר. "אין לי תשובות מוחלטות לגבי איך נפתור את זה בעתיד, אבל אנחנו נתרכז בכך שהמנדט לקבלת החלטות יהיה ברור יותר ושהתקשורת תשתפר", כשהוא מתכוון לתקשורת בין איגוד השידור האירופי לזמרים המתמודדים בתחרויות הבאות. אוסטרדהל הודה כי היה "כשל ברור" בתקשורת בין ה-EBU לבין המשלחות והאומנים באירוויזיון האחרון. "במהלך הקיץ והסתיו, נבחן כיצד התקשורת בתוך הארגון עובדת ונוודא שכל המידע מגיע עד הסוף. מהמשלחת הבכירה ביותר, לראש המשלחת, לאומנים," אמר.

למרות הביקורת, אוסטרדהל גאה בכך שאירוויזיון 2024 זכה לנתוני צפייה מרשימים ויצר מעורבות רבה. הוא מציין כי האירוויזיון חי עם "מתחים גיאופוליטיים" לאורך השנים, אך המצב במאלמו היה מאתגר במיוחד.

לסיכום, בעוד מרטין אוסטרדהל נשאר בתפקידו, השינויים הארגוניים ב-EBU מעידים על הכרה בצורך לשפר את ניהול התחרות ואת התקשורת עם כל הגורמים המעורבים. האתגרים הגיאופוליטיים והלוגיסטיים ממשיכים להיות משמעותיים, והזמן יגיד אם השינויים המובטחים יספיקו כדי להבטיח את עתידה של התחרות האהובה הזו. עם התקרב אירוויזיון 2025 בשוויץ, העיניים נשואות לראות כיצד יתמודד הצוות המחוזק עם האתגרים הבאים שבוודאי יגיעו.

מקור: eurovisionfun

אירוויזיון 2025: תחרות האירוויזיון ה-69 תתקיים בשוויץ, לאחר זכייתה השלישית בהיסטוריה של שוויץ עם השיר "The Code", בביצועם של הזמר.ת נמו (Nemo). זאת תהיה הפעם השלישית שבה התחרות תתארח בשוויץ, לאחר שהתחרות התארחה בשוויץ בשנים 1956 ו-1989.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!