שוויץ מתכוננת לאירוח אירוויזיון 2025, אך סקר חדש מגלה התנגדות ציבורית לאירוח. בזמן שארבע ערים מתחרות על הזכות לארח, דעת הקהל חצויה. האם ההזדמנות הגדולה תהפוך לנטל כלכלי?

מחקר חדש שפורסם בעיתון "בליק" השוויצרי חושף כי כמעט מחצית מאזרחי שוויץ מתנגדים לאירוח תחרות האירוויזיון בארצם בשנה הבאה. הסקר, שכלל כ-25,000 משתתפים, מצא כי 49% מהנשאלים מתנגדים באופן מלא או חלקי לאירוח התחרות, בעוד רק 46% תומכים בכך. למרות ההתנגדות הציבורית, רשת הטלוויזיה של שוויץ ממשיכה בהכנות לקראת אירוח התחרות ב-2025 בעקבות ניצחונו של הזמר.ת השווייצרי.ת נמו (Nemo) השיר "The Code".
מחלוקת פוליטית וחברתית

הסקר מגלה גם פילוח מעניין של דעות: אנשים בעלי השכלה גבוהה יותר ובעלי דעות פוליטיות שמאליות נוטים לתמוך יותר באירוח האירוויזיון. לעומת זאת, 74% מתומכי מפלגת העם הימנית (SVP) מתנגדים לאירוח. חלק מההתנגדות קשורה גם לזהותו.ה של נמו, שמוגדר כא-בינארי ומבקש.ת שיפנו אליו בלשון מותאמת. ניצחונו.ה של נמו עורר דיון ציבורי רחב בשוויץ על הכרה רשמית במגדר שלישי.

מאבק פנימי ברשת הטלוויזיה

באזל, ציריך, ז'נבה, ובירת שוויץ – ברן (יחד עם העיר הסמוכה ביל-ביין) הגישו את מועמדותן לאירוח התחרות. כל עיר מציעה חבילת תמריצים שונה, כאשר ז'נבה מובילה עם הצעה של כ-30 מיליון אירו, וציריך אחריה עם 25 מיליון. ברן וביל-ביין, לעומת זאת, מציעות רק כ-8 מיליון אירו. רייטו נאוזה (Reto Nause), חבר מועצת העיר ברן, טוען: "כסף זה לא הכל. לאחרים יש צ'ק שמן – לנו יש את נמו. נמו תומך.ת במועמדות שלנו. עם העיר העתיקה של ברן, שהיא אתר מורשת עולמית, אנו מציעים לאירוויזיון רקע חלומי."

בתוך כך, רשת הטלוויזיה השווייצרית (SRG) נמצאת במצב כלכלי קשה ומתמודדת עם קיצוצים משמעותיים. האירוויזיון נתפס כהזדמנות להכנסות, אך גם כאתגר תקציבי לא פשוט. אדי אסטרמן (Edi Estermann), דובר ה-SRG, מדגיש כי ההחלטה על מיקום התחרות תתקבל על בסיס קריטריונים עניינים ובליווי של רואי חשבון חיצוניים.

לסיכום, בעוד שוויץ מתכוננת לאירוח האירוויזיון, היא ניצבת בפני אתגרים רבים – כלכליים, חברתיים ופוליטיים. האירוע, שאמור להיות חגיגה של מוזיקה ואחדות, מעורר דילמות מורכבות בחברה השוויצרית. השאלה הנשאלת היא האם אירוויזיון 2025 יהיה הזדמנות לשוויץ להציג את עצמה בזירה הבינלאומית, או שמא יהפוך לנטל כלכלי וחברתי. התשובה לכך תתברר ככל הנראה רק לאחר שהאורות על הבמה יכבו.

אירוויזיון 2025: תחרות האירוויזיון ה-69 תתקיים בשוויץ, לאחר זכייתה השלישית בהיסטוריה של שוויץ עם השיר "The Code", בביצועם של הזמר.ת נמו (Nemo). זאת תהיה הפעם השלישית שבה התחרות תתארח בשוויץ, לאחר שהתחרות התארחה בשוויץ בשנים 1956 ו-1989.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!