סלובניה באירוויזיון: לאחר ביטול קדם האירוויזיון שתוכנן והבחירה הפנימית בזמרת רייבן (Raiven) כנציגת המדינה באירוויזיון 2024, רשת הטלוויזיה הסלובנית הואשמה באי סדרים ושחיתות. כעת אחרי חודשים ארוכים מגיע סופה של הפרשה.

אם אירוויזיון 2024 לא עורר מספיק שערוריות ולא היה מספיק שנוי במחלוקת, גם בסלובניה השקטה לכאורה סערו הרוחות בקשר לתחרות האחרונה שהתרחשה במאלמו, והפעם דווקא בלי קשר לישראל. בסלובניה עלו חשדות לאי-סדרים ברשת הטלוויזיה הסלובנית, RTVSLO, בתחילת השנה עקב תהליך הבחירה בנציגת סלובניה לאירוויזיון.

בתחילת עונת האירוויזיון, רשת הטלוויזיה הסלובנית הכריזה על קיומו של קדם אירוויזיון חדש בשם Misija Malmo. יוצרים בסלובניה החלו לכתוב שירים ואף נפתח חלון הגשת השירים ושירים החלו לזרום. אך מהר מאוד סלובניה מיהרה לשנות את התוכניות ולהכריז שבחרה בנציג המדינה לתחרות במאלמו באופן פנימי. זמן קצר לאחר מכן הוכרזה רייבן (Raiven) כנציגה הסלובנית לשוודיה אחרי חודשים של שמועות סביב בחירתה. רייבן שחררה את שירה לאירוויזיון "Veronika" בינואר, איתו הגיעה למקום ה-23 בגמר.
אך לא כולם ששו מהשינוי בסלובניה. מיד לאחר ההכרזה על בחירה פנימית וביטול תחרות הקדם, ואניה ורדיאן (Vanja Vardian), עורך תכני הבידור הראשי ברשת הטלוויזיה הסלובנית RTVSLO, הודיע על התפטרותו מתפקידו בעקבות חשד לאי סדרים בשל ביטול התחרות המקומית. זמן קצת לאחר מכן הוועדה למניעת שחיתות פרסמה דו"ח רשמי בו הצהירה כי אין כל ראיה כי לרשת השידור הסלובנית היו הליכים חריגים בכל הליך בחירתה של רייבן לאירוויזיון. יחד עם זאת, לאחר שרייבן נבחרה, הוחלט לפתוח מחדש את החקירה בנושא ולבדוק לעומק את הליך הבחירה.

לאחר שהוגשה תלונה לוועדה למניעת שחיתות, בה נטען כי רשת הטלוויזיה הסלובנית, RTVSLO, הפרה את הכללים שהיא בעצמה קבעה בנוגע להליך הבחירה בנציג הסלובני לאירוויזיון, כעת הפרשה מגיעה לסיומה. מה הוחלט בסוף? האם רשת הטלוויזיה של סלובניה זוכתה או נמצאה אשמה?

רשת הטלוויזיה הסלובנית RTVSLO, זוכתה מהאשמות לשחיתות ואי-סדרים בנוגע לתהליך הבחירה בנציג סלובניה לאירוויזיון 2024. החקירה של הסוכנות הסלובנית למלחמה בשחיתות, Komisija za preprečevanje korupcije Republike Slovenije (KPK), הסתיימה לאחר שכמה תלונות הטילו ספק בהליך בחירה הוגן בזמרת רייבן, במיוחד לאחר ההכרזה על קדם האירוויזיון "Misjia Malmo". נטען אף שנבחרו ארבעה מועמדים סופיים להתחרות קדם האירוויזיון וביניהן הזמרת אסטריד קליון (Astrid Kljun).
ההחלטה של הסוכנות הסלובנית למלחמה בשחיתות (KPK) קבעה כי לא היו אי סדרים או הפרות בתהליך הבחירה הפנימית של רייבן, וגם לא זיהתה הפרות אחרות בתחום שיפוטה. למרות זאת, ההחלטה הצביעה על חוסר שקיפות בהליך הבחירה לאירוויזיון 2024, שהייתה יכולה לגרום היפותטית לפעולות שחיתות, שלא הוכחו שקרו. KPK קראה לרשת הטלוויזיה הסלובנית לפרסם כמה שיותר מהר את פירוט הכללים לבחירת הנציג והשיר לאירוויזיון 2025. במסמך הרשמי של ההחלטה נכתב: "הוועדה מצאה שתהליך הבחירה של הנציג הסלובני באירוויזיון התנהל בצורה לא שקופה, שכן הרגולציה המסדירה את תהליך הבחירה בפירוט מעולם לא פורסמה ברבים, שלא לדבר על מראש".

סלובניה עדיין לא אישרה את השתתפותה באירוויזיון 2025 שיתקיים בשווייץ בחודש מאי הבא (באחת מהערים המתמודדות לאירוח התחרות: ברן, באזל, ז'נבה או ציריך). אמנם סלובניה לא הייתה מעורבת באופן ישיר באף אחת מהשערוריות שליוו את התחרות האחרונה במאלמו, אך הייתה חלק מהמדינות שהביעו ביקורת נוקבת ותהייה בנוגע ללגיטימציה של השתתפות ישראל באירוויזיון 2024. כזכור, אחרי התחרות פירסמה רשת הטלוויזיה הסלובנית מסמך אנטי-ישראלי הדורש הבהרות מאיגוד השידור האירופי בנוגע למאורעות התחרות שהתקיימה לפני חודשיים בשוודיה. סלובניה לא רמזה על פרישה מהתחרות הבאה, אך עדיין לא ידוע רשמית אם תיקח חלק במהדורה ה-69 של האירוויזיון בשווייץ. מה שבטוח הוא שכעת' לאחר שרשת הטלוויזיה הסלובנית נוקתה מאשמת אי-סדרים, היא פנויה להתעסק בהשתתפות הבאה באירוויזיון 2025 אם תרצה בכך.
סלובניה באירוויזיון 2024

"Veronika" ("ורוניקה") הוא שם השיר שבוצע ע"י רייבן (Raiven), אשר נבחרה לייצג את סלובניה באמצעות בחירה פנימית של רשת הטלוויזיה. סלובניה עלתה לגמר לאחר שהגיעה למקום התשיעי בחצי הגמר הראשון עם 51 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום ה-23 עם 27 נקודות.

זאת הפעם השנייה ברציפות שבה סלובניה מעפילה לגמר, הישג אותו היא משווה לרצף ההעפלות בשנים 2014-2015 ובשנים 2018-2019. עם זאת, זהו ההישג הכי נמוך אליו סלובניה מגיעה בגמר מאז אירוויזיון 2014.

מקור: Eurofestival News.

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-29 של סלובניה באירוויזיון. סלובניה הצטרפה לתחרות ב-1993 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 1995 ובאירוויזיון 2001 לאחר שסיימה פעמיים במקום השביעי.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם מגנטים? בחרו רק ב- LaVie Photography!